Te Deum - wyjątkowy koncert w pelplińskiej katedrze

(fot. pelplin.pl)
Tczew - Te Deum - wyjątkowy koncert w pelplińskiej katedrze
Niedzielny koncert "Te Deum" w bazylice katedralnej w Pelplinie był z pewnością pod kilkoma względami wyjątkowy. Mimo wielu koncertów w katedrze, nie często zdarza się koncert orkiestry symfonicznej razem z chórem i gronem solistów. W niedzielę łącznie było 70 wykonawców, co robiło duże wrażenie. Był to też pierwszy, większy koncert, po długiej przerwie spowodowanej pandemią covid-19.

Słowa podziękowania należą się w pierwszej kolejności inicjatorowi koncertu w Pelplinie, którym jest dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig. Przez związki rodzinne z Kociewiem i sentyment do Pelplina zaproponował, aby na trasie koncertowej pojawił się także Pelplin. Burmistrz Pelplina chętnie przyjął taką propozycję i powierzył organizację koncertu Miejskiemu Ośrodkowi Kultury. I tak po piątkowym koncercie w Poznaniu, sobotnim w Gdańsku, w niedzielę 23 maja muzycy i śpiewacy zawitali do duchowej stolicy naszego regionu.

W wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis zgromadzona w katedrze publiczność usłyszała piękne wykonanie wybitnego kompozytora z Wielkopolski Karola Kurpińskiego oraz arcydzieła klasyków wiedeńskich, Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Dzieła Karola Kurpińskiego (1785-1857) podejmowały często tematy historyczne. Kompozytor przyczynił się w znacznej mierze do stworzenia gruntu pod twórczość Stanisława Moniuszki. "Te Dum" powstało w związku z koronacją Mikołaja I na króla Polski (1829). Mimo skomplikowanych czasów powstało znakomite dzieło, skomponowane na sześcioro solistów, czterogłosowy chór i rozbudowaną na owe czasy orkiestrę.


"Te Deum" w bazylice katedralnej w Pelplinie wykonane zostało pod dyrygenturą Łukasza Borowicza, wielokrotnie nagradzanego w ostatnich latach za osiągnięcia artystyczne. Dyrygował wieloma orkiestrami zarówno w Polsce, jak i za granicą. Z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej Łukasz Borowicz nagrał na płyty m.in. dzieła Karola Kurpińskiego.

Niedzielny koncert w pelplińskiej katedrze odbył się w ramach obchodów 90-lecia nadania praw miejskich Pelplinowi oraz Roku Stefana Łaszewskiego, o czym wspominał Burmistrz Gminy Pelplin Mirosław Chyła w swoim słowie powitalnym. W koncercie uczestniczył wicestarosta Powiatu Tczewskiego, w którym także obchodzony jest Rok Pierwszego Wojewody Pomorskiego.

Ze względu na wciąż trwające obostrzenia epidemiczne, organizatorzy koncertu przygotowali 300 darmowych wejściówek na koncert. Wszystkie rozeszły się przed koncertem. Warto wspomnieć, że oprócz mieszkańców gminy Pelplin, wśród publiczności były osoby z całego regionu (m.in. z Kościerzyny, Torunia, a nawet z Łodzi).

Koncert odbył się pod patronatem Burmistrza Gminy Pelplin Mirosława Chyły i Biskupa Diecezjalnego Pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

Więcej zdjęć tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA