Od połowy października rusza Tarcza 5.0

Pieniądze
Tczew - Od połowy października rusza Tarcza 5.0
Od 15 października wejdą w życie przepisy, które wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Od tej, daty przedsiębiorcy z tych sektorów będą mogli wnioskować do ZUS o wsparcie.

Prezydent podpisał ustawę zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Tarcza 5.0).

- Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Prawo do tej formy pomocy będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest bycie płatnikiem składek przed 30 czerwca 2020 r. Należy również wykazać 75 proc. spadek przychodów w porównaniu do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019  r. (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku z analogicznym z miesiącem 2019 r.) Trzeba też złożyć dokumenty rozliczeniowe za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października 2020 r. Zwolnienie będzie przysługiwało niezależnie od tego czy zostały opłacone składki za okres wskazany we wniosku. Wnioski będzie można składać do końca listopada. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

Prowadzący firmy będą mogli wnioskować także o świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku tych pierwszych warunkiem otrzymania środków będzie rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020. Ponadto przedsiębiorcy będą musieli odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez nie dłużej niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku. Dla obu grup świadczenie wynosi 2080 zł. Można je otrzymać nie więcej niż trzykrotnie. Jeżeli świadczenie wcześniej zostało już trzykrotnie wypłacone to nie przysługuje ono ponownie.

"Tarcza 5.0" wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom, sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż czy jarmarków. Wnioskującymi o to świadczenie mogą być osoby, które uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. i wcześniej skorzystały ze świadczenia postojowego (otrzymały je co najmniej raz). Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w takiej samej wysokości co wcześniej wypłacone i można je otrzymać nie więcej niż trzykrotnie.

Ustawa wejdzie w życie w połowie października i wówczas będzie można składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +5

  grzes_gość_gość_gość_gość

  02.10.2020, 12:25

  firmy ,instytucje ,przedsiebiorcy ,wszyscy ci dostaja wsparcie {kase} z powodu c19.a zwykly pracownik{robol} ktoremu obnizono pesje o 20% zostaje z niczym.Ma sie cieszyc ,ze pracuje.rachunki rosna .nikt nam tego nie zrekompensuje.tak to dziala.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx5 
 • +3

  piotr_gość

  02.10.2020, 14:26

  zawsze pracodawca mógł cię wywalić z roboty.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx3.xx2 

  czon_gość

  04.10.2020, 14:11

  covid

  Glosuj dalej na swojego wyznawcę pisom , to będzie się Ci napewno żylo Lepiej

  Cytuj
  IP: 37.47.xx6.xx8 
 • +5

  :-)_gość

  02.10.2020, 19:45

  "zawsze pracodawca mógł cię wywalić z roboty."

  Kiedy to wreszcie się skończy. Pracodawca mógł zwolnić, pracodawca to a tamto... No to cholera jasna czemu nie zwolnił??? Bo doskonale wiemy,ze tarcza dzialala i wszyscy się cieszyli jak niezłe sumki splywaly na konto. I warunek-ze nie może przez jakis czas zwolnić pracownika. A wgl to co pracodawca łaskę robi że zatrudnił??? Tylko zapomina kto na niego zapiernicza tuman jeden

  Odpowiedz
  IP: 37.109.xx3.xx6 
 • przedsiębiorca_gość

  02.10.2020, 21:21

  no ładnie

  Jeżeli swojego pracodawcę nazywasz " tumanem " , to może sam załóż działalność (chyba że się boisz?) i zatrudnij kilka osób, a sam zostaniesz TUMANEM :)

  Cytuj
  IP: 94.254.xx0.xx8 
 • -8

  kaska _gość

  03.10.2020, 06:48

  A co z rodzinami mamy dzieci co dac im jeść kopic buty na zimę kurtki . 500 zł to nic żywność drożeje a opieka nad dziecmi? panie kaczynski panie Morawiecki wstyd .W Polsce zyje sie gorzej jak za Bieruta i Gierka .Co z kowidowym dla rodziców wychowujących dzieci?

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx3.xx5 
 • +8

  a wez wypier_gość

  03.10.2020, 11:53

  słuchaj patolo...500 plus chapać i mało? ja robię na te wasze 500 plus i żyję..pozabierac socjale bo pandemia

  Cytuj
  IP: 37.47.xx7.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.