Od dzisiaj (08.01) koniec z papierowymi receptami

e-Recepta (fot. tcz.pl)
Tczew - Od dzisiaj (08.01) koniec z papierowymi receptami
Koniec z papierowymi receptami. Od dziś przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Gdzie ich później szukać? Najwygodniej w aplikacji mObywatel.

Do apteki z telefonem

- mObywatel to w ostatnich dniach jedna z najczęściej instalowanych przez Polaków aplikacji. Korzysta z niej już niemal milion osób - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Stale ją ulepszamy, dodajemy nowe funkcjonalności. E-recepta jest jedną z nich - dodaje szef MC.


Co zrobić, aby w swoim telefonie najpierw znaleźć elektroniczną receptę, a później ją zrealizować?


Krok 1: Po pierwsze ściągnij na swój telefon i zainstaluj naszą aplikację mObywatel. Znajdziesz ją - w zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz - w sklepach Google Play lub App Store. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna.

Aby uruchomić aplikację potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). To on gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych. Nieco niżej znajdziesz informację jak najszybciej (od ręki i za darmo) założyć profil zaufany.

E-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż. Dobra wiadomość: pod koniec tego miesiąca będzie dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.

Wracamy do realizacji e-recepty.

Krok 2: Jeśli masz już ściągniętą i zainstalowaną aplikację mObywatel, wybierz w niej kartę eRecepta.

Krok 3: Będąc w aptece, wybierz którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

Gotowe!

Więcej o aplikacji mObywatel.

Załóż profil

E-recepta to niejedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować sobie aplikację mObywatel. Znajdziesz tam także mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.


- Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich - przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Tak jak wspominaliśmy, aby uruchomić w telefonie mObywatela, potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). Oto instrukcja jak go założyć.

Masz do wyboru dwie możliwości:


1. Skorzystaj z bankowości elektronicznej.

Jeśli masz konto w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub na platformie Envelo możesz założyć PZ przez internet. Cały proces zajmie Ci kilka minut:

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie profilu zaufanego.

Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.


2. Załóż PZ online i potwierdź go w ciągu 14 dni w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.

Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl i wybierz możliwość założenia profilu zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.

Krok 2: po założeniu PZ w Internecie, idź do Punktu Potwierdzającego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

E-pacjent

Dlaczego każdy pacjent powinien mieć profil zaufany? Bo przyda się nie raz.

- Profil zaufany to jedyny sposób, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). To właśnie PZ gwarantuje pełne bezpieczeństwo ochrony wrażliwych danych i informacji pacjentów korzystających z IKP - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

IKP to aplikacja Ministerstwa Zdrowia, w której znajdziesz:

- swoją dokumentację medyczną (np. e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala),

- informacje o wysokości refundacji (kupionych leków i innych produktów medycznych oraz świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ - na przykład przebytego zabiegu lub badania),

- informacje o zaleconej dawce leków,

- informacje o zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u Twojego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji.

Obecnie swój profil zaufany ma już niemal 4,7 miliona Polaków. Dołącz do nich już dziś.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +13

  gosc_gość

  08.01.2020, 12:04

  e-recepty

  a czy ktos pomyslal o seniorach ??? starzy ludzie nie ogarna tych nowosci !!!

  Odpowiedz
  IP: 88.71.xx3.xx8 
 • +6

  _gość

  08.01.2020, 13:01

  Zbędna aplikacja

  Z drugiej strony, aplikacja mobywatel posiada bardzo dużo negatywnych opinii i chyba nie warto jej instalować. Co do emerytów, wystarczy pesel i pin, ale tcz.pl jak zwykle nie ogarnia tematu.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +10

  Alan_gość_gość

  08.01.2020, 12:49

  Senior

  Ciekawe jak taki dziadek 85 letni pójdzie chyba ze stacjonarnym wykupić receptę. Tak jak mój dziadek nie ma smartfona i tera mnie się pyta jak to będzie a weź wytłumacz starszej osobie jeszcze nie dosłyszacej na domiar

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx8.xx3 
 • +8

  dramacik_gość

  08.01.2020, 14:03

  niby frontem do klienta...a tu cyk...jednym strzałem będą mogli już szpiegować każdego...Cały ten cyrk to jedna wielka bzdura. Jak to zawsze w PL...się robi...a później dopiero myśli i przygotowuje. Nikt nikogo nie może zmusić...tym bardziej starszych ludzi, dla których taka nowinka to jedynie źródło gigantycznego stresu. Mieliśmy już CEPIKI, sryki i inne wynalazki. U nas wprowadza się to, żeby władza mogła się szczycić...a czy działa to już nie ma problemu...bo wszelakie problemy ceduje się na zwykłego człowieka.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
 • +4

  hgf_gość

  08.01.2020, 14:05

  i już widzę jak prezes zainstaluje sobie apkę. Buahahah. O profilu zaufanym nie wspominam...bo jak to niby możliwe?

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
 • +2

  Mała Mi_gość_gość

  08.01.2020, 22:29

  ?

  a jak nie mamm smartfona ? |Ani moi rodzice ?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx8.xx1 
 • +2

  Jeremi trąbka_gość

  08.01.2020, 23:37

  Ja p***e jeszcze trochę to lekarz wirtualny będzie

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx0.xx3 
 • +2

  Typ_gość_gość

  09.01.2020, 00:21

  E recepty papierowe

  A dlaczego tcz nie napisało że u lekarza wystawiane są też e-recepty papierowe. Na nich jest kod recepty i wcale nie potrzebny jest smartfon. Oczywiście można mieć e-recepty w telefonie ale to nie jest konieczność.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx8.xx0 
 • Aga_gość_gość

  09.01.2020, 06:58

  Ciekawe

  Moja mama dostala recznie wypisana recepte?

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx3.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.