W tczewskim ZUS blisko 1300 wniosków o "500+ dla niepełnosprawnych"

Niepełnosprawny, wózek
Tczew - W tczewskim ZUS blisko 1300 wniosków o "500+ dla niepełnosprawnych"
1294, aż tyle wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wpłynęło do tczewskiego ZUS. Wśród potencjalnych świadczeniobiorców przeważają kobiety.

Świadczenie często nazywane jest "500+ dla niepełnosprawnych". Jednak to nie stopień niepełnosprawności jest tu kluczowy, a posiadanie ważnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Aby otrzymać wsparcie, trzeba także być pełnoletnim, mieszkać na terytorium Polski, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto. Chodzi tu świadczenia takie jak emerytury i renty wypłacane przez ZUS, KRUS i inne organy, a także świadczenia z pomocy społecznej o charakterze innym niż jednorazowe, np. zasiłki stałe. To właśnie przekroczenie progu dochodowego jest dominującą przyczyną decyzji odmownych.


Wysokość wsparcia dla osoby, która dotychczas otrzymywała świadczenia w kwocie 1 100 zł lub niższej wyniesie 500 zł. Ci, których łączna kwota świadczeń znajduje się między 1 100 zł a 1 600 zł, dostaną różnice między kwotą swoich świadczeń a 1 600 zł. Osoba, która obecnie pobiera emeryturę w wysokości 800 zł, otrzyma 500 zł świadczenia uzupełniającego, natomiast ktoś, kto otrzymuje 1 300 zł renty dostanie tego świadczenia 300 zł. Większość beneficjentów świadczenia otrzymuje je w pełnej wysokości.

- Żeby otrzymać świadczenie trzeba złożyć wniosek (ZUS ESUN). Może to zrobić sam zainteresowany lub jego pełnomocnik. Wniosek można znaleźć na naszej stronie zus.pl oraz w każdej placówce Zakładu. Można je również składać także elektronicznie. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chyba że jest ono w posiadaniu ZUS). Osoby, które chcą otrzymać wsparcie a nie posiadają takiego orzeczenia powinny do wniosku o świadczenie dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dowody ważne dla wydania orzeczenia, przed wszystkim zaświadczenie o stanie zdrowia (OL-9). Tym, którzy mają już prawo do renty lub emerytury w ZUS, wsparcie będzie wypłacane razem z tym świadczeniem. Ci którzy dotychczas nie otrzymywali żadnych świadczeń, pieniądze dostaną w terminie wskazanym w decyzji. Nieznaczna większość otrzymujących wsparcie wybiera przelew na konto w banku. - informuje Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • -3

  Tylko PO_gość

  08.11.2019, 13:02

  Nie bierzcie pieniędzy od tego wstrętnego PiSu. W ten sposób protestujcie.

  Odpowiedz
  IP: 31.186.xx5.xx4 
 • -2

  pisowiec _gość

  09.11.2019, 00:00

  Dokładnie mozecie wplacać na moje konto :D

  Cytuj
  IP: 83.23.xx0.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.