Przedwojenna kapliczka odzyskała dawny blask

Odnowiona kapliczka w Śliwinach (fot. Paweł Tobolski)
Tczew - Przedwojenna kapliczka odzyskała dawny blask

zobacz galerię zdjęć: 4
Kapliczka Matki Boskiej w Śliwinach to jeden z dwóch zabytkowych obiektów w Śliwinach. Została ona zbudowana staraniem ks. Bolesława Piechowskiego, proboszcza Lubiszewa w okresie przedwojennym. Obiekt został właśnie pieczołowicie odrestaurowany.


- Stan kapliczki oraz jej otoczenia po 83 latach od ufundowania wymagał już remontu. Dzięki firmie Vetrex wymieniono okna, a Wojciech Witkowski, mieszkaniec Śliwin, odnowił kapliczkę. Figurkę Matki Boskiej podarował Krzysztof Mazurek, a jej renowacją zajęła się Alicja Błaszkowska. Przy okazji wymieniono zużyty płot na metalowe ogrodzenie z betonowymi słupkami. Prace budowlane przy kapliczce i płocie sfinansował Paweł Kasiarz, a dzięki staraniom radnego Śliwin Zenona Staszewskiego w otoczeniu kapliczki umieszczony został granit z pamiątkową tablicą poświęconą ofiarom niemieckiego nazizmu. - wyjaśnia Paweł Tobolski.

Warto wspomnieć, że to już drugi zabytkowy obiekt w Śliwinach wyremontowany dzięki inicjatywie mieszkańców. W latach 2017-2018 wyremontowana została kapliczka z figurą Chrystusa stojąca na skrzyżowaniu w centrum wsi.

Uroczystego poświęcenia wyremontowanej kapliczki dokona 10 września 2022 o godz. 16 ksiądz Krzysztof Niemczyk, proboszcz z Lubiszewa, a odsłonięcia tablicy dokona Wójt Gminy Tczew Tomasz Urbański.

Wskazówki dojazdu: wjeżdżając do Śliwin na krzyżówce należy kierować się w stronę Waćmierka. Po niespełna dwóch kilometrach kapliczka znajduje się po stronie lasu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +2

  md_gość

  09.09.2022, 08:21

  Byłem tam kilka lat temu z wycieczką krajoznawczą zorganizowaną przez lokalsów. Obok jest (był) betonowy krzyż wykonany dawno temu przez jednego z mieszkańców. Ciekawostką jest fakt, ze napis na krzyżu ma literówkę :)

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx0.xx7 
 • +1

  gość_gość_gość_gość

  09.09.2022, 09:21

  literówka

  W którym miejscu Dostrzegasz literówkę?

  Cytuj
  IP: 185.167.xx2.xx0 
 • +11

  ..._gość

  09.09.2022, 09:28

  ...

  pięknie wyszło, dobra robota :) ogromny szacunek dla wszystkich którzy przyłożyli się do odnowienia kapliczki

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx7.xx1 
 • +9

  gość z boku_gość_gość_gość_goś_gość

  09.09.2022, 15:26

  Kapliczka

  Wielki szacunek dla inicjatorów, wykonawców, radnego Staszewskiego oraz Pana Kasiarza , który także w Rokitkach miał swój wkład w remont kapliczki na skrzyżowaniu. Kapliczki takie pięknie wkomponywują się w polski wiejski krajobraz. Niebawem także w Rukosinie zostanie postawiona kapliczka która została czasowo usunięta na czas remontu drogi. Należy jeszcze się tylko cieszyć że są takie osoby które podejmują się społecznie takich działań. Dziękujemy

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.