Świadczenie "Mama 4+" dla ponad 5. tys. pomorskich rodziców

Mama, matka, dziecko
Tczew - Świadczenie "Mama 4+" dla ponad 5. tys. pomorskich rodziców
Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające, potocznie nazywane "Mama 4+" funkcjonuje od niemal 2. lat i od tego czasu pomorskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymały ponad 6 tys. wniosków o wsparcie, z czego przeszło 5 tys. rozpatrzyły pozytywnie. Aż 194. z wnioskodawców wychowało dziewięcioro lub więcej dzieci.

Wsparcie z programu "Mama 4+" otrzymają osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety, 65 mężczyźni), urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czworo dzieci oraz nie posiadają niezbędnych środków do życia. Świadczenie przysługuje nie tylko mamom ale też ojcom. Dzieje się tak gdy matka umarła lub porzuciła dzieci bądź zaprzestała ich wychowywania. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznawane jest wyłącznie na wniosek. Powinien on zawierać dane osoby starającej się o wsparcie, wskazanie świadczenia o które się ubiega, sposób jego wypłaty i podpis. Do wniosku trzeba dołączyć akty urodzenia dzieci i ich numery PESEL, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, a także oświadczenie o innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia.

Maksymalna wysokość świadczenia wynosi 1 200 zł brutto, czyli tyle samo ile minimalna gwarantowana emerytura. W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o wsparcie ma dochód, to jego kwota zostanie dopełniona do 1 200 zł. Większość wnioskodawców stanowiły kobiety, jednak zgłosiło się także 18 mężczyzn.

- Do końca grudnia ubiegłego roku pomorskie oddziały ZUS rozpatrzyły ponad 5,4 tys. wniosków, przeszło 5. tys. spraw wydały decyzje pozytywnie. Ponad 2 tys. decyzji przyznawało świadczenie w maksymalnej wysokości, ponad 3 tys. przyznawały świadczenia dopełniające. Przeciętna wysokość dopełnienia to 308,36 zł. Najczęstszą przyczyną odmowy było przekroczenie progu dochodowego, a także wychowywanie mniej niż 4. dzieci. Najwięcej świadczeniobiorców jest z grupy wiekowej 60 - 69 lat i wychowało czworo dzieci. Jednak aż 194 z nich miało ich więcej niż dziewięcioro. Aż 16. z pomorskich beneficjentów programu skończyło 90 lat. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy

województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +3

  she_gość_gość

  27.01.2021, 11:11

  Tak się zastanawiam czym taka mama 4+jest lepsza od mamy z 3,2 lub nawet jednym dzieckiem? Nie to że mam roszczenia bo ja na swoją emeryturę cięzko pracuję ale chodzi o sam fakt. Dlaczego wychowanie mniejszej ilości dzieci nie liczy się takim kobietom do emerytury?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xxx 
 • +1

  gość_gość

  27.01.2021, 12:30

  Zapytaj się partii rządzącej, to Ci odpowiedzą na Twoje pytanie. Zapewne chodzi o liczbę osób które by mogły pobierać takie świadczenia. Ta liczba by była zbyt duża.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx7 

  DillermanD_gość

  28.01.2021, 05:57

  Tak właściwie...

  ...to nie pracujesz na swoją emeryturę, a na świadczenia pobierane przez obecnych emerytów. Na Ciebie będzie pracować kolejne pokolenie i ewentualnie najmłodsza część równego Tobie. Patrząc na sterników tego państwa to nie ma zbytnio perspektyw, abyś otrzymywała godziwą emeryturę. Co do Twoich rozważań, chyba sam twórca nie wie co autor miał na myśli z tymi przepisami.

  Cytuj
  IP: 94.40.xx9.xx3 
 • cfliwkhfjd_gość

  27.01.2021, 13:46

  dziecioroby plus

  to szczyt żeby dostawać emeryturę za prace ale we wyrze i za płodzenie dzieciaków to niesprawiedliwe i zlikwidować w końcu to dziadostwo tak jak i 500 plus

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx9 
 • -2

  ..._gość_gość

  27.01.2021, 14:44

  500plus

  Sam jesteś dziadostwo!

  Cytuj
  IP: 94.254.xx1.xx6 
 • +1

  Nat_gość

  27.01.2021, 15:25

  To skandal

  Jeśli człowiek całe życie nie pracuje i nie opłaca składek JAKIM PRAWEM ma mieć prawo do emerytury?! To jego wybór i powinien liczyć się z konserwencjami = brakiem świadczenia na starość. Nie po to moi dziadkowie tyrali całe życie, żeby rząd rozdawał prezenty z ICH SKŁADEK, które wypracowali przez 40 lat pracy

  Odpowiedz
  IP: 89.64.xx8.xx4 
 • bezsrejtu_gość_gość_gość

  28.01.2021, 00:41

  Podstawy działania sys. emerytalnego

  Środki na bieżące wypłaty emerytur pochodzą z aktualnych składek wypracowywanych przez osoby pracujące. Więc jeżeli jesteś na emeryturze a twoje dzieci pracują, to tak naprawdę jesteś na ich utrzymaniu (pośrednikiem jest ZUS). Dlatego liczba potomków aktualnie pracujących powinna mieć wpływ na wysokość pobieranych świadczeń. Podkreślam: jeżeli dzieci pracują. Na piramidę pasożytów nie ma absolutnie żadnej zgody!

  Cytuj
  IP: 84.38.xx4.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.