Rusza gdański jarmark! Gości powita łoś Lucek, nowością będą wirujące beczki

(fot. mat. prasowe)
Rusza gdański jarmark! Gości powita łoś Lucek, nowością będą wirujące beczki
To już gdańska tradycja. Od 24 listopada do 23 grudnia 2023 r. na uliczkach historycznego śródmieścia Gdańska będzie świąteczne miasteczko. Na kupujących i zwiedzających będą czekać strefy gastronomiczne oraz handlowe. Będzie można kupić świąteczne ozdoby i prezenty, poczuć atmosferę Bożego Narodzenia, zrobić zdjęcia, a tegoroczną nowością będzie spinning coaster.

Jarmark Bożonarodzeniowy zlokalizowano na Targu Węglowym, ulicach Bogusławskiego i Tkackiej, Zbrojowni, zespole Przedbramia.

Wielowiekowa tradycja
Historia bożonarodzeniowych jarmarków w grodzie nad Motławą sięga XVII w. Cztery wieki temu odbywały się w okolicach bazyliki Mariackiej. Od XIX w. zostały przeniesione do Dworu Artusa. A po I wojnie światowej jarmarki stały się zbliżone do tych, które znamy obecnie. Były miejscem spotkań towarzyskich, kulinarnych, a przede wszystkim przedświątecznych zakupów.

- Jarmark w tym miejscu stał się już tradycją, którą polubili nie tylko mieszkańcy Gdańska tłumnie odwiedzający stoiska, ale to wydarzenie przyciąga także dużo turystów. Już w kilku plebiscytach zajęliśmy wysokie miejsca, a jarmark z roku na rok zmienia się na lepsze - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.


Klimatyczne stoiska
W tym roku dla odwiedzających jarmark przygotowano strefę handlową, w której będzie można kupić m.in.: świąteczne upominki, piękne ozdoby, słodycze, miody, przyprawy czy biżuterię. Ponadto, będzie strefa gastronomiczna, w której na miejscu skosztujemy różnych przysmaków m.in. azjatyckich, litewskich, tureckich, węgierskich czy tatarskich, rozgrzejemy się też gorącymi napojami.

Jarmarkowe zakątki
Jarmark podzielono na strefy tematyczne, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Tradycyjnie będzie mikołajowy zakątek. Na scenie stanie świetlisty tron św. Mikołaja. Będzie też gigantyczna kula śnieżna z dodatkową atrakcją - dzięki specjalnemu rowerowi na jarmarku na pewno nie zabraknie śniegu. Na Targu Węglowym powstanie zakątek podróży AmberSky, w którym przygotowano karuzelę oraz domek elfów z interaktywnymi saniami św. Mikołaja (symulator lotu VR). Nowością będzie obrotowa kolejka górska z siedzeniami w kształcie beczek (rollercoaster).

- Staramy się, aby świętowanie na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku co roku przynosiło coś nowego. W tym roku doszło kilka nowości, w tym m.in. spinning coaster. Ustawiliśmy go tak, aby podczas przejażdżki jednocześnie można było podziwiać panoramę jarmarku - zapowiada wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Paweł Orłowski.

Przy ulicy Bogusławskiego pojawi się gadający łoś Lucek, który rozbawi każdego. Gdańska Zbrojownia to miejsce kojarzone ze sztuką. Tak też będzie w trakcie jarmarku. Zwiedzających zachwyci unikatowa biżuteria, ręcznie robione ozdoby, a na najmłodszych będzie czekać misiowa brama. W tym miejscu odbędą się również świąteczne warsztaty. A przy ulicy Tkackiej będzie anielski zakątek, w którym można zrobić zdjęcie przy pięknych skrzydłach.

Tematyczne dni
Organizatorzy jarmarku na każdy dzień tygodnia przygotowali inne atrakcje. I tak we wtorki będzie można posłuchać koncertów świątecznych. Wystąpią: Zespół Słowiańska Dusza Świątecznie, Gospelowe Kolędowanie oraz Kolędowanie z Chórem GUMedu. Równie muzycznie zapowiadają się środy, kiedy to zwiedzający będą mogli wziąć mikrofon i zaśpiewać najpiękniejsze, polskie i zagraniczne hity świąteczne na w ramach świątecznego karaoke. A co w czwartek? Podczas magicznych czwartków zaplanowano niespodzianki, które będą cieszyć oko: Teatr Ognia czy Parady, a także ucho: Czytanie baśni z Teatrem Wybrzeże oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną. Z kolei w piątki dla najmłodszych będą animacje z Akademią Zabawy i Edukacji Wykrzyknik, a starsi będą mogli wziąć udział w wieczornej potańcówce przy świątecznych setach DJ-skich. W soboty zaplanowano świąteczny misz-masz: Występy Zespołu Pieśni i Tańca Gdańsk oraz Neptun czy Zimowa Przygoda z Treflikami. Będzie przestrzeń dla akcji charytatywnych i wolontaryjnych: Śpiewajmy z Mikołajem dla Fundacji Hospicyjnej. Na scenie pojawiać się będzie także Mikołaj oraz oficjalne maskotki jarmarku, czyli Państwo Orzechowscy, którzy tylko czekają, żeby zrobić sobie z odwiedzającymi zdjęcie lub nagrać świąteczne pozdrowienia. Niedziele to tradycyjnie czas dla bliskich. Dzieci i ich rodzice będą mogli obejrzeć spektakle i wziąć udział w animacjach w wykonaniu Teatru Qfer, posłuchać kolędowania z Carillonem czy bawić się z Caritas, który będzie promować działania wolontariatu i radość dzielenia się dobrem.

Rozświetlony Gdańsk
Ta lubiana i ceniona akcja powraca. Rozświetli jeszcze więcej miejsc niż przed rokiem dzięki ponad 150 iluminującym figurom, które będzie można podziwiać w 9 lokalizacjach Gdańska od 5 grudnia 2023 r. do 2 lutego 2024 r. Tutaj też nie zabraknie nowości. Po raz pierwszy w parku oliwskim pojawią się pływające lilie. Na promenadzie w Brzeźnie znajdzie się szeroka na prawie 8 metrów suwnica portowa. Towarzyszyć jej będą dźwigi stoczniowe. Na ul. Tkackiej przystanie konik na biegunach. Przez bramę z motywem roślinnym przejdziemy przy Zbrojowni, a w parku oruńskim znajdziemy latarniowce oraz rozświetlony mostek. Przy wejściu odwiedzających powita iluminacja bramy, która pojawi się również w parku Kuźniczki. Na skwerze Ruchu Młodej Polski stanie carillion, Drogę do Wolności rozświetli napisz Solidarność, Rybackie Pobrzeże #GDN, a skwer Stogi ozdobi Choinka BalticHub.

Jarmark Bożonarodzeniowy

24 listopada - 23 grudnia 2023 r.

stoiska dostępne dla zwiedzających: niedziela czwartek w godz. 12.00-20.00, piątek - sobota w godz. 12.00-21.00
Targ Węglowy, ulica Bogusławskiego, Tkacka, Zbrojownia, Zespół Przedbramia

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • PATRZ _gość

  24.11.2023, 12:18

  POBŁOCKI

  jak wygląda Jarmark i ile dni trwa.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx8.xx8 
 • adi_gość_gość

  24.11.2023, 18:15

  Cieszcie się. Może to już ostatni jarmark Bożonarodzeniowy. Następny będzie "zimowy" albo inną nazwę wymyślą. Wszak do jewropy wracamy (wracamy?).

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx9.xx4 
 • Zenek _gość

  25.11.2023, 08:00

  ..

  Po takim wpisie od razu można poznać pisowskiego czopka

  Cytuj
  IP: 188.147.xx8.xx7 
 • .._gość

  24.11.2023, 21:10

  ..

  Już widzę te ceny, kubek 200ml barszczu instant, 30zł

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx6.xx9 
 • Lejba _gość

  26.11.2023, 09:08

  Pisowska banda doprowadziła do drożyzny przez rozdawnictwo nierobom

  Cytuj
  IP: 5.173.xx8.xx0 
 • Pat_gość

  25.11.2023, 15:37

  Igrzyska dla gawiedzi

  Cieszcie się Bille Tczewscy,bo to mogą być ostatnie wasze igrzyska w grudniu.Następne mogą być w Nowy Rok, a wigilia w "6 Króli "

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx4.xx3 
 • adi_gość_gość

  25.11.2023, 17:30

  "Po takim wpisie od razu można poznać pisowskiego czopka"

  Taaak ?. Pani D rządząca Gdańskiem, o ile dobrze pamiętam, już miała taki pomysł dwa lata temu. Nie udało się. Ale co się odwlecze to ........ .

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx9.xx4 
 • Kikk_gość

  25.11.2023, 22:04

  Takie tam...

  Nierząd dulkiewicz to apogeum...stan kamienic zagraża życiu i zdrowiu lokatorów nie wspominając o zadłużeniu Gdańska ale co tam są inne śmieszne sprawy!

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx4.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.