ZUS przelewa pieniądze

Pieniądze
Tczew - ZUS przelewa pieniądze
Już blisko 19 tysięcy pomorskich przedsiębiorców dostało z ZUS przelew ze świadczeniem postojowym. ZUS wypłacił też na Pomorzu ponad 1,2 tys. takich świadczeń dla wykonujących umowy cywilnoprawne.

Pomorscy przedsiębiorcy od 15 kwietnia otrzymują finansowe wsparcie z ZUS. Łącznie odziały ZUS w Gdańsku i Słupsku przekazały dotychczas na konta blisko 19 tys.  z nich kwotę prawie 37,7 mln złotych. Blisko 2,6 mln zł otrzymali pracujący na umowach cywilnoprawnych.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie należności na raty bez opłaty prolongacyjnej, a także o świadczenie postojowe. Kolejne rozwiązanie to świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne.

- Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców co do zasady wynosi 2080 zł i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Będzie je można uzyskać do trzech razy. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Warunkiem uzyskania pomocy jest rozpoczęcie działalności przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi spaść o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili działalność po 31 stycznia br.
Kolejne rozwiązanie to świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne. Ono także co do zasady wynosi ono 2080 zł i również jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


W przypadku, gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł, to pomoc przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów. Dla pozostałych, warunkiem uzyskania świadczenia jest, to aby przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym, zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 kwietnia 2020 r.

Aby skorzystać ze wsparcia w postaci świadczenia postojowego po raz kolejny trzeba złożyć oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Należy to zrobić na przygotowanych przez ZUS wnioskach RSP-DK lub RSP-CK
Wnioski dotyczące wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej można składać elektronicznie przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl, pocztą lub osobiście w placówce ZUS - na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa".

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +2

  Bezsrejtu_gość_gość

  15.05.2020, 08:16

  Zakład Utylizacji Szmalu

  Najpierw ukradli a teraz oddają...

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx2.xx7 
 • +1

  Fran_gość_gość_gość_gość_gość

  15.05.2020, 08:32

  Oddadzą krople w morzu wstyd mój kolega ma firmę w belgi musiał przez to wariactwo zawiesić ja dostaje 1600e mc zwolniony z opłat za prąd wode itp

  Cytuj
  IP: 178.235.xx7.xx3 
 • +1

  luca_gość_gość_gość

  15.05.2020, 17:27

  Ja jestem ciekawa kto to dostał?, Złożyłam wniosek 07,04 i do dzisiaj nic nie dostała, a na pytanie w zus kiedy mogę się spodziewać wypłaty odpowiedz brzmiała: Proszę cierpliwie czekać. Ile czasu? I tu moje pytanie kto to dostał?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx6 
 • slaw_gość

  16.05.2020, 23:15

  czekam

  Ja również czekam na postojowe. Za opiekę nad dziećmi też zero. Na pismo złożone w marcu również zero odpowiedzi. Niby pomoc jest, ale zanim ona przyjdzie to umrzemy z głodu!

  Cytuj
  IP: 178.235.xx6.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA