ZUS ruszył z wyrównywaniem nadpłat

Pieniądze, monety, złoty
Tczew - ZUS ruszył z wyrównywaniem nadpłat
Płatnicy, których nadpłaty lub wpłaty pokryły składki objęte zwolnieniem, od 20 września mogą odzyskać pieniądze lub  przeznaczyć je na poczet przyszłych składek. To efekt rekomendowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmiany przepisów.

Z regulacji, która weszła w życie 20 września może skorzystać nawet 800 tys. firm. Dzięki temu na ich kontach w ZUS pojawią się nadpłaty o łącznej wartości około 600 mln zł.
Dzięki nowelizacji płatnicy, którzy złożyli wnioski o zwolnienie ze składek, ale jednocześnie opłacili je za miesiące objęte wnioskiem, albo nadpłata na ich koncie automatycznie zaliczyła się na poczet składek, uzyskają pełne zwolnienie. Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, gdyż nie przewidywały tego przepisy. Obowiązywała bowiem zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj.

- Po zmianie przepisów nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków. ZUS przeprowadza całe postępowanie z urzędu. Zakład o wszystkim poinformuje płatników na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), a Ci z nich którzy nie korzystają z tego e-urzędu otrzymają informację pocztą. Odmiennie wygląda kwestia ubiegania się o zwrot nadpłaconych środków. Przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem zwrotu przywróconych przez ZUS nadpłaconych składek na swój rachunek bankowy muszą pamiętać o złożeniu wniosku. W przeciwnym razie nadpłacone środki zostaną automatycznie zaliczone na poczet przyszłych należności. Wniosek można złożyć na druku ZUS-EZS-P. Najszybciej można to zrobić za pośrednictwem PUE. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.

W ramach pomocy przedsiębiorcom, na podstawie przepisów wprowadzonych tzw. tarczą antykryzysową, ZUS zrealizował ponad 6,5 mln wniosków i udzielił wsparcia w różnych formach na około 25 mld zł.


Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA