Te niezwykle rzadkie ptaki żyją pod Tczewem. Są pierwsze jaja w gnieździe!

(fot. GPEC)
Te niezwykle rzadkie ptaki żyją pod Tczewem. Są pierwsze jaja w gnieździe!

zobacz galerię zdjęć: 4
Pod koniec kwietnia na kominie ciepłowni GPEC w Rokitkach zamontowano gniazdo, które stało się domem dla pary sokołów wędrownych. To rzadkie, ściśle chronione ptaki - w całej Polsce żyje tylko kilkadziesiąt par. Są już pierwsze dobre wiadomości - w gnieździe pojawiły się pierwsze jaja!

O dobrostan tych rzadkich ptaków dba Stowarzyszenie na rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Dzięki współpracy z GPECem udało się zamontować gniazdo, w którym będzie bytować para sokołów, która była widywana w okolicy ciepłowni.

-
Tak ekspresowej akcji to się nie spodziewaliśmy. Zaledwie parę dni temu informowaliśmy o montażu platformy, a już dzisiaj możemy pochwalić się pierwszym sukcesem - samica złożyła jaja. Tylko zobaczcie na jej dumną minę, platforma chyba przypadła do gustu. Trzymamy kciuki za szczęśliwe rozwiązanie. Oczywiście będziemy robic update - informuje GPEC na swoim fanpagu.


Dodajmy, że na terenie całej Polski życie zaledwie kilkadziesiąt par tych rzadkich ptaków. Jak podaje wikipedia, w Europie (w tym w Polsce) dawniej był to rozpowszechniony ptak lęgowy (do lat 40. szeroko rozpowszechniony), jednak w latach 50. i 60. XX wieku nastąpił drastyczny spadek jego liczebności, głównie z powodu skażenia środowiska biocydami (w tym pestycydami z grupy DDT). Obecnie trwa odbudowa populacji.


Tczewskie gniazdo ma zostać objęte monitoringiem.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +2

  hym_gość

  11.05.2023, 11:13

  hm

  wygląda jak połączenie orła z gołębiem

  Odpowiedz
  IP: 31.135.xx6.xx8 
 • -1

  marta_gość

  11.05.2023, 12:04

  data

  A kiedy można spodziewać się udostępnienia tego monitoringu?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx2 
 • -1

  jerzy_gość

  11.05.2023, 21:01

  x

  Współczuję okolicznym hodowcom gołębi i innego ptactwa.

  Odpowiedz
  IP: 95.41.xx7.xx8 
 • -1

  vbnvbn_gość

  11.05.2023, 22:07

  Za mało seksu lub związków? Piękne i nie takie, samotne i zamężne, tu wszyscy szukają seksu ----- tnij.tcz.pl/?u=9ad698

  Odpowiedz
  IP: 212.1.xx3.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.