101 lat od powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

Antoni Garnuszewski, Szkoła Morska w Tczewie (fot. tcz.pl, wikipedia)
Tczew - 101 lat od powołania Szkoły Morskiej w Tczewie
101 lat temu w Tczewie powstała pierwsza polska Szkoła Morska. W piątek (18.06) z tej okazji odbędą się oficjalne uroczystości.

Uroczystości 101. rocznicy Szkoły Morskiej w Tczewie odbędą się 18 czerwca 2021 roku (piątek) o godzinie 10.00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie. W programie przewidziano m. in. krótki zarys historii Szkoły Morskiej, apel pamięci absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie, wystąpienie prof. dr kpt. ż.w. Daniela Dudy, czy wręczenie medali pamiątkowych.

Z kolei w czwartek (17.06) Dawny Tczew zaprosił z okazji rocznicy na podniesienie bandery na maszcie - pomniku Antoniego Garnuszewskiego przy budynku nowego sądu (Aleja Zwycięstwa).

Jak to się zaczęło?


Po odzyskaniu niepodległości Polsce przyznano wybrzeże bez jakiegokolwiek większego portu morskiego. Zanim powstał port w Gdyni, adaptowano do celów związanych z żeglugą dawny port rzeczny w Tczewie. Podjęto również działania związane z utworzeniem placówki kształcącej kadry dla potrzeb floty handlowej i gospodarki morskiej. Doprowadziło to do powołania Szkoły Morskiej w Tczewie. To tutaj 101 lat temu - 17 czerwca 1920 roku - wiceadmirał Kazimierz Porębski podpisał akt powołania Szkoły Morskiej z dwoma Wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. W 1921 r. Departament dla Spraw Morskich zakupił fregatę szkolną "Lwów". Szkołę przeznaczono dla kształcenia oficerów marynarki handlowej. Początkowo traktowano ją jako placówkę wojskową. Dyrektorem został mianowany komandor Antoni Garnuszewski. Początki tczewskiej Szkoły Morskiej były bardzo trudne - w latach 20-tych na łamach prasy pisano, że placówka będzie fabryką bezrobotnych. Krytykowano również brak odpowiedniego wyposażenia. W 1930 roku szkoła została przeniesiona do Gdyni, do nowych gmachów przy ul. Morskiej, w których mieści się do dziś.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -2

  ja_gość_gość

  18.06.2021, 12:46

  wisielec

  w tej szkole straszy, jeden gowniarz sie tam powiesil z milosci,grob niedaleko dawnej szkoly morskiej na cmentarzu

  Odpowiedz
  IP: 81.210.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.