ZUS: Na płatników czekają różne formy wsparcia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - ZUS: Na płatników czekają różne formy wsparcia
Aby zredukować negatywne skutki ekonomiczne COVID-19, wprowadzono tzw. Tarczę Antykryzysową. Wśród jej celów jest także ochrona zatrudnienia i zachowania płynności finansowej przedsiębiorstw. Odroczenie terminu płatności składek i ich rozłożenie na raty bez opłaty prolongacyjnej oraz odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę - m.in. z tych możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy.

Tarcza antykryzysowa pozwala płatnikom skorzystać z odroczenia terminu płatności składek, bądź rozłożenia ich na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej. Odroczenie dotyczy składek, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Można wówczas zapłacić składki później. Aby skorzystać z tej formy pomocy trzeba zawrzeć z ZUS stosowną umowę. Wniosek RDU należy złożyć za pośrednictwem PUE. Nie ma tu znaczenia wielkość prowadzonego przedsiębiorstwa, czy czas prowadzenia działalności. Dzięki uldze można opłacać raty lub odroczone należności w późniejszym terminie, bez konieczności płacenia odsetek. Obie ulgi dotyczą składek za okres od stycznia 2020 roku. Istotny jest moment złożenia wniosku. Jeśli płatnik złoży go przed terminem płatności składek to nie poniesie żadnych kosztów. Jeśli natomiast złoży wniosek po tym terminie, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

- Płatnicy, którzy w następstwie COVID-19 mają trudności w terminowym opłaceniu składek za okres od stycznia 2020 r., mogą wystąpić o odstąpienie od pobierania należnych odsetek. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek. Tu również nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Odstąpienie od pobierania odsetek możliwe jest wyłącznie, gdy składki zostały już opłacone, jednak po ustawowym terminie płatności, co spowodowało konieczność naliczenia odsetek za zwłokę. Aby skorzystać z ulgi należy złożyć wniosek RDO za pośrednictwem platformy PUE. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

Więcej informacji na temat wsparcia oferowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach Tarczy Antykryzysowej na stronie zus.pl.


Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  M_gość

  17.11.2020, 09:28

  Zwykly cywil

  A kiedy będzie pomoc dla zwykłych pracowników, którzy przez pandemie maja obcięte wypłaty?? Też chciałabym dostać jakiś zasiłek, a nie ciągle na te zasiłki dawać ... Eh.

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx1.xx2 
 • jam_gość

  17.11.2020, 20:29

  tjaa tarcza antykryzysowa XD można nie zapłacić ZUSu a potem zdziwienie, że produktu na raty Ci nie przyznają pomimo zdolności finansowej, bo nie opłacany ZUS był... taka tarcza...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.