Znamy listę placówek, w których seniorzy zaszczepią się przeciwko pneumokokom

Szczepienie, szczepionka
Tczew - Znamy listę placówek, w których seniorzy zaszczepią się przeciwko pneumokokom
Mieszkańcy 18 pomorskich powiatów powyżej 65. roku życia z tzw. grup ryzyka skorzystają z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Program kosztował ponad 880 tys. zł i został dofinansowany z budżetu województwa pomorskiego.

Do programu przystąpiły powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, słupski, sztumski, tczewski, wejherowski oraz miasta: Gdynia, Słupsk i Sopot. Do końca 2020 r. z bezpłatnych szczepień skorzysta prawie 2,8 tys. osób. Realizatorem zadania są Szpitale Pomorskie, a zadanie jest finansowane wspólnie przez Samorząd Województwa Pomorskiego i powiaty.

Kto skorzysta ze szczepień?

Osoby powyżej 65. r.ż., które znajdują się w tzw. grupie ryzyka, otrzymają bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom. Ze szczepień skorzystają pacjenci, którzy mają przewlekłe choroby np. układu oddechowego.


- W trzeciej już edycji programu Samorząd Województwa Pomorskiego wydał ponad 507 tys. zł na ten cel. Pieniądze przeznaczono m.in. na szczepienia, edukację pacjentów oraz promocję programu. Szczepienia zaplanowano dla 2 791 seniorów - mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. - Cieszy nas, że z roku na rok wzrasta liczba partnerów programu, a tym samym szczepieniami możemy objąć większą liczbę seniorów z naszego województwa. Szczepienia te cieszą się dużą popularnością, zabezpieczają m.in. przed zapaleniem płuc szczególnie groźnym w czasie pandemii koronawirusa. Przypominam, że w latach 2018-2019 udało się zaszczepić 4255 Pomorzan - dodała Kapała-Sokalska.

O zaletach szczepień ochronnych mówił także przedstawiciel Szpitali Pomorskich.

- Ponieważ w województwie pomorskim występuje wysoka zapadalność na chorobę pneumokokową wśród seniorów, szczepienia mają na celu przyczynienie się do spadku zachorowalności - mówi wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich Andrzej Zieleniewski. - Chcemy wyszczepić osoby w wieku powyżej 65. roku życia, będące w grupie ryzyka, tzn. m.in. chorujące m.in. na przewlekłą chorobę płuc, przewlekłą chorobę serca, cukrzycę, przewlekłą chorobę wątroby - tłumaczy Zieleniewski.

Co należy zrobić?

Pacjent, zgłaszający się na szczepienie, będzie zobowiązany do przedstawienia dokumentu tożsamości potwierdzającego miejsce zameldowania oraz zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przynależność do grupy ryzyka lub inną dokumentację, na podstawie której będzie można udowodnić przynależność do grupy ryzyka. Zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane, jeżeli z dokumentacji medycznej posiadanej przez podmiot wykonujący szczepienie, będzie wynikać przynależność pacjenta do grupy ryzyka.

W ramach realizacji programu będzie też edukacja pacjenta. Każda zaszczepiona osoba otrzyma materiały informacyjne. Aby z programu skorzystała, jak największa liczba uczestników, na terenie przychodni zostaną rozwieszone plakaty informujące o szczepieniach. Ponadto, powstała specjalna podstrona internetowa z najważniejszymi informacjami dot. programu.

Gdzie można się zaszczepić?

Szpitale Pomorskie podpisały umowy z podmiotami medycznymi, które na terenie poszczególnych powiatów wyszczepiają już pacjentów. Natomiast dodatkowa pula szczepień dla 320 mieszkańców całego województwa jest wykonywana w przychodni Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przy ul. Smoluchowskiego 18 (rejestracja pon.-pt. pod nr tel. 58 341 40 41 w. 343).

Pełna lista miejsc, gdzie można się zaszczepić wraz z liczbą osób planowanych do wyszczepień w poszczególnych powiatach, znajduje się na stronie www.szpitalepomorskie.eu/pneumokoki

Penumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich wywołana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji), jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji), np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast zapalenie płuc jest postacią infekcji o cechach pośrednich.


Gdzie się zaszczepić?

Powiat Tczewski

ul. Wojska Polskiego 5A, 83-110 Tczew 58 501 01 01,
ul. Dworcowa 7, 83-130 Pelplin 58 536 40 00, 00140
Al. Wincentego Witosa 10 , 83-140 Gniew 58 535 22 38


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  Ksw _gość

  26.11.2020, 11:17

  To kłamstwo, już niema takich chorób jedyna istniejąca choroba to covid 19 i tak zostaje przecież TVP mówi prawdę tak jak męczennik święty wielki jaro stwórca przestrzeni kosmicznej amen i tak ma być

  Odpowiedz
  IP: 46.15.xx2.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA