Pierwsze Walne Plachandry, czyli zlot Kociewiaków

Plachandry (fot. mat. prasowe)
Tczew - Pierwsze Walne Plachandry, czyli zlot Kociewiaków
25 sierpnia w Piasecznie odbędą się I Walne Plachandry, czyli zlot Kociewiaków. Impreza ma na celu integrację Kociewia i Kociewiaków mieszkających w trzech powiatach: starogardzkim, świeckim i tczewskim.

Idea została przedyskutowana i przyjęta podczas spotkań starostów i działaczy istniejących na Kociewiu pozarządowych organizacji społeczno-kulturalnych i instytucji kultury. Nazwę zaproponowała p. prof. Maria Pająkowska-Kensik. Termin plachandów ustalono na drugą połowę sierpnia i uzgodniono, że gospodarzem pierwszej imprezy będzie powiat tczewski, drugiej starogardzki, trzeciej świecki. I tak co roku na zmianę. Plachandry z założenia mają towarzyszyć istniejącej już tradycyjnej imprezie. W roku 2018 miejscem plachandrowania będzie Piaseczno w gminie Gniew w powiecie tczewskim. Wybór ten jest nieprzypadkowy - w tym roku przypada jubileusz pięćdziesięciolecia koronacji Figury Matki Bożej Piaseckiej koronami papieskimi. Tam też odbywać się będzie XXV Przegląd Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia; 25 sierpnia jest pierwszym, kociewskim dniem tego festiwalu. Rozpoczyna się - tradycyjnie - uroczystą mszą świętą. Potem, już na estradzie przy Studzience nastąpi - po raz pierwszy - wręczenie honorowych tytułów Ambasadora Kociewia i wyróżnień Perełka Kociewia. W celu wyłonienia uhonorowanych powołano specjalną Kapitułę. Później wystąpią kociewskie zespoły folklorystyczne. Następnie przeprowadzony będzie Turniej Powiatów w następujących konkurencjach: kulinaria (aintop, przekąska kociewska, deser kociewski, przetwory z owoców i warzyw), scenki i gadki kociewskie - oczywiście w gwarze, taniec i piosenka (inspirowana folklorem kociewskim). Rozstrzygnięte zostaną dwa konkursy. Fotograficzny "Przydrożne kapliczki Matki Bożej na Kociewiu" i Współczesnej Sztuki Ludowej Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich "Matka Boża Piasecka w sztuce ludowej Kociewia". Trwać też będzie turniej gry w starodawną grę - kapele.

Poza tym będą stoiska z kociewskim jadłem, wydawnictwami, będzie namiot promocji zdrowia i wystawy pokonkursowe. Patronatem honorowym Walne Plachandry objęły władze kościelne i samorządowe z terenu Kociewia.


Szczegóły: www.walneplachandry.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  Mateusz_gość

  10.08.2018, 09:33

  Grafik płakał gdy rysował ten plakat. Pikseloza.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx8.xx3 
 • McK_gość

  10.08.2018, 14:07

  A gdzie organizacja turystyczna kociewsk

  A gdzie organizacja turystyczna kociewska?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.