Ostatni taki list z ZUS

ZUS (fot. mat. prasowe)
Tczew - Ostatni taki list z ZUS
Ponad 180 tys. pomorskich płatników składek już wkrótce otrzyma list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Znajdą w nim podsumowanie wpłat przekazanych na swój indywidualny rachunek składkowy w 2019 r. Dowiedzą się dzięki temu jak wyglądały rozliczenia i jakie jest saldo na ich koncie na koniec ubiegłego roku. Informacja ta będzie ostatni raz przekazana w formie papierowej.

W najbliższych tygodniach każdy z ponad 180 tys. pomorskich płatników składek otrzyma z ZUS list z podsumowaniem wpłat na swój indywidualny numer rachunku składkowego. To ostatni raz kiedy ZUS przekazuje te wiadomości w formie papierowej. Informacja za rok 2020 będzie dostępna w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych. Płatnicy, którzy nie korzystają z PUE wraz z informacją o saldzie otrzymają ulotkę o korzyściach z posiadania profilu.

- W korespondencji ZUS pokaże, jakie należności zostały pokryte z wpłat, a przy okazji, czy na koncie występuje nadpłata czy zaległości - nawet jeśli wynosi ona 1 grosz. Płatnicy, wiedząc czy na ich koncie jest zadłużenie bądź nadpłata będą mogli podjąć konkretne działania. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć jakie jest jego saldo w ZUS. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.


Niewielkie zaległości można uregulować zwiększając bieżącą wpłatę. Przy wyższych kwotach należy doliczyć odsetki za zwłokę. Jeśli nie ma możliwości jednorazowego uregulowania długu, warto rozważyć złożenie wniosku o jego rozłożenie na raty. Nadpłata natomiast może zostać przeznaczona na pokrycie części bieżących składek, a w razie wyższej kwoty można wystąpić o jej zwrot.


Możliwość przedstawienia przedsiębiorcom stanu bieżących rozliczeń składkowych to efekt wprowadzonego w 2018 r projektu e-składka, czyli indywidualnych numerów rachunków składkowych dla każdego płatnika. Dziś przedsiębiorca zamiast trzech lub czterech przelewów dokonuje jednej tylko płatności, a Zakład rozksięgowuje ją na poszczególne fundusze.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • emeryt _gość

  22.01.2020, 08:15

  prawie już

  Polacy nie zapisujcie się, a raczej wypisujcie z PPK , to taki przekręt jak zabór OFE przez Tuska. Czy jeszcze nie rozumiecie ,że macie być dymani do starości i być niewolnikami rządzących.bogatych kapitalistów, bankierów z pejsami.? O jakiej wy marzycie młodzi emeryturze.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • -1

  Przyszły emeryt_gość

  22.01.2020, 13:53

  Za dużo TVN24

  Ty to musisz być stary ubek zasłużony dla ojczyzny i walczysz o praworządność

  Cytuj
  IP: 37.47.xx4.xxx 
 • +1

  emeryt_gość

  23.01.2020, 10:25

  niewierny Tomasz

  Proszę o zagwarantowanie w Konstytucji, że środki finansowe zgromadzone przeze mnie w PPK będą moje i tylko moje oraz, że w przypadku mojej śmierci będą dziedziczone przez współmałżonka i jego dzieci. Jeżeli nie będzie to zagwarantowane w Konstytucji, to powiem krótko, za 10, 15 lat będzie to sama co z OFE, czyli kradzież naszych pieniędzy przez kolejny rząd. Ludzie nie dajcie nabić się w butelkę po raz kolejny. Powtarzam, KONSTYTUCJA, gwarancja na papierze z pieczątką i podpisem Prezydenta.

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA