Sam obliczysz składkę zdrowotną - ZUS udostępnił specjalny kalkulator

Pieniądze (fot. coindesk.com)
Tczew - Sam obliczysz składkę zdrowotną - ZUS udostępnił specjalny kalkulator
Aby pomóc przedsiębiorcom w ustaleniu nowej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator. Dzięki niemu można samodzielnie obliczyć składkę.

Polski Ład to m.in. zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy w zależności od przyjętej formy opodatkowania będą obliczać ją od przychodu lub dochodu. Zmiany obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej od stycznia 2022 r.
Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki za dany miesiąc. Korzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić takie dane jak np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania i kwotę dochodu lub przychodu.

- Żeby ZUS mógł uruchomić kalkulator potrzebnych było kilka niezbędnych informacji, w tym wskaźnik przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku w IV kwartale 2021 r. GUS opublikował te dane w piątek. Składki w nowej wysokości - po zmianach w ramach Polskiego Ładu - przedsiębiorcy zapłacą dopiero do 7 lutego - jednostki i zakłady budżetowe, 15 lutego - płatnicy, którzy posiadają osobowość prawną i 21 lutego - pozostali płatnicy składek. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Kalkulator jest zamieszczony na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także udostępniony w programach Płatnik i ePłatnik. ZUS stara się pomóc osobom, które prowadzą firmy dostosować się do nowych przepisów. Na stronie ZUS opublikowano specjalny poradnik, a dla zainteresowanych prowadzone są też szkolenia. Eksperci ZUS lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy sal obsługi klientów i infolinii są przeszkoleni do udzielania kompleksowych informacji o zmianach w składce zdrowotnej. Oprócz tego cyklicznie wraz z przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej eksperci Zakładu biorą udział w specjalnych dyżurach, aby dotrzeć z informacjami do wszystkich zainteresowanych.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +2

  observeur_gość

  28.01.2022, 08:25

  ZUS niestety źle oblicza nalezne podatki. Jesli obywatelu nie napiszesz wniosku o interporetację naleznego im podatku i nie otrzymasz na to żelaznego listu, ze jest wlasciwie obliczony, to w przyszlosci mimo "ich pomocy" reklamowanej w tym artykule mozesz sie spodziewac smutnych panów w czerni z pozwem dotyczacym przestepstwa skarbowego polegającego na celowym zubożeniu naleznych im tantiem z Twojego dochodu, przychodu i ch... wie co tam jeszcze. Ale nie jest az tak źle , otóz specjalisci finansowi od podatków z uniwersytetu Oxford (UK) na zlecenie jednego z lęborskich przedsiebiorców znalezli sposób na obliczenie podatków i składek zdrowotnych w Polskim Ładzie. Info w linkach. Warto sie zaznajomic z pracą finansistów z Oxfordu i wzorem na obliczenia zanim nie bedzie za późno. tnij.tcz.pl/?u=b1e761 tnij.tcz.pl/?u=880cca

  Odpowiedz
  IP: 46.205.xx1.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA