Policjanci ostrzegają: oszuści znowu aktywni!

Radiowóz (fot. KPP Tczew)
Tczew - Policjanci ostrzegają: oszuści znowu aktywni!
Policjanci ostrzegają!!! Uważaj na podejrzane wiadomości SMS, szczególnie na te zawierające link. Mundurowi przypominają też o metodach oszustw "na policjanta" czy "na wnuczka". Może do ciebie tez zadzwonić fałszywy "pracownik banku". To stare "numery" przestępców, nie daj się na nie nabrać. W takich przypadkach bezpieczeństwo twoich oszczędności zależy w dużej mierze od ciebie.

Oszustwo "na pracownika banku"
Z ofiarą kontaktuje się przestępca podający się za pracownika banku, wprowadza swojego rozmówcę w błąd, przekonując, że jego dane zostały przechwycone. Następnym krokiem w przestępczej grze jest przekonanie ofiary, aby zainstalowała na smartfonie, bądź komputerze aplikację. Jest to program, po zainstalowaniu którego oszuści mają zdalny dostęp do komputera lub smartfona i przejmują nad nim kontrolę. Padają też polecenia, aby akceptować otrzymywane wiadomości sms i ostatecznie zalogować się na konto bankowe. Po zainstalowaniu aplikacji wszystkie operacje, w tym logowanie na koncie są widoczne dla oszustów. Od tej pory sprawcy mogą działać samodzielnie "w imieniu ofiary", która najczęściej o niczym nie wie. Mogą wyprowadzić wszystkie pieniądze z rachunku oraz zaciągnąć kredyt.

Oszustwa "na niedopłatę do rachunku"
Ta metoda oszustwa jest dość znana i wiele osób otrzymało podobne wiadomości sms, najczęściej informujące o niedopłacie do rachunku za energię elektryczną. Pojawiają się też takie, które mówią o nagranej wiadomości w poczcie głosowej. W ostatnim czasie przestępcy wysyłają także wiadomość o zaległej kwocie podatku w Urzędzie Skarbowym. Wiadomość zazwyczaj przychodzi z załączonym linkiem, który odruchowo zostaje kliknięty. Ta czynność powoduje automatyczne zainstalowanie na telefonie szpiegującej aplikacji, dzięki której przestępcy mają nieograniczony dostęp do naszego urządzenia, a co gorsze, także do konta bankowego. W innych przypadkach, po kliknięciu otwiera się strona łudząco przypominająca stronę banku i wystarczy, że ją wypełnimy danymi, a sprawcy przejmą nasz rachunek bankowy. W żadnym wypadku nie należy w taki link klikać, a ewentualne wątpliwości wyjaśnić dzwoniąc na oficjalny numer infolinii urzędu, czy instytucji.


Oszustwo "na policjanta, wnuczka, sprawcę wypadku"
Ta metoda, to także przestępczy "klasyk" i choć wiele osób już dawno o niej słyszała, to jednak co jakiś czas zdarzają się ofiary tego tupu przestępstw. Najczęściej sprawcy podszywają się pod policjantów oraz członków rodziny biorących udział w wypadku drogowym. Opisując dramatyczny w skutkach wypadek, próbują wzbudzić współczucie oraz troskę o bliskich ofiary i nakłaniają je do oddania oszczędności. Pieniądze mają być wynagrodzeniem pracy prawnika, który zajmie się sprawą. Czasami sprawcy podają się za policjantów i proszą o pomoc w zatrzymaniu szajki oszustów, która włamuje się na bankowe konta i okrada ich właścicieli. Zazwyczaj proszą o przekazanie pieniędzy kurierowi, o wyrzucenie ich przez okno, bądź o pozostawienie ich w umówionym miejscu. W takiej sytuacji najlepiej rozłączyć rozmowę i jeżeli to możliwe z innego telefonu zadzwonić na Policję. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że rozmawiamy z oszustem, powinniśmy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +2

  gość_gość

  25.05.2022, 12:50

  oszuści wymuszają starszeniem egzekucją

  METODA oszustwa na wnuczka czy policjanta już jest zauważona ,ale oszustwo firmy windykacyjnej Ultimo na proces sądowy i egzekucje komornicze to pewnego rodzaju nowość ,a atakowani są starsze osoby ,które są atakowani tym ,że mają po raz drugi zapłacić ,kredyt czy raty kredytowe ,które dawno spłacili.są zastraszani otrzymują komunikatory ,SMS-y, linki gdzie mają wpłacić jak tego nie wykonają to komornik zapuka do ich drzwi.Starsze osoby zalęknione tego typu działaniem przestępcy windykacyjnego ulegnie ich nękaniu i na wskazany link z kontem bankowym idzie wpłacić.Jest to metoda powszechna w ich działalności i trzeba być ostrożny mieć dokumenty zapłaty za kredyt czy raty. Nikt ich przestępczej działalności z organów ścigania nie zauważa i dalej praktykują.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx2.xx0 
 • -2

  Ciasna Jola_gość_gość

  25.05.2022, 15:10

  na świecie jest tylu frajerów że brakuje cwaniaków żeby ich wszystkich obrobić

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx8 
 • +1

  Jolka _gość_gość

  25.05.2022, 21:05

  Śmiechu warte

  A kasyna w Tczewie wyrastają jak grzyby po deszczu .

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx5.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.