Nawet 30 drzew może zyskać status pomników przyrody

Dąb przy SP2 (fot. UM Tczew)
Tczew - Nawet 30 drzew może zyskać status pomników przyrody
Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej zwróciło się do prezydenta Tczewa z wnioskiem o objęcie ochroną prawną kolejnych drzew, rosnących na terenie naszego miasta. Jako pierwszy pomnikiem przyrody ma stać się dąb przy SP2. W sumie pomnikami może stać się nawet 30 drzew. Prowadzona ostatnio analiza dendrologiczna wykazała z kolei, że pomnikiem nie będzie natomiast inny dąb - na osiedlu Zatorze. Wcześniej w drzewo trafił piorun.

Jak argumentuje TMZT, drzewa te spełniają warunki normatywne (minimalne obwody pni) określone w aktualnym Rozporządzeniu Ministra Środowiska, są w dobrym stanie zdrowotnym oraz posiadają wysokie walory przyrodnicze i krajobrazowe. Z uwagi na ich stan i dogodną lokalizację, drzewa jako pomniki przyrody mogą stanowić dodatkową atrakcję turystyczną i tym samym pozytywnie wpłynąć na ogólny wizerunek miasta w aspekcie ochrony zasobów przyrodniczych. Ponadto, kolejne pomniki przyrody w naszym mieście będą przydatnym narzędziem edukacyjnym w procesie nauczania dzieci i młodzieży.

- Wykaz drzew proponowanych przez TMZT do objęcia ochroną prawną to dąb szypułkowy w Parku Miejskim - wejście od ul. Bałdowskiej - Kołłątaja (obwód pnia na wys. 130 cm - 309 cm), dąb szypułkowy - Park Miejski - alejka do amfiteatru od wejścia przy ul. Bałdowskiej - Kołłątaja (337), kasztanowiec - teren przy boisku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 5, ul. Obrońców Westerplatte (260), kasztanowiec - skwer przy ul. ks. Ściegiennego (316 cm) oraz kasztanowiec na terenie przy Galerii Kociewskiej (307 cm) - wylicza Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie. Po przygotowaniu projektu uchwały, jest on kierowany do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku - do uzgodnienia. Jeśli nie będzie przeciwskazań, projekt trafi pod obrady Rady Miejskiej. Ponadto, w wyniku prowadzonych prac projektowych na terenie Parku Miejskiego oraz długoletnich stałych przeglądów na pozostałych miejskich terenach zieleni, zostało wytypowanych ponad 30 szt. drzew, charakteryzujących się dobrą kondycją i jednocześnie spełniających wymogi prawne umożliwiające uznanie ich za pomniki przyrody. Propozycje te będą mogły być w przyszłości sukcesywnie uwzględniane w procedowaniu ustanawiania kolejnych pomników przyrody na terenie miasta Tczewa.


Co z dębem na osiedlu Zatorze?


- Jeśli natomiast chodzi o dąb rosnący na os. Zatorze (o wniosku Tczewa Od Nowa pisaliśmy tutaj - przyp. red.), w rejonie ul. Kolejowej, po przeprowadzonych oględzinach, drzewo to nie zostało zakwalifikowane jako propozycja objęcia go ochroną prawną. Podczas przeprowadzonych oględzin ustalono następujące parametry i cechy przedmiotowego drzewa: obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm: 390 cm; ogólna ocena: słaba kondycja zdrowotna, głównie z uwagi na uszkodzenie wzdłużne kłody na całej jej długości. Ubytek w postaci listwy prawdopodobnie powstał w wyniku uderzenia pioruna, co może być głównym powodem osłabienia konstrukcji drzewa. Stwierdzono również występowanie widocznych śladów blizn w wyniku prawdopodobnego zdarzenia. Potwierdzone występowanie uszkodzeń pnia i kłody mogło przyczynić się do długotrwałego postępującego procesu rozkładu drewna wewnątrz pnia, w wyniku działania patogenów chorobotwórczych i szkodników, a szczegółowe ich ustalenie obecnie nie jest możliwe. Powyższe ustalenia i przeprowadzona diagnoza nie pozwalają pozytywnie ocenić przedstawionej propozycji drzewa w celu objęcia go ochroną prawną. Jego obecny stan zdrowotny wymuszający niezbędne przyszłe cięcia pielęgnacyjne, mogą znacznie wpłynąć na obniżenie walorów krajobrazowych drzewa. Taki stan nie pozwala na włączenie drzewa do procedury objęcia go ochroną prawną w formie pomnika przyrody. - dodaje Mykowska.


Już w czerwcu przedmiotem obrad Rady Miejskiej będzie natomiast objęcie ochroną prawną dębu szypułkowego znajdującego się przy Sportowej Szkole Podstawowej nr 2 (obwód pnia 354 cm).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +9

  Wsumie_gość_gość

  09.06.2021, 10:40

  W sumie dobrze, przynajmniej rumcajs ich nie wytnie

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx5.xxx 
 • +10

  DruhBoruch_gość

  09.06.2021, 11:07

  Hahahaha

  Podwójny kamuflarz. Najpierw po pretekstem cięć pielęgnacyjnych zdewastowali większość zieleni wysokiej tego miasta, a teraz chcą pomniki przyrody ustanawiać. Padłem zdechły. Mają tupet, trzeba przyznać. Hipokryzja godna podziwu.

  Odpowiedz
  IP: 77.254.xx5.xx8 
 • +4

  starówka_gość_gość

  09.06.2021, 14:43

  W Tczewie przybywa bloków mieszkalnych, a ubywa zieleni, i dlatego należy ratować to, co pozostało! Fajnie, że coś w tym temacie robi się.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx9 
 • -1

  Wwwww_gość

  09.06.2021, 15:34

  Czekam na kolejne mocne burze Niech te Pioruny walą po tych drzewach

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx0 
 • +1

  gość_gość

  10.06.2021, 08:11

  Łapy precz od dębu na Zatorzu! Drzewo wcale nie wygląda źle, a ta gadka o "słabej kondycji zdrowotnej" i "niezbędnych przyszłych cięciach pielęgnacyjnych" na kilometr pachnie chęcią pozbycia się kolejnego drzewa w tej okolicy. Fajnie jest chwalić się remontem "na finiszu", ale o tym, ile drzew z tego powodu zostało ściętych wzdłuż ulicy Kolejowej - cisza... Zostawcie chociaż ten piękny dąb w spokoju!!!

  Odpowiedz
  IP: 178.36.xx4.xx7 
 • Zgred_gość

  10.06.2021, 13:27

  100/100

  Łapy precz od dębu, a cięcie pielęgnacyjne sobie na swoich wackach przećwiczcie.

  Cytuj
  IP: 77.254.xx5.xx8 
 • Zgred_gość_gość_gość_gość

  10.06.2021, 14:37

  100/100

  Łapy precz od dębu, a cięcie pielęgnacyjne sobie na swoich wackach przećwiczcie.

  Odpowiedz
  IP: 77.254.xx5.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.