Epidemia nie ma wakacji! Policja prowadzi wspólne działania z Sanepidem

(fot. KPP Tczew)
Tczew - Epidemia nie ma wakacji! Policja prowadzi wspólne działania z Sanepidem
Policjanci z powiatu tczewskiego wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tczewie prowadzą wspólne działania, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa epidemicznego w naszym mieście. Podczas wspólnych działań jest sprawdzane, czy mieszkańcy powiatu tczewskiego zasłaniają usta i nos, stosują dystans w transporcie publicznym oraz placówkach handlowych. "Stosujmy się do obowiązujących przepisów, gdyż one mają na celu ochronę życia i zdrowia każdego z nas - mówi policja".

To już połowa wakacji i niestety kolejny miesiąc naszej walki z koronawirusem. Policjanci przypominają, że podczas wypoczynku należy pamiętać, że wirus wciąż jest groźny. Każdy, kto będzie lekceważył zasady higieny i bezpieczeństwa, może zarazić się Covid-19. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa funkcjonariusze cały czas informują i przypominają o wprowadzonych obostrzeniach.

W ostatnich dniach policjanci z powiatu tczewskiego wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tczewie prowadzą wspólne działania ukierunkowane na zwiększenie naszego bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. Działania te w głównej mierze ukierunkowane są na kontrole obiektów handlowych oraz autobusów pod kątem przestrzegania obostrzeń sanitarnych, w tym dotyczących zakrywania ust i nosa przez osoby tam przebywające.

Tczewscy stróże prawa podczas codziennych służb interweniują wobec osób, które nie przestrzegają ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem koronawirusa. Interwencje dotyczą naruszeń przepisów o zachowaniu się w miejscach publicznych i lekceważeniu obowiązku zasłaniania twarzy oraz niezachowania bezpiecznej odległości między osobami. Mundurowi otrzymują również zgłoszenia od zaniepokojonych mieszkańców, które związane są z nieprzestrzeganiem obowiązujących obostrzeń. Policjanci każdą interwencję oceniają indywidualnie. Dotychczas w większości takich sytuacji interwencje kończyły się pouczeniem, jednak w sytuacji ujawnienia rażącego lekceważenia obowiązujących obostrzeń osoba może zostać ukarana mandatem karnym. Za niestosowanie się do tych przepisów policjant może ukarać mandatem karnym do 500 złotych. Ponadto sanepid może nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych.


Pamiętajmy, że nadal panuje epidemia choroby Covid-19 i wszyscy muszą stosować się do obostrzeń. Pamiętajmy, że wirus jest niewidoczny i może zaatakować każdego z nas w każdym miejscu. Dlatego zróbmy wszystko, aby nikt z nas oraz naszych bliskich nie zachorował.

Poniżej przedstawiamy kluczowe zasady bezpieczeństwa.

ODLEGŁOŚĆ PÓŁTORA METRA W TRAKCIE PRZEMIESZCZANIA SIĘ

Istnieje obowiązek utrzymania co najmniej 1.5-metrowej odległości między pieszymi.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
- osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
- osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie,
- osoby, które zasłaniają usta i nos.

ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych.

Na czym polega? Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 1,5 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej - np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:

- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni,
- w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (30)
dodaj komentarz

 • -9

  embola_gość

  03.08.2020, 12:41

  zaraza w TV

  a w kościele nie trzeba , boicie się proboszcza obłudnicy , a do spowiedzi z bliska ten tamten wasz zarazi. A jak się czujecie na BASENIE. tam to jest zaraza .tfuuuuu

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • -11

  marcin_gość_gość_gość_gość

  03.08.2020, 12:58

  ha ha

  A czemu Pan Policjan nie ma przylbicy, byly chory na kornowiruz

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
 • -5

  gosc_gość

  03.08.2020, 13:01

  gryzonie

  ogólnie wiadomo ,że szczury ,myszy przenoszą wirusy i ciezkie choroby.Dlatego sie nie przeprowadza akcji odszczurzania a koty wyłapuje i sterylizuje bo rzekomo jest ich za dużo.Covidianie nie wzieli sie z powietrza .Kagance to oni zawsze lubili ,donosy i skłocanie ludzi.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • +4

  Gladius_gość_gość

  03.08.2020, 13:27

  Koronawirus to choroba

  Ale umysłowa.Chory żyje w przekonaniu że jeśli się nie chodzi w masce 12 godz dziennie to umrze. W swych omamach żąda by całe społeczeństwo dusiło się nosząc maski.Głównym źródłem koronawirusa są media które głoszą światową pandemię.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx6.xx7 
 • +4

  Kinjo_gość

  03.08.2020, 13:38

  Bzdury opowiadasz

  Jeśli dusisz się w masce to możesz założyć przyłbice! Po co opowiadasz farmazony? Nie pal papierosów to maseczka nie będzie Ci przeszkadzać. Mam znajomego astmatyka, który normalnie chodzi w maseczce i nie robi problemów.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx8.xx5 
  +11

  Precz z KOD_gość

  03.08.2020, 15:01

  Prawda o maseczkach

  Oto tłumaczenie tego, co napisał pewien emerytowany amerykański chirurg: " - OK, oto moja rada na temat masek: Przez ostatnie 39 lat pracowałem w dziedzinie chirurgii. Przez znaczną część tego czasu nosiłem maskę. Pracowałem przez te lata z setkami (prawdopodobnie tysiącami) kolegów, którzy również nosili maski. Żaden z nas nie zachorował, nie stracił przytomności ani nie umarł z powodu braku tlenu. Żaden z nas nie zachorował, nie stracił przytomności ani nie umarł od wdychania zbyt dużej ilości dwutlenku węgla. Żaden z nas nie zachorował, nie stracił przytomności ani nie umarł na skutek ponownego wdychania odrobiny własnego wydychanego powietrza. Prawdą jest, że niektórzy ludzie z zaawansowanymi chorobami płuc mogą być tak delikatni, że maska może utrudniać ich i tak słaby oddech. Jeśli twoje płuca są tak chore, prawdopodobnie nie powinieneś teraz wychodzić publicznie. Nawet jeśli nie dbasz o siebie, załóż maskę, aby chronić sąsiadów, współpracowników i przyjaciół! - Ale czy wymóg lub prośba o noszenie maski nie narusza moich praw konstytucyjnych? - Nie możesz też wchodzić do sklepu spożywczego bez spodni. Nie można krzyczeć "pali się" w dziale produkcji. Nie wolno ci oddawać moczu na podłogę w sekcji mrożonek. Czy sprzeciwiasz się tym ograniczeniom? Zasady ustanowione dla dobra wspólnego są składnikiem cywilizowanego społeczeństwa. - Ale czy maski nie są niewygodne? Niektórzy powiedzieliby, że bielizna lub buty mogą być niewygodne, ale nadal je nosimy. (Właściwie korzystanie z respiratora też jest cholernie niewygodne!) Czy maski są naprawdę tak złe, że nie możesz ich tolerować, nawet jeśli pomogą utrzymać innych w zdrowiu? Żeby inni też zrozumieli, że wejście do sklepu czy środków komunikacji miejskiej w maseczce nie zagraża płucom i życiu. Twierdzenie że maski powodują grzybicę płuc, jest tak samo zasadne jak twierdzenie, że gacie powodują grzybicę odbytu. Jak nosisz miesiąc bez prania, to się nie dziw, że załapiesz jakiegoś syfa. Tylko, że to nie maska czy gacie są winne, tylko twoje niechlujstwo! Jeżeli maska to kaganiec, symbol zniewolenia, to przypominam, że system jeszcze bardziej zmusza nas do zakrywania tyłka. Godzisz się na to niewolniku? Przecież twoja d**a nie może puszczać swobodnych bąków, jajka nie mają cyrkulacji powietrza, a penis odczuwa ucisk większy niż czarni niewolnicy na polach bawełny w XVII wieku."

  Cytuj
  IP: 31.186.xx5.xx4 
  +3

  ARNI_gość

  03.08.2020, 16:35

  A tobie się wydaje że jak włożysz na 15 minut maseczkę w sklepie to umrzesz.

  Cytuj
  IP: 151.236.xx0.xx0 
 • -13

  x_gość

  03.08.2020, 13:51

  maseczki nie dla wszystkich

  Mam wrażenie ,że w latach 80-tych walczyliśmy o wolność i swobodę obywatelską. NIE MA ZAKAZU poruszania się bez kagańców obywatelskich w wolnej przestrzeni. Powinien być nakaz ,aby księża w igrzyskach procesyjnych zachowali odstęp,a tego nie robią bo po co np. procesje na kaszubach(Sianowo) procesja w czerwcu 2020 w kościerzynie , stare dewoty w maseczkach z ręcznika oplute i nie świerze, dreptały za burżujami w ornatach uśmiechnięci i zadowoleni ,że im wolno. GDZIE TU WYMÓG rozporządzenia bądz ustawy ,której nie ma.Co ten NieRZĄD wyrabia .Jak można nie wymagać od kapłańskiej grupy zawodowej ,która jest usługą dla wiernych, nawet przyłubic nie noszą .

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx6.xx6 
 • +5

  Jola_gość

  03.08.2020, 14:35

  A ile błędów ....

  Na języku polskim nie uważało się....

  Cytuj
  IP: 5.173.xx5.xx3 
  +5

  ARNI _gość

  03.08.2020, 16:36

  Masz ustawę frajerze

  Dz.U. 2020 poz. 374 Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

  Cytuj
  IP: 151.236.xx0.xx0 
  +1

  observeur_gość

  04.08.2020, 04:48

  A teraz przepros

  Cytuj
  IP: 31.0.xx0.xx1 
 • -6

  P.R._gość

  03.08.2020, 14:13

  Myślenie nie boli...

  Maseczki są dla chirurgów aby nie oblizywali skalpela...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • +5

  EkO_gość

  03.08.2020, 14:41

  Maseczka wyznacza granicę...

  ...Twojej wolności i bezpieczeństwa innych. Maseczka ma przede wszystkim chronić innych przed Tobą. Nie masz prawa narażać innych. Twoje prawo do wolności nie można stanowić zagrożenia dla innych osób. wiem, że ciężko to zrozumieć, ale chociaż próbuj. Koronawirus i towarzyszące mu zagrożenie jest faktem. Te miliony zakażonych to nie wymysł. Dla ciebie może być niegroźny, dla kogoś innego już mniej. Skoro zżyjesz w społeczeństwie to miej więcej empatii. Jeśli Ci się nie podoba to jest wiele odludnych miejsc, gdzie normy społeczne nie będą Cię obowiązywać-Sahara, pustynia Gobi, Kamczatka, łagry syberyjskie...

  Cytuj
  IP: 85.198.xx9.xx8 
  -6

  ktoś_gość

  03.08.2020, 14:56

  maseczka

  odk Eko gość - ciekawa sytuacja, że nic nie mówi się na temat zachorowań np. w Indii (ludność prawie 1.4 mld) , cały kontynent afrykański ( ludność ok. 1.3 mld) co daje w sumie ok. 35% ludności świata - tam jakoś cisza - żadnych danych - wirusowi tam nie jest po drodze - czy może to by było zbyt mało medialne....... a tak wracając do maseczek - jeżeli są tak bardzo pomocne to nawet jeżeli ja nie będę nosił to ten co ją nosi prawidłowo nie ma się czego obawiać:)

  Cytuj
  IP: 84.38.xx9.xx8 
 • +1

  ktoś_gość

  03.08.2020, 14:50

  pandemia

  gdzie ta obwieszczana pandemia i zaraza, która miała być w Vetrexie???? - dopiero co w tamtym tygodniu było pełno komentarzy - jedna linia nie idzie, po co narażają ludzi.... jedna zmiana pracuje druga nie- zaraz wszyscy umrzemy...... - no i co z tego wynikło - wielkie G ----- .....a czemu ??? .... bo na koronawirusa prawie nikt nie umiera -- już grozniejsza jest grypa (w ciągu roku więcej ludzi umrze na grypę, zapalenie płuc niż na tego wirusa) ... ale bójcie się i dajcie ogłupiać dalej ...... w tv wszędzie pełno fachowców dr, profesorów --- ciekawe skąd oni mają taką rozległą wiedzę na temat wirusa???, który niby dopiero co się pokazał, przecież nie ma żadnych badań popartych dłuższą obserwacją dotyczącą jego zachowań......

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx8 
 • +4

  Tak jest _gość

  03.08.2020, 14:57

  A smutni panowie w radiowozie nie mają maseczek

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx0.xx0 
 • +1

  ktoś_gość

  03.08.2020, 15:11

  nie mają

  nie mają i jakoś nie słychać żeby chorowali..... ciekawe....

  Cytuj
  IP: 84.38.xx9.xx8 
 • +1

  Tolek_gość_gość

  03.08.2020, 15:05

  Kontrole?

  A kto skontrluje kościoły w czasie nabożeństw ? Pleban na starym mieście ma maseczkit w d...e, przecież właśnie nastał tzw. Miesiąc trzeźwości????

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx8 
 • +2

  FAR-34_gość

  03.08.2020, 15:54

  "odk Eko gość - ciekawa sytuacja, że nic nie mówi się na temat zachorowań np. w Indii (ludność prawie 1.4 mld) , cały kontynent afrykański ( ludność ok. 1.3 mld) co daje w sumie ok. 35% ludności świata - tam jakoś cisza - żadnych danych - wirusowi tam nie jest po drodze - czy może to by było zbyt mało medialne....... a tak wracając do maseczek - jeżeli są tak bardzo pomocne to nawet jeżeli ja nie będę nosił to ten co ją nosi prawidłowo nie ma się czego obawiać:)"

  Prawie 2 miliony zachorowań w Indiach tnij.tcz.pl/?u=a3ebd7 dla ciebie to nic?

  Odpowiedz
  IP: 31.186.xx5.xx4 
 • -2

  xxx_gość

  03.08.2020, 16:21

  pandemia

  wg. tych danych śmiertelnośc wirusa wynosi obecnie ok. 0.009 % (dziewięć tysięcznych procenta!!!!) - rzeczywiście BARDZO śmiertelny wirus.....

  Cytuj
  IP: 84.38.xx9.xx8 
 • ARNI_gość

  03.08.2020, 16:37

  "odk Eko gość - ciekawa sytuacja, że nic nie mówi się na temat zachorowań np. w Indii (ludność prawie 1.4 mld) , cały kontynent afrykański ( ludność ok. 1.3 mld) co daje w sumie ok. 35% ludności świata - tam jakoś cisza - żadnych danych - wirusowi tam nie jest po drodze - czy może to by było zbyt mało medialne....... a tak wracając do maseczek - jeżeli są tak bardzo pomocne to nawet jeżeli ja nie będę nosił to ten co ją nosi prawidłowo nie ma się czego obawiać:)"

  Masz zasłaniać usta i nos kretynie. Dlatego: tnij.tcz.pl/?u=1b723f

  Odpowiedz
  IP: 151.236.xx0.xx0 
 • -2

  ktoś_gość

  03.08.2020, 17:23

  hmmm

  kretyn to Twój ojciec bo wychował takie coś jak Ty... a raczej się to jemu nie udało

  Cytuj
  IP: 84.38.xx9.xx8 
 • MAXIM_gość

  03.08.2020, 17:02

  "wg. tych danych śmiertelnośc wirusa wynosi obecnie ok. 0.009 % (dziewięć tysięcznych procenta!!!!) - rzeczywiście BARDZO śmiertelny wirus....."

  Ułamki w szkole za trudne były? 689 370 zgony z 17 965 128 zachorowań = 3.84%

  Odpowiedz
  IP: 31.186.xx5.xx4 
 • -3

  xxx_gość

  03.08.2020, 17:26

  ułamki

  ciekawe od kiedy na świecie żyje tylko 17 965 128 ludzi ????? wydaje mi się, że trzeba brac pod uwagę ogólną liczbę - przecież występuję choroba bezobjawowa, nie wszystkich się bada itp itd.... poza tym każdą chorobę/epidemię odnosi się do ogólnej liczby ludności czy to kraju, kontynentu czy też świata....

  Cytuj
  IP: 84.38.xx9.xx8 
  -1

  ...._gość

  03.08.2020, 18:38

  ;)

  Maxim ---- czemu nie bierzesz pod uwagę chorych bezobjawowo.....?????? - bo nie wiadomo ilu ich jest - prawda ( ale jednak są? a jeżeli są to powinni być brani pod uwage przy tych wyliczeniach).....a tak poza tym to przejrzyjcie trochę na oczy - kto choruje głównie osoby starsze po 60... i to wśród nich jest największa umieralność (niestety - przykro bo to nasi rodzice, dziadkowie itd) ale chorujących młodych osób praktycznie nie ma (jakieś pojedyncze przypadki) tak samo jak i ze śmiertelnością wśród osób do 60 lat....

  Cytuj
  IP: 84.38.xx9.xx8 
 • Daniel _gość

  03.08.2020, 17:58

  "ciekawe od kiedy na świecie żyje tylko 17 965 128 ludzi ????? wydaje mi się, że trzeba brac pod uwagę ogólną liczbę - przecież występuję choroba bezobjawowa, nie wszystkich się bada itp itd.... poza tym każdą chorobę/epidemię odnosi się do ogólnej liczby ludności czy to kraju, kontynentu czy też świata...."

  Ty jesteś taki głupi czy udajesz? Czy według ciebie wszyscy ludzie na świecie mają corona wirusa? według danych ok 18 miliardów zakażeń korona wirusem - to mało? śmiertelność ok 4% Procentów liczyć nie umiesz więc wróć do szkoły podstawowej a nie wymądrzaj się.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx1 
 • ktos_gość

  03.08.2020, 18:31

  ;)

  a czemu nie zalicza się do zarażonych tych co chorują bezobjawowo - przecież to również są chorzy......a co do głupoty to naucz się odczytywać poprawnie wielkość liczb 17 965 128 to miliony a nie miliardy - podstawówka się kłania....

  Cytuj
  IP: 84.38.xx9.xx8 
 • Polin_gość

  03.08.2020, 23:49

  ???

  Polska policja współpracuje z niemieckim sanepidem .Kiedy skończy się ta okupacja !!!

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx6.xx1 
 • Tymon_gość_gość_gość

  04.08.2020, 07:51

  "a czemu nie zalicza się do zarażonych tych co chorują bezobjawowo - przecież to również są chorzy......a co do głupoty to naucz się odczytywać poprawnie wielkość liczb 17 965 128 to miliony a nie miliardy - podstawówka się kłania...."

  zalicza się też tych bezobjawowo

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx3 
 • Stefan_gość

  04.08.2020, 21:59

  Ktoś tu kilka razy już podawał jako podstawę do noszenia maseczek >>Dz.U. 2020 poz. 374 Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 2 maja 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA