Pomorska metropolia się rozrasta, a projekt ustawy metropolitalnej czeka na decyzję posłów

Obszar metropolitalny (fot. mat .prasowe)
Tczew - Pomorska metropolia się rozrasta, a projekt ustawy metropolitalnej czeka na decyzję posłów
Podczas ostatniego zdalnego spotkania Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Gmina Liniewo została przyjęta w poczet członków stowarzyszenia. Tym samym Liniewo stało się 59 członkiem metropolii. Samorządowcy zrzeszeni w OMGGS od wielu lat zabiegają o prawne usankcjonowanie metropolii na Pomorzu. Teraz wszystko w rękach posłów.

Gmina Liniewo dołączyła do grona samorządów Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Zadowolenia z przystąpienia do metropolii nie kryje wójt Mirosław Warczak:

- Cieszę się z przystąpienia gminy Liniewo do OMGGS. Od lat jesteśmy, jako gmina, otwarci na działanie w dużej grupie samorządów.

Zdaniem włodarza skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy Liniewa:


- Wymiana doświadczeń i wiedzy, praca nad wspólnymi projektami, może zwiększyć potencjał naszych samorządów i przyczynić się do poprawy jakości życia Naszych Mieszkańców. "W jedności wielka siła" dlatego popieram działanie takich inicjatyw.

Gmina Liniewo położona jest w centralnej części województwa pomorskiego, w powiecie kościerskim. Graniczy z gminami: Stara Kiszewa, Kościerzyna, Nowa Karczma i gminą Skarszewy, należącą do powiatu starogardzkiego. Gmina o charakterze rolno - leśno - turystycznym, położona jest na obszarze Pojezierza Kaszubskiego, w odległości 30-45 km od centrum Gdańska. 18 stycznia 2021 r. gmina dołączyła do członków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, stając się 59 członkiem metropolii.


Ustawa metropolitalna czeka na decyzję posłów

Od wielu lat samorządowcy zrzeszeni w OMGGS zabiegają o utworzenie związku metropolitalnego na Pomorzu. Jak pokazują wszystkie badania tam, gdzie została utworzona struktura metropolitalna lepiej zorganizowany jest transport publiczny, połączenia na podstawie jednego biletu są sprawniejsze i szybsze, łatwiej dbać o klimat i czyste powietrze, koordynować planowanie przestrzenne, współpracować przy realizacji inwestycji, wspólnie planować przebieg dróg oraz rozwój zrównoważonej mobilności. To konkretne, codzienne korzyści dla mieszkańców.

10 września Senatorowie, podczas sesji plenarnej izby wyższej, zdecydowaną większością głosów poparli projekt ustawy metropolitalnej w województwie pomorskim. Tym samym projekt ustawy, jako senacka inicjatywa ustawodawcza, został skierowany do Sejmu. O jego dalszych losach zdecydują posłowie.

Uchwalenie ustawy przez Parlament to prawo do dysponowania dodatkowymi środkami na realizację wspólnych zadań. Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie ponad 200 mln zł, które obecnie trafiają do budżetu państwa.

Więcej informacji: www.ustawametropolitalna.pl

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) to stowarzyszenie 59 gmin, miast i powiatów, w których mieszka prawie 1,6 mln mieszkańców. Swoją działalność rozpoczęło 15 września 2011 roku. Najważniejszym celem OMGGS jest podejmowanie działań, które poprawiają komfort i jakość życia mieszkańców. Samorządy zrzeszone w stowarzyszeniu działają wspólnie w takich obszarach jak: transport publiczny, rynek pracy i aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja migrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja. Od 2015 roku OMGGS jest jedną z instytucji pośredniczących we wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 i zarządza funduszami europejskimi o wartości 1,76 mld zł, co przekłada się na pakiet ponad 180 projektów o całkowitej wartości 3,13 mld zł.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • dick_gość

  22.01.2021, 09:44

  "Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie ponad 200 mln zł, które obecnie trafiają do budżetu państwa". I wszystko w temacie...

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • basia-gosc_gość

  22.01.2021, 12:35

  remont mostu

  dlaczego nie można je przeznaczyć na remont mostu . ile jeszcze lat trzeba czekac w pokorze na te obiecanki .

  Cytuj
  IP: 188.147.xx4.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.