Triduum paschalne - najważniejszy czas dla katolików. W tym roku wszystko będzie inaczej

Triduum paschalne (ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie) (fot. tcz.pl)
Tczew - Triduum paschalne - najważniejszy czas dla katolików. W tym roku wszystko będzie inaczej
Zwykle o tej porze roku wierni z całego świata przygotowują się do celebracji Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W tym roku czeka nas jednak całkiem inne przeżywanie Triduum i Wielkiej Nocy - bez pełnych kościołów, procesji, czy tradycyjnego święcenia pokarmów. To będą inne święta.

Zazwyczaj o tej porze roku wierni gromadnie odwiedzają Groby Pańskie i oczekują na najważniejsze katolickie święto - Wielkanoc. Z powodu epidemii koronawirusa nic w tym roku nie jest takie, jak wcześniej. Przed nami Triduum i Wielkanoc inne niż zazwyczaj. Najważniejsze dni dla katolików będą w tym roku wyglądały zupełnie inaczej. Koronawirus zatrzymał wszystkich w domach, dlatego Kościół musiał przygotować w tym roku zupełnie inne świętowanie.

- Wielki Tydzień, który rozpoczęliśmy, jest w obecnej sytuacji epidemii szczególną zachętą do ożywienia naszej nadziei i zaufania Bogu. To najważniejszy tydzień w roku, w którym przeżywamy najistotniejsze prawdy wiary. Zachęcam wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy w tym czasie - podkreśla sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.


Zgodnie z rządowymi obostrzeniami w kościele jednocześnie może przebywać 5 wiernych, dlatego parafie zachęcają do zdalnego uczestnictwa w uroczystościach:


- W czwartek rozpoczynamy najważniejszy okres w Kościele - Triduum Paschalne. W tym roku będzie możliwy tylko i wyłącznie udział poprzez transmisję online na stronie naszej parafii oraz na stronie Holymood Productions - informuje na facebooku parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Liturgię Wielkiego Czwartku oraz Wielkiego Piątku rozpoczniemy o 17:00, natomiast Wigilię Paschalną o 21:00. W tym roku nie będzie Ciemnicy, Drogi Krzyżowej ulicami miasta, modlitwy brewiarzowej, a także błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny (święconki), która wyjątkowo przybiera charakter liturgii domowej podczas wielkanocnego śniadania.


Parafia przypomina, że w Wielki Piątek wiernych między 18., a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli spożycie tylko trzech posiłków, w tym jednego do syta. W pierwszy dzień świąt Msze św. odbędą się jak w niedzielę z wyjątkiem Mszy św. o godz. 6:30 (tej Mszy św. nie będzie). W drugi dzień świąt Msze św. jak w porządku niedzielnym.

- Przypominamy, że zgodnie z przykazaniem kościelnym każdy katolik "przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjmuje Komunię Świętą". Czas na zrealizowanie tego przykazania mamy od środy popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej, która w tym roku przypada 7 czerwca. Zachęcamy, by w trakcie Triduum Paschalnego przyjmować Komunię świętą duchowo, jeśli nie będzie to możliwe fizycznie. Instrukcja i obrzęd Komunii duchowej: tutaj.

Także w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła wierni w Triduum Paschalnym będą mogli uczestniczyć na wspólnej modlitwie tylko przez internet: (WIELKI CZWARTEK - Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.30, WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ, Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.30., WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC o godz. 21.00 Msza św. Wigilii Paschalnej, NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO oraz PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY Msze święte wg porządku niedzielnego. Ilość osób na tych Mszach. św. będzie uzależniona od rozporządzeń władz państwowych. W podobnych godzinach odbędą się uroczystości w parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata:

- Próbujemy również z naszego kościoła emitować Msze św. i Nabożeństwa na naszej stronie na Facebooku pod hasłem wezwania naszej parafii. Będziemy starali się emitować w dni powszednie o godz. 18.00, a w niedzielę o godz. 11.30. Dla wszystkich nas, przeżywanie w tym roku Misterium Paschalnego będzie trudnym doświadczeniem, jednakże przepełnione wiarą może umocnić w naszych sercach nadzieję i miłość. Na czas owocnego przeżywania misteriów Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana z serca przyjmijcie Boże błogosławieństwo. - informuje parafia.

W kościele pw. świętego Józefa Ceremonie Triduum Paschalnego w naszym kościele odbędą się tradycyjnie w Wielki Czwartek o 18.30, w Wielki Piątek o 17.00, zaś Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę rozpocznie się o godz. 22.00.

- Zgodnie z obowiązującymi do tego czasu przepisami w ceremoniach Triduum Paschalnego będzie mogło uczestniczyć jeszcze tylko po pięć osób. Zachęcamy więc wiernych do uczestnictwa w liturgii Triduum Paschalnego za pośrednictwem środków społecznego przekazu, a zwłaszcza z transmisji internetowej z kościoła parafialnego. Nie będzie w tym roku tradycyjnego święcenia pokarmów. Od Wielkiego Piątku rozpoczynamy nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. W Wielki Piątek i Wielka Sobotę o godz. 15.00 bez udziału wiernych; w Niedzielę Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny po Mszy św. o godz. 9:30. Od wtorku do soboty po Mszy św. o godz. 18:30. W Wielką Sobotę po uproszczonych ceremoniach nie będzie procesji rezurekcyjnej. Przekazując te wskazania nasz Ks. Bp. Diecezjalny Ryszard Kasyna pisze: "Dla wszystkich nas przeżywanie w tym roku Misterium Paschalnego będzie trudnym doświadczeniem, jednak przepełnione wiarą może umocnić w naszych sercach nadzieję i miłość. Na czas owocnego przeżywania misteriów Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana z serca błogosławię". Jeśli nie będzie innych urzędowych wskazań, to w Święta Wielkanocne 12 i 13 kwietnia w mszach świętych będzie mogło uczestniczyć znowu po 50 osób. Aby dać szansę uczestnictwa w liturgii świątecznej w kościele nieco większej liczbie parafian w obydwa święta wielkanocne zostaną odprawione w naszym kościele dodatkowo Msze św. o godz. 16.00 i 17.00. - informuje parafia na swojej stronie internetowej.

Do uczestnictwa w obrzędach online zachęca również parafia pw. św. Franciszka z Asyżu:

- W Wielki Czwartek msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00. Wielki Piątek to dzień śmierci naszego Pana. Obowiązuje ścisły post. Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 19.00. O godz. 15.00 koronka do Bożego Miłosierdzia. W Wielką Sobotę przez cały dzień nawiedzamy grób Pana Jezusa. Dyżury organizują szafarze, lektorzy, Żywy Różaniec oraz rodzice dzieci komunijnych. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczną się o godz. 19.00. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 8.00, 11.00 i 16.00. W Wielką Sobotę nie święcimy potraw. Błogosławieństwo potraw powinno odbyć się w każdym domu poprowadzone przez głowę rodziny. Tekst modlitwy jest udostępniony na stronie parafialnej i w gablocie przy kościele. - czytamy na stronie parafii.


Kościół pw. Maksymiliana Kolbego zachęca do uczestniczenia w Liturgii Triduum Paschalnego w domach poprzez parafialnego Facebooka.


- Będziemy prowadzić transmisje na żywo z nabożeństw w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania, a także w Poniedziałek Wielkanocny:
w Wielki Czwartek - Mszy Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, w Wielki Piątek - Liturgii Męki Pańskiej o godz. 18.00, w Wielką Sobotę - Wigilii Paschalnej o godz. 22.00, w Niedzielę Zmartwychwstania Mszy Św. o godz. 11.30, w Poniedziałek Wielkanocny Mszy Św. o godz. 11.30. Po każdym transmitowanym nabożeństwie będzie okazja przyjęcia Komunii Świętej w kościele. Będzie to możliwe przez pół godziny od zakończenia nabożeństwa. - informuje parafia.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • -6

  wolność myśli_gość

  08.04.2020, 09:39

  Chrystus dzisiaj zbawia.

  Oto prawda , która was wyzwoli z herezji katolickiej: KRK nie głosi wam prawdy biblijnej. Chrystus zmartwychwstał i żyje. Więc wszyscy ,,świeci od rzeczy różnych to ściema,, wymyśleni dla kasy i trzymania was dla pych i władzy kleru. Czyśca nie ma , więc msze za zmarłych to kolejny klerykalny podatek dla naiwnych. Zbawienie jest z łaski , nie z uczynków, aby NIKT SIĘ NIE CHLUBIŁ,,Każdy ksiądz kapłan czy pastor powinien pracować i w ten sposób pokzaywać swą wiarę w Boga. Czytaj Biblię i szukaj w niej słów życia.Kto ma uszy ten zrozumie, kto ma oczy ten zobaczy . Bądź wolnym człowiekiem od herezji i od zniewolenia cwaniaków w koloratkach. .Nie dawaj im kasy , a zobaczysz ww ich oczach demoniczny strach przed pracą. To lenie i wyzyskiwacze .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • -1

  wolny_gość

  08.04.2020, 10:55

  Nie orzą, nie sieją a zbierają

  Amen!

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx5 
 • -5

  ktoś ;)_gość

  08.04.2020, 15:23

  normalność

  w końcu będzie normalnie bez całej tej szopki ...:):):)

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx8 
 • -5

  belfer..._gość

  08.04.2020, 16:12

  a niech tam...

  A niech sobie chodzą do tych "Domów Bożych" i pozwalają się strzyc! Wszak to barany, ale także należy zabezpieczać społeczeństwo przed możliwością niekontrolowanego rozprzestrzeniania się Convid 19! Może tak zacząć tych durniów w jakiś skuteczny sposób oznakowywać? Np. tatuować krzyżyk na czole?

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx5 
 • +2

  Wierny_gość

  08.04.2020, 23:12

  Święta Wielkanocne

  Mi jako wiernemu będzie brakować uczestnictwa... Tej Drogi ulicami miasta... Na szczęście żyjemy w świecie internetu i będziemy mogli oglądać rodzinami tak. Zdrowych, spokojnych, pełnych nadziei i wiary świąt. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx5 
 • Wierzący_gość

  08.04.2020, 23:44

  a gdzie nr.konta?

  Proszę, o podanie nr.konta bo chciałbym wpłacić ,,co łaskę"oczywiście jak zwykle nie mniej jak 50 bo tyle dają.Ta gruba siostra z biura zawsze tak mówiła...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.