Blisko 360 tys. zł na stypendia socjalne

Szkoła, nauka, klasa, lekcje (fot. tcz.pl)
Tczew - Blisko 360 tys. zł na stypendia socjalne
Blisko 750 stypendiów socjalnych trafiło w ub. roku do uczniów z Tczewa. Przeznaczono na ten cel blisko 360 tys. zł.

Od 2005 r. miasto Tczew realizuje pomoc socjalną dla uczniów z rodzin o najniższych dochodach. Stypendia szkolne o charakterze socjalnym przysługują tym uczniom, u których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego, czyli 528 zł.

- Pomoc materialna dla uczniów ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych i umożliwienie im lepszego startu w dorosłe życie. Celem tych działań jest także zapobieganie segregacji uczniów ze względu na sytuację materialną oraz stworzenie im możliwości równego uczestnictwa w życiu społeczności szkolnej. Udzielenie uczniowi pomocy w odpowiedniej formie (właściwych zajęć wyrównawczych, edukacyjnych, terapeutycznych, zaspokojenie specyficznych potrzeb wynikających z procesu edukacji jak np. "zielona szkoła" lub wycieczka szkolna, czy pomocy rzeczowej) jest uwarunkowane jego rzeczywistymi potrzebami edukacyjnymi, a nie potrzebami socjalnymi. Dzięki takim działaniom dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mają takie same szanse na zdobycie dobrego wykształcenia jak pozostali uczniowie. - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Łącznie w roku 2020 wydano 741 decyzji na stypendia szkolne o charakterze socjalnym, w tym 540 dla uczniów szkół podstawowych i 201 dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz innych placówek (np. ośrodków rewalidacyjno - wychowawczych). Ponadto wydano 3 decyzje o przyznaniu zasiłku szkolnego. Na ten cel przekazano blisko 364 tys. zł, w tym 291 148,45 to kwota dotacji, 72 787,11 to środki własne gminy.


Miesięczna wysokość stypendium, w zależności od dochodów w rodzinie, wynosiła od 105 do 125 zł.

Przyznane środki były wykorzystywane najczęściej na zakup sprzętów komputerowych, udział w pozalekcyjnych zajęciach sportowych, naukę języków obcych.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  xxx_gość_gość

  10.03.2021, 08:52

  Cała prawda .....

  Dla nierobów !!!

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx9.xx6 
 • +1

  ddd_gość

  10.03.2021, 13:21

  stypendia to mogą być naukowe

  Biedne dziecko też ma szansę na stypendium naukowe, warunek - trzeba się uczyć. Niech takie dziecko wie, że pieniądze otrzymuje się za pracę (tu: za naukę) a nie za "nicnierobienie"

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.