Będą uchwalać studium dla dawnego poligonu. Ruszyła petycja ws. terenów zielonych

Las (fot. tcz.pl)
Tczew - Będą uchwalać studium dla dawnego poligonu. Ruszyła petycja ws. terenów zielonych
Przez ostatnie miesiące Wydział Planowania Przestrzennego tczewskiego ratusza zajmował się zmianą studium dla terenu dawnego poligonu wojskowego, działek pomiędzy ul. Rokicką, Poligonową i osiedlem Witosa. W czwartek (25.08) dokument trafi pod głosowanie Rady Miejskiej. Część zapisów budzi jednak u niektórych kontrowersje - chodzi o plany przeznaczenia fragmentu dawnego poligonu m. in. pod rezerwę terenu na cmentarz i farmę fotowoltaiczną. Ich zdaniem rodzi to konieczność wycinki części dawnego poligonowego lasku. W związku z tym ruszyła zbiórka podpisów pod specjalną petycją "przeciwko wycince Lasu Tczewskiego". Tymczasem ratusz twierdzi, że "ktoś celowo i z premedytacją wprowadza mieszkańców oraz lokalne media w błąd". "Te działki nie są nawet własnością miasta - tylko Skarbu Państwa" - mówią urzędnicy. W nowym studium około 80 hektarów byłaby przeznaczona pod tereny zielone.

Od kilku lat, mieszkańcy z myślą o powiększeniu terenów pod rekreację, z nadzieją zerkają w stronę dawnego poligonu wojskowego i lasu, który pozostał po tczewskich saperach. To na razie teren, którym miasto dysponować nie może, ale ratusz czynił już starania, by własność Skarbu Państwa przeszła w poczet miejskich gruntów. Cały teren po dawnym poligonie liczy około 150 hektarów.

W ostatnich miesiącach Wydział Planowania Przestrzennego tczewskiego ratusza zajmował się zmianą studium dla terenu dawnego poligonu wojskowego, działek pomiędzy ul. Rokicką, Poligonową i osiedlem Witosa. W czwartek studium ma trafić pod głosowanie Rady Miejskiej. Część zapisów budzi jednak kontrowersje wśród społeczników.

- Koniec marzeń o Lesie Tczewskim? Już w marcu 2014 roku złożyliśmy wniosek do prezydenta, aby las na terenach wojskowych "wyłączyć z planowanego obszaru przeznaczonego pod zabudowę mieszkalno - usługową i oficjalnie uznać terenem zielonym. W przyszłości powinien on być przekształcony w obszar zieleni publicznej i stać się Lasem Miejskim, miejscem wypoczynku i rekreacji dla tczewian." Niestety część lasu ma być przeznaczona na nowy cmentarz (VI.9 na mapie). Dlaczego w Tczewie nie może powstać nowy park na miarę XXI wieku? - pisze w mediach społecznościowych Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa.

Kilka dni temu na facebooku został założony także fanpage Lasu Miejskiego :

- Dowiedzieliśmy się, że w czwartek rada miejska Tczewa ma podjąć decyzję o wycięciu co najmniej połowy Lasu Tczewskiego pod budowę nowego cmentarza i miejsca wytwarzania odnawialnej energii elektrycznej. Nie możemy na to pozwolić! - czytamy. - Las Tczewski jest jedynym tego typu miejscem w naszym mieście. Znajduje się on na wzgórzach przy osiedlu Witosa (Górki). Pełny jest pięknych widoków i różnorodnej roślinności. Mieszkańcy korzystają z niego, spacerując po ścieżkach, organizując pikniki, jeżdżąc rowerami i zbierając grzyby.

We wtorek ruszyła zbiórka podpisów "przeciwko wycince Lasu Tczewskiego"(informacja o miejscu prowadzenia zbiórek tutaj ). Całą akcją zdziwiony jest tczewski ratusz:

- Ktoś celowo i z premedytacją wprowadza mieszkańców oraz lokalne media w błąd, twierdząc, że Rada Miejska w najbliższy czwartek ma podjąć decyzję o wycięciu co najmniej połowy lasu znajdującego się na terenie byłego poligonu. - mówi Anna Cappelli, kierownik Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Tczewie. - Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej radni nie będą podejmować decyzji o wycięciu jakiegokolwiek lasu, a głosować będą nad przyjęciem gotowego dokumentu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tczewa.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego to dokument sporządzany dla całego obszaru gminy, określający w sposób ogólny politykę przestrzenną. Dokument jest podstawą do sporządzania późniejszych planów miejscowych. Jakie zmiany dotyczą terenów dawnego poligonu?

Zgodnie z projektem Studium na obszarze dawnego poligonu (zmiana Z3) wyznaczono m.in. następujące obszary przestrzenno-urbanistyczne: V.12 - obszar produkcyjno - usługowy i usług komunalnych czyli tzw. rezerwa terenowa przeznaczona pod działalność Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych, VI.9 - cmentarz komunalny wraz z funkcjami towarzyszącymi w tym z zakresu infrastruktury technicznej i drogowej wraz ze strefą ochronną, VIII - ogólnomiejskie tereny rekreacji i sportu, zielonej infrastruktury, oraz teren pod realizację terenochłonnych funkcji metropolitalnych - parki rozrywki, centra sportowe i rekreacyjne. Wspomniane obszary służyć będą realizacji lokalnych celów publicznych.- W chwili obecnej działki zlokalizowane na obszarze dawnego poligonu nie są własnością miasta, a ich właścicielem jest Skarb Państwa w imieniu którego zarządza nimi Krajowy Zasób Nieruchomości. Nie jest tajemnicą, iż miasto Tczew stara się o przejęcie przedmiotowego terenu, ale proces ten jest bardzo skomplikowany i długotrwały. W chwili obecnej nie ma osoby, która byłaby w stanie zadeklarować, czy uda się przejąć ten teren od Skarbu Państwa, a jeśli tak to kiedy takie przejęcie mogłoby nastąpić. Dlatego też, wbrew pojawiającym się doniesieniom, aktualnie nikt w mieście nie planuje wycinki drzew na działkach byłego poligonu, które nie są własnością miasta. Miasto dokonuje jedynie zmiany dokumentu planistycznego, jakim jest Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tczewa (a które nie jest aktem prawa miejscowego), aby w przyszłości móc umożliwić wykonanie inwestycji służących realizacji lokalnych celów publicznych. - dodaje Anna Cappelli.

Urzędnicy podkreślają, że w przyszłości funkcja rekreacyjna ma być główną funkcją dla większości tego terenu:

- Podtrzymuję to, co wielokrotnie deklarowałem. To mają być zielone płuca tego osiedla. Jeśli udałoby się te tereny przejąć - to mamy w planach m. in. odtworzenie istniejącej tam strzelnicy. Obecnie można pozyskać na to środki zewnętrzne. Oczywiście większość terenu jak do tej pory będzie zadrzewiona - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

W stadium pod tereny zielone ma być przeznaczone 80 hektarów terenu (dla porównania powierzchnia Parku Miejskiego to 13 hektarów).

- Jeśli chodzi o pozostałą powierzchnię, nawet jeśli teren miałby zostać przeznaczony pod inne cele - tak jak w przypadku działki sąsiadującej z ZUOS - pod rezerwę terenu na działalność zakładu - nie musi to oznaczać masowej wycinki. Wprost przeciwnie - dobrze jeśli teren w strefie oddziaływania takiego zakładu jest otoczony wysokim zadrzewianiem. Jeśli chodzi o pozostałe działki, teren wymaga analizy drzewostanu, której nie możemy dokonać, bo teren nie jest nasz. Część drzew to samosiejki. - dodaje Anna Cappelli.

Studium było procedowane przez około półtora roku. Na etapie wyłożenia, które miało miejsce wiosną br., nie było żadnych uwag mieszkańców. Teraz do Rady Miejskiej trafi specjalna petycja . Wnioskodawcy oczekują odrzucania studium.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (19)
dodaj komentarz

 • +19

  Mieszkaniec_gość

  23.08.2022, 15:00

  Na tym terenie jest prawdopodobnie najwyżej położony naturalny punkt Tczewa. Ktoś może wie które to wzgórze dokładnie jest? Może warto byłoby z tego zrobić atrakcje turystyczna, "tabliczka szczytowa" z wysokością w mnpm, informacja o najwyżej położonym punkcie Tczewa i (przy odpowiednim budżecie) wieża widokowa taka jak np. Na Pachołku w Gdańsku?

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx7.xx7 
 • +14

  Kajetan_gość

  23.08.2022, 16:10

  świetny pomysł

  Super pomysł. Tych punktów jest kilka. Umownie można nim określić najwyższy punkt na Dawnej Drodze Wojskowej. Według różnych map ma 71 lub 72 metry nad poziomem morza. Z jego okolicy widać zamek w Malborku a nawet farmę wiatrową w Sztumie!

  Cytuj
  IP: 83.8.xx4.xx9 
  +6

  g_gość

  24.08.2022, 08:31

  do Łukasza Brządkowskiego

  Tak się kończy współpraca z Iwoną Ochocka. Teraz ona zbija kapitał na tej akcji. Ty jesteś tłem. I już dziewczyna chodzi i opowiada, że zebrala więcej głosów w dwa dni niż ty przez rok na Most Tczewski. A tyle się mówi jaka ona jest naprawdę. Jeszcze brakuje marszy w lasach z Lempartem i ciebie nie ma. Chodź i twoja kandydatura i jej na prezydenta to jakiś absurd. Pozdrawiam z ... Pozdrów mamę, serio dobrze ci idzie walka z nepotyzmem.

  Cytuj
  IP: 199.249.xx0.xx5 
  +2

  rada geriatryków_gość

  24.08.2022, 10:16

  wyżej piszą że:

  "Studium było procedowane przez około półtora roku. Na etapie wyłożenia, które miało miejsce wiosną br., nie było żadnych uwag mieszkańców. Teraz do Rady Miejskiej trafi specjalna petycja . Wnioskodawcy oczekują odrzucania studium." JA SIĘ PYTAM GDZIE PRZEZ PÓŁTORA ROKU BYLI RADNI ???

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx9 
 • +25

  ciekawy_gość

  23.08.2022, 15:05

  bloki i bloki

  Jak się ma CUDOWNE nowe centrum Tczewa czyli tereny po jednostce wojskowej? Takie świetne projekty, wielkie nagrody, wydana kupa forsy, a co z tego będzie zrealizowane? - bloki, bloki, bloki... i beton

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx7.xx4 
 • +17

  Kajetan_gość

  23.08.2022, 16:23

  LAS

  Zarówno władze miejskie jak i redakcja tcz.pl boją się jak ognia określenia LAS. Czytamy o nieużytkach, terenach zielonych, dawnym poligonowym lasku, o studium dla terenu dawnego poligonu wojskowego. Tylko że tereny dawnego poligonu to tak na prawdę mała część LASU TCZEWSKIEGO. Używanie takich umniejszających określeń na DZIEWIĘCIOKROTNIE większy od parku miejskiego LAS TCZEWSKI, pozwala zachować wydźwięk propagandowy jakoby na terenie było kilka małych drzewek. Redakcjo tcz.pl - wstydźcie się. Powinniście być rzetelnym źródłem informacji, a nie tubą propagandową władzy.

  Cytuj
  IP: 83.8.xx4.xx9 
  +4

  Edward_gość

  23.08.2022, 18:14

  Panie Kajetanie. Lasem się jest, jak się jest wpisanym na listę, którą prowadzi i posiada leśnictwo. Też mógłbym sobie posiać na działce 200 drzew i powiedzieć wara od tego to las. I jeszcze mógłbym zbierać dotacje. To tak nie działa. Ps. Pamiętam jak dziś jak ci co teraz najwięcej krzyczą chcieli niegdyś w tym miejscu betonowa zabudowę z parkingiem i grilami. W teraz wielcy obrońcy lasu...

  Cytuj
  IP: 203.201.xx8.xx6 
 • +14

  zainteresowany_gość

  23.08.2022, 15:21

  ręka rękę myje

  Czy działeczki pod budownictwo jednorodzinne z obszarów III.6 zostały już podzielone i obiecane rodzinie i znajomym królika? Będziemy rzetelnie monitorować dostępność informacji o przetargach :)

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx6.xx9 
 • +9

  Górki1_gość_gość

  23.08.2022, 15:26

  W lesie samosiejki?! o losie jedyny, nieprawdopodobne cuda, wyciąć do gołej ziemi :/ wzmożenie władz i urzędników pokazuje jedno: plany są, a drzewa będą przeszkadzać. Jedne zielone płuca w mieście są - Park Miejski, jak zadbany każdy widzi, więc deklaracje o dbaniu o takie obszary są mało przekonywujące. A może w końcu zamiast sprzedawać miejskie tereny na usługi i bloki miejsce na szkołę dla dzieci z Górek by się znalazło?

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx9 
 • +20

  johny_gość_gość

  23.08.2022, 17:08

  Straszne

  Starogard ma lasy i jeziora, a tczew ma betonozę nad Wisłą (idźcie tam z dziećmi w upały)i jeszcze chce wyciąć ostatni skrawek lasu pod cmentarz

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx4.xx3 
 • +8

  Marek_gość

  23.08.2022, 18:39

  Ja się pytam czy za mało jeszcze betonu w Tczewie jest. Już nie ma gdzie wyjść. Jeszcze trochę to jedynie wyjść na cmentarz na ławkę koło grobu. A tu tylko się leje betony las w lubiszewie tez orali nie wiem w jakim celu teraz najlepiej wszystko wyciąć trawę zwinąć i siedzieć w chałupie na dupie

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx4.xx5 
 • +9

  ja_gość_gość

  23.08.2022, 20:11

  Parząc na ten plan myślę sobie: 1. po co powiększać teren wysypiska skoro w Gdańsku powstaje spalarnia z ogromnym apetytem na śmieci ( też nasze ) 2. czy nie było tak, że miasto otrzymało tereny powojskowe w zamian za inne grunty? 3.ilu krewnych i znajomych królika chce budować się przy Poligonowej ? 4.że nie wierzę w zapewnienia o rzetelności planu - przykład osiedle Bajkowe , gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych powstał blok, a w zapewnieniach było, że po tej stronie al. kociewskiej bloki nie powstaną. Biorąc to wszystko pod uwagę i będąc na miejscu włodarzy tego jednak brzydnącego miasta odłożyłbym decyzję w czasie i przemyślał swoje plany.

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx7.xx3 
 • +3

  obserwator_gość

  23.08.2022, 22:02

  farme PV?

  ni ch ktos w sie obudzi, najpierw trzeba dostac warunki na przylaczenie takiego projektu a operator nie wydaje juz takich dla farm PV bo soec nie jest zdolna do obslugi

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx0 
 • +2

  Imigrant z niewiadowa_gość

  24.08.2022, 02:31

  To jest dramat

  Niedługo nic z tego Tczewa nie zostanie kiedyś był to mój dom teraz nie wiem czy sens wracać po latach

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx3 
 • +5

  ufo_gość

  24.08.2022, 10:21

  wybierajcie dalej Pobłockiego

  bo nie ma kogo innego

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx9 
 • ._gość_gość_gość_gość

  24.08.2022, 14:50

  +

  "Tak się kończy współpraca z Iwoną Ochocka. Teraz ona zbija kapitał na tej akcji. Ty jesteś tłem. I już dziewczyna chodzi i opowiada, że zebrala więcej głosów w dwa dni niż ty przez rok na Most Tczewski. A tyle się mówi jaka ona jest naprawdę. Jeszcze brakuje marszy w lasach z Lempartem i ciebie nie ma. Chodź i twoja kandydatura i jej na prezydenta to jakiś absurd. Pozdrawiam z ... Pozdrów mamę, serio dobrze ci idzie walka z nepotyzmem."

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- -"Prawda ten Pan z RIOT SKOM to szkodnik-stonka dla Tczewa ,Polski populista , jak "Geobels" .....

  Odpowiedz
  IP: 93.221.xx2.xx4 
 • . _gość

  24.08.2022, 21:41

  Powinni zająć się zbieraniem śmieci, które walają się po tym całym lasku zamiast uchwalać bezsensowne papierki.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx2.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.