MBP zakupi bogatą historyczną kolekcję. W zbiorze prawdziwe perełki

Stare pocztówki ze zbiorów MBP (fot. mat. prasowe)
Tczew - MBP zakupi bogatą historyczną kolekcję. W zbiorze prawdziwe perełki
Kolekcja około 500 przedmiotów związanych z historią naszego miasta - m. in. bogaty zbiór pocztówek z lat 1890-1945, a także książek, map, fotografii ma trafić do zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej. Całość ma zostać zakupiona od prywatnego kolekcjonera, który związany jest z naszym miastem.

Dotąd bogaty zbiór należał do Ireneusza Dunajskiego, który pochodzi z naszego miasta - a swoją kolekcję zbierał przed około 20 lat. Wcześniej wydał m. in. "Kalendarz Tczewa", a także stał się fundatorem na jednej z kamienic przy pl. Hallera tablicy pamiątkowej dla Jana Reinholda Forstera, pochodzącego z naszego miasta naukowca i uczestnika wyprawy dookoła świata dowodzonej przez Jamesa Cooka.

Zbiór, który mógł trafić na wolny rok, jest bardzo bogaty - mowa o blisko 500 pamiątkach ważnych dla naszego miasta - to m. in. zbiór pocztówek z lat 1890-1945, ale także plany miasta z XVII wieku, portret J.R. Forstera z XVIII wieku (staloryt z 1795 r.) oraz litografie, dokumenty, ilustracje i książki z XIX wieku.

- Całość oceniał biegły. Bogata kolekcja będzie kosztowała około 100 tys. zł - mówi Adam Urban, zastępca prezydenta Tczewa.


Całość trafi teraz do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej.

- W naszym nowym obiekcie na Starym Mieście, który jest obecnie budowany, będzie miała siedzibę Sekcja Historii Miasta - a nabyte zbiory staną się podstawą do tworzenia ekspozycji stałej. Pojawi się tam ekspozytor multimedialny oraz gabloty. To będzie bardzo ciekawy zbiór dla wszystkich interesujących się historią naszego miasta - mówi historyk dr Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. - W zbiorze znajduje się mnóstwo unikatów - m. in. lotnicze zdjęcie Tczewa wykonane podczas I wojny światowej. Są również bardzo rzadkie pocztówki - ukazujące boczne ulice naszego miasta, a także obiekty już nieistniejące.


Środki na zakup bogatej kolekcji zostały zabezpieczone podczas marcowej korekty budżetu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +21

  Tyg_gość

  29.03.2019, 14:51

  Muzeum Tczewa

  Dobra decyzja,ale już czas by w Tczewie powstało muzeum miasta. jest tyle już pamiątek, że pora pokazać to ludziom. Takie muzeum powinno być całoroczne .

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx7.xx6 
 • +10

  ja_gość

  29.03.2019, 16:39

  Świetnie

  Bardzo dobrze, że wreszcie będzie jak wizualnie powspominać wygląd miasta! Gratuluję MBP pomysłu, że podjęła starania, by tego zbioru nie zaprzepaścić na wolnym rynku. Ale by było, gdyby takie pojedyncze historyczne pocztówki trafiły np. na allegro.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.