Będą zmiany w zasadach funkcjonowania Karty Mieszkańca?

Karta Mieszkańca Tczew (fot. UM Tczew)
Tczew - Będą zmiany w zasadach funkcjonowania Karty Mieszkańca?
Będą zmiany w zasadach funkcjonowania Karty Mieszkańca? Zmian cenników nie wyklucza sam ratusz, zmian - szczególnie w odniesieniu do usług z dziedziny kultury - chcą też radni opozycji.

Karta Mieszkańca jest stopniowo wprowadzana do obiegu - dokument odebrało 6 tysięcy tczewian. Na czym polega jej idea? W wielkim skrócie - ci którzy tu płacą podatki, mają korzystać z pewnych bonusów. Pojawiły się jednak kontrowersje - szczególnie dotyczące opłat za usługi kulturalne - koncerty, czy widowiska - osoby bez karty płacić mają bowiem znacznie więcej. Będą zmiany?

W programie Telewizji Tetka "Pytania do Prezydenta" w rozmowie z Krzysztofem Repińskim prezydent Tczewa zapowiedział, że Karta Mieszkańca i oferowane w niej rozwiązania nie są ostateczne i czekają je zmiany:

- Mówiliśmy otwarcie - karta ma na celu chronienie naszych obywateli - tych, którzy w Tczewie płacą podatki. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy - my do miejskich jednostek dopłacamy duże miliony złotych - z naszych podatków. Tzw. "obcy" - przepraszam za słowo - będą płacić więcej - to o ile, to się wykształtuje w czasie - mówił prezydent, Mirosław Pobłocki - Pozwólmy tej karcie dojrzeć, dopiero została wprowadzona. My też się uczymy. To nie jest tak, że prezydent wszystko wie, dyrektorzy wszystko wiedzą - i jesteśmy w stanie zaprezentować od razu w pełni wypracowaną kartę. Ona musi się, mówiąc brzydko, wytrzeć w boju. Na pewno taryfy będą ulegały zmianom.


Prezydent dodał we wspomnianym wywiadzie, że nie wszystko, co jest związane z kartą, zostało udostępnione mieszkańcom.

- Są jeszcze pewne usługi, nad którymi pracujemy i będą wdrażane w kolejnych miesiącach - mówił prezydent Tczewa.


Sama idea wprowadzenia karty podoba się radnym opozycji. Mają jednak sporo uwag co do części rozwiązań samego dokumentu:

- Zastosowanie ulg dla posiadacza karty mieszkańca, co do zasady jest bardzo dobrym rozwiązaniem, wspierającym mieszkańców. Jest jeden warunek, który natomiast musi zostać spełniony, czyli płatność 100% musi odzwierciedlać realną średnią cenę rynkową za daną usługę. Możemy wtedy mówić o tym, że mieszkaniec otrzymał zniżkę, zaś nie-mieszkaniec czy osoba z niewyrobioną kartą płaci realną kwotę. W wielkim skrócie, dziś mieszkaniec z kartą płaci przy niektórych propozycjach cenę normalną (chociaż mówi mu się, że otrzymał rabat 50% to otrzymuje np. 5% rabatu do starych cen), zaś osoba bez karty musi zapłacić cenę zbyt zawyżoną, w stosunku do średnich cen za usługę, nawet do ok 100%. Doprowadziło to do kuriozalnej sytuacji, zwłaszcza w przypadku kultury, w której dane warsztaty czy koncerty w CKiS są droższe, niż w pozostałych miejscach w woj. pomorskim. Tym samym warsztaty organizowane przez CKiS stały się dla wielu osób (bez karty mieszkańca) niedostępne i nieatrakcyjne cenowo, przez co znacznie spadła ilość osób zapisanych. Jeszcze przed pandemią trudno było się na warsztaty dostać i już w połowie sierpnia listy były pozamykane. Spowoduje to ograniczony wpływ do kasy CKiS, tym samym to miasto Tczew będzie musiało więcej dotować tę jednostkę lub jednostka będzie musiała jeszcze bardziej ograniczyć działanie. Mieszkańcy gmin ościennych mając do wyboru droższy spektakl, koncert itp. w Tczewie lub tańszy (nawet z dojazdem) poza Tczewem, wybiorą inne miasto. Przykład został przedstawiony przez redaktora Repińskiego z TV TETKA w Pytaniach do Prezydenta , odcinek 247. Redaktor przedstawił cenę koncertu Starego Dobrego Małżeństwa. Koszt 70 zł dla mieszkańców posiadających kartę, 140zł dla pozostałych. Trzeba wziąć pod uwagę, że poza Tczewem koncert SDM w pełnej odpłatności też kosztuje ok 70-80zł. Mamy więc w praktyce wzrost dla nieposiadających karty o blisko 80-100% - uważa radny Marcin Kussowski.


Zdaniem radnych z klubu od-Nowa rabat dla mieszkańca powinien być udzielany od średniej rynkowej ceny warsztatów, występów, czy koncertów w danym rejonie. Co na to ratusz?

- Ideą Karty Mieszkańca Tczewa jest to, aby dawała ona korzyści osobom, które są mieszkańcami Tczewa i tutaj płacą podatki, a więc partycypują w kosztach ponoszonych przez budżet miasta m.in. na utrzymanie tych jednostek, które rabatów udzielają (TCSiR, CKiS, Fabryka Sztuk). - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie - W ostatnich latach mieszkańcy Tczewa często skarżyli się, że trudno im się dostać na basen, czy zapisać dzieci na zajęcia pozalekcyjne do CKiS, bo brakowało miejsc. Nie zabraniamy nikomu korzystania z usług wymienionych wyżej instytucji, ale zależy nam, aby w sposób preferencyjny traktowały naszych mieszkańców - tak samo jest w przypadku podobnych kart mieszkańca funkcjonujących w innych miastach. Nie wszystkie ceny dla nie-mieszkańców drastycznie wzrosły. Przykładem może być basen - przed wprowadzeniem Karty Mieszkańca Tczewa jednorazowy wstęp na basen kosztował 13 zł, teraz jest to 15 zł, ale mieszkaniec płaci 7,50 zł. Nie wykluczamy zmiany niektórych stawek, jeśli będzie to wypływało z potrzeby naszych jednostek (np. braku chętnych za pewne usługi), ale naszym priorytetem cały czas są mieszkańcy Tczewa. Nie ma przeszkód, aby inne samorządy lub pracodawcy refundowały swoim mieszkańcom lub pracownikom korzystanie z usług tczewskich jednostek, tak samo jak odbywało się to do tej pory. Karta Mieszkańca Tczewa cieszy się dużą popularnością. Swoje Karty odebrało już ponad 6 tys. mieszkańców, od których mamy sporo pozytywnych opinii. Oferta dla mieszkańców jest systematycznie poszerzana. Do akcji dołączyło już 6 partnerów prywatnych, a w trakcie przygotowywania są umowy z kolejnymi podmiotami. Jeśli chodzi o prywatnych usługodawców, nie ingerujemy w wysokość rabatów przez nich udzielanych.

Więcej o Karcie Mieszkańca tutaj: www.karta.tczew.pl lub tutaj: https://wrotatczewa.pl/karta-mieszkanca-tczewa/

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (14)
dodaj komentarz

 • +21

  Rokitki_gość

  18.10.2021, 09:17

  wielki bubel ta karta

  mam jeszcze 37 złotych na starej karcie miejskiej. Wpłaciłem 50 zł jak obowiązywała ulga żeby mieć tańsze przejazdy ale jakiś czas nie jeździłem autobusem. Dlaczego facet w punkcie mówi mi że straciłem ulgę bo teraz jest karta mieszkańca i moje uczniowskie ulgi przepadły i kasuje mnie po 1,80 ? jak prezydent może taki bubel wprowadzić i pod naporem krytyki mówić żeby karta dojrzewała? Czy on już dojrzał do swojego stanowiska?

  Odpowiedz
  IP: 31.61.xx7.xx5 
 • +3

  Łupaszko_gość_gość

  18.10.2021, 16:19

  "a 'la long"

  Zmiany to powinny być ale za Pobłockiego i spółke - szkodniki tczewskie .Ja bym Pobłockiego na brygadziste do Flexa nie dał a co dopiero do zarządzania miastem

  Cytuj
  IP: 31.60.xx9.xx6 
  +1

  ._gość

  18.10.2021, 22:38

  nie bubel koszty paliw w bombowym tempie

  oj troszeczke logiki czasu gospodarczego i to teraz mamy bombowe koszty paliw i kto da kase za ten faktor ??? wiadomo nikt, tylko lament drogo no tak ,tankujesz i licznik liczy i co widzimy o o drogo i z automatu wszystko drogo taniej nie da rady bo komedia cenowa w natrciu rycz becz i basta tyle albo w domciu przy piecu plecki grzej oj ogrzewanie drogie jedzenko drogie a chyba pracodawca musi czy dorzuci do pensji .SUMA SUMARA BIEDNIEJEMY CHYBA NOWELIZACJA NIE500 + tylko 1000+ i szafa gra i komoda taniec ma i tak tczew od nowa niech beczy daj daj nie odmawiaj a pytanie z czego i dlaczego czemu o problem od nowa zbyt niskie pensje i wielkie rozdawnia kasy och czy sie nierobi tyko gdacze pieje dawajta dawjta za szczekanie TCZEW OD NOWA bes czy bez kasy forsy guuwienko zrobi ....realnie kumajcie gospodarczo,ekonomicznie....basta BRAWO PREZYDENT ma wyczucie gospodarcze...

  Cytuj
  IP: 84.158.xx0.xx5 
  +2

  nikita_gość

  19.10.2021, 08:12

  nowe ceny biletów

  Zrobili coś okropnego... aktualnie posiadanie karfty miejskiej mija się z celem dla osób, kotre jadą więcej niż 4 przystanki. Wszystko wywrócili do góry nogami. Nie opłaca się jej mieć , chyba że chodzi WYŁĄCZNIE o wygode by nie musieć kupowac papierowych biletów. Doładujesz karte 50zł - jedziesz ponad 4 przystanki - placisz 1,80 zł - jeśli masz kartę mieszkańca, bez niej płacisz 3,00 zł (normalny bilet), ulgowy 1,50 zł i 0,90 zł z karta mieszkańca. Wygląda to tak, że mieszkańcy pałcą tyle i le płacili a cała reszta płaci drożej. To zwyczajna podwyżka cen, wprowadzona w bardziej (lub mniej) przemyślany sposób. Zastanawiam się, kto na tym straci ?

  Cytuj
  IP: 78.31.xx6.xx4 
 • +15

  a_gość

  18.10.2021, 09:26

  Poproszę chociaż jeden przykład co oni zrobili dobrze ja tego nie widzę i najgorsze że żadnej odpowiedzialności nikt nie poniósł ,miało być fajnie a jak zwykle wszystko do d......na przykładzie koncertu SDM i ,CKIS widać kompetencje tych osób no ale tak wybraliście i tak macie.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx5 
 • +16

  EkO_gość

  18.10.2021, 09:31

  Ja oczekuję obniżek cen biletów na komunikację miejską. Jeżeli płacimy podatki to powinniśmy coś z tego mieć. Przecież to MY utrzymujemy to miasto.

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • +16

  Obywatel_gość

  18.10.2021, 09:43

  "karta ma na celu chronienie naszych obywateli" a kto ochroni obywateli przed pomysłami Pobłockiego?

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx5.xx0 
 • GTC od urodzenia_gość

  18.10.2021, 09:59

  Pitu, pitu...jestem od ponad 40 lat, od urodzenia rdzennym tczewiakiem. Ba...sam siebie identyfikuję jako patriotę lokalnego i aktywnego działacza na rzecz naszego miasta. Kupiłem bilet na spektaklcena 140zł. Moja żona mieszkająca dopiero od 2 lat w Tczewie, ale posiadająca kartę mieszkańca (bo musiała dla dziecka w wieku szkolnym założyć)...zapłaciła za bilecik 70zł. Fajnie, że z kartą taniej. Ale to ja jestem tczewiakiem od urodzenia, odprowadzam tu podatki, tu pracuję, tu żyję. Karty nie mam...bo jakoś się nie złożyło, nie było potrzeby. Wiec jakoś te honorowanie mieszkańców Tczewa...nie do końca działa zgodnie z moralami. Nie narzekam, nie hejtuję...ukazuję tylko słabość systemu. Pozdrawiam i życzę udanego dnia.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
 • +5

  cd_gość

  18.10.2021, 10:30

  Załóż kartę. Skąd wiadomo kim jesteś? Na gębę? Nie bądź śmieszny

  Cytuj
  IP: 230.89.xx0.xx8 
  +3

  Tomson_gość

  18.10.2021, 12:01

  Załóż kartę

  I problem droższego biletu masz z głowy. Po co smęcisz?

  Cytuj
  IP: 37.47.xx5.xx1 

  kolega_gość

  20.10.2021, 13:30

  cena biletu

  a nie przeszkadza ci cena biletu? Jak podali w artykule wzrost ceny o 100% dla osób bez karty, a nie obniżka o 50% dla posiadaczy. To wielka różnica. Ja posyłam dziecko na basen, na naukę pływania i tam cena dla osób bez karty tez wrosła o 100% dlatego musiałem szybko wyrabiać ta kartę żeby mieć starą cenę, czyli taka jaka była co roku. A miasto się chwaliło że dało zniżkę 50%. Bujda i kłamstwa. Moi znajomi spoza Tczewa zrezygnowali i zapisali dzieci na inne zajęcia poza Tczewem. Brawo. TCSiR nie zarobi wiec więcej trzeba będzie dopłacić z miasta.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx1 
 • +7

  nikt_gość

  18.10.2021, 12:20

  O właśnie! "Możemy wtedy mówić o tym, że mieszkaniec otrzymał zniżkę, zaś nie-mieszkaniec czy osoba z niewyrobioną kartą płaci realną kwotę. " Ja się czuję oszukany przez Miasto. Karta była reklamowana jako "zrób kartę będziesz miał taniej", a wyszło "będziesz miał tak samo jak dotąd i będziemy rejestrować z czego korzystasz".

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx5 
 • ..._gość_gość

  18.10.2021, 15:17

  ???

  A to ludzie nie płacący podatków, choćby dlatego, że zajmuje się dzieckiem niepełnosprawnym z pkt 7 i 8 już mieszkańcem Tczewa nie jest? Mieszkam tu od urodzenia i to co się teraz dzieje to jest jedna wielka farsa!

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx2.xx6 
 • +5

  fghj_gość

  18.10.2021, 18:28

  Buahahaha!!! Podnieśli cenę biletu o 100 % a potem obniżyli o połowę dla mieszkańców miasta. Czyli do takiej kwoty, która obowiązuje wszędzie indziej w pełnej odpłatności! Vivat Pobłocki! Vivat Rausz! Głąby...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.