Przekaż 1 proc. podatku na pomorskie OPP. To bardzo proste

Jeden procent (fot. tcz.pl)
Tczew - Przekaż 1 proc. podatku na pomorskie OPP. To bardzo proste
To niewielki gest, który na prawdę może pomóc potrzebującym. Tylko w 2021 r. jeden procent przekazało prawie milion mieszkańców Pomorza.

W minionym roku organizacje z naszego regionu otrzymały ponad 61 mln zł.

Ważny gest

Z roku na rok coraz więcej podatników decyduje się na przekazanie organizacjom pożytku publicznego 1 proc. podatku.


- Zachęcam do tego od lat. Przekazując 1 proc. podatku wybierzmy tą organizację, na której nam najbardziej zależy. Ale pamiętajmy szczególnie o tych, które działają na Pomorzu. To wsparcie naszych lokalnych wspólnot - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Organizacji pożytku publicznego jest wiele. To hospicja, organizacje pomagające potrzebującym, wspierające ekologię czy realizujące różne lokalne projekty kulturalne. A ile pieniędzy otrzymały pomorskie OPP w 2021 r.?

Pomorzanie są hojni

W 2021 roku, rozliczając podatek za 2020 r. na przekazanie 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowało się 952 tys. mieszkańców Pomorza. Dzięki temu na swoją działalność organizacje otrzymały łącznie ponad 61 mln zł. To piąta największa kwota w kraju. Średnio każdy podatnik przekazał ok. 60 zł.

Jak to zrobić?

Przekazanie 1 proc. jest bardzo łatwe.

- Wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji w rocznym zeznaniu podatkowym. Co istotne, nie trzeba samemu wyliczać tej kwoty. Programy do rozliczania podatku same ją obliczą - podkreśla Andrzej Kowalczys, pełnomocnik marszałka ds. współpracy z organizacjami samorządowymi.

Wybierając organizację można również wskazać cel szczegółowy, na który pieniądze mają być przeznaczone.

- Nie bądźmy bierni. Przekażmy 1 proc. podatku. Choć niewielki, to ten gest na prawdę może zdziałać cuda - zachęca marszałek Struk.

W województwie pomorskim działa ponad 600 organizacji pożytku publicznego. Pełna lista OPP znajduje się na stronie Narodowego Instytutu Wolności .

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +3

  B_gość

  02.03.2022, 09:29

  Może marszałek przekazać 5,5 miliona dla biskupa to taką samą kwotę może przekazać na OPP.

  Odpowiedz
  IP: 77.112.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.