Uroczystości z okazji 101. rocznicy Szkoły Morskiej w Tczewie

101 lat Szkoły Morskiej (fot. Marcin Stolarski)
Tczew - Uroczystości z okazji 101. rocznicy Szkoły Morskiej w Tczewie

zobacz galerię zdjęć: 25
17 czerwca świętowaliśmy rocznicę 101. rocznicy powołania do życia Szkoły Morskiej w Tczewie. Była to pierwsza państwowa szkoła morska w powojennej Polsce. W Tczewie mieściła się przez dziesięć lat, później została przeniesiona do Gdyni. W jej budynku obecnie mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Uroczystość rozpoczęła się od symbolicznego przypieczętowania współpracy z Uniwersytetem Morskim w Gdyni poprzez przekazanie do Izby Tradycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni flagi Powiatu Tczewskiego i Miasta Tczewa. Flagi odebrał w zastępstwie za rektora Uniwersytetu - dr hab. inż. Tomasz Neumann, profesor UMG, dziekan wydziału nawigacji.

Następnie krótki zarys historii Szkoły Morskiej przedstawiła była wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego - Bożena Deja-Gałecka. Odczytany został również apel pamięci absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie.

Głównym prelegentem dzisiejszego wydarzenia był prof. dr kpt. ż.w. Daniela Duda, który w swoim wystąpieniu szeroko nawiązał do historii budynku oraz postaci związanych ze Szkołą Morską w Tczewie. W swojej wypowiedzi nawiązał również do jednostki szkoleniowej Szkoły Morskiej - STS "Lwów", pierwszego w historii Polski morskiej statku, który przekroczył równik i przeniósł banderę Rzeczypospolitej Polskiej na półkulę południową.


Uroczystość była również okazją do złożenia gratulacji Profesorowi Danielowi Dudzie z okazji ponownego uzyskania tytułu doctora honoris causa UM w Gdyni. Gratulacje złożył Starosta Tczewski - Mirosław Augustyn, Zastępca Prezydenta Miasta Tczewa - Adam Burczyk oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie - Jadwiga Andrzejewska i Wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Tczewie - Andrzej Piotrowski.

W imieniu władz samorządowych Powiatu Tczewskiego pragnę złożyć Panu serdeczne gratulacje z okazji nadania tak zaszczytnego tytułu przez Uniwersytet Morski, co jest wyrazem uznania dla Pana naukowych dokonań oraz zasług dla rozwoju gospodarki i szkolnictwa morskiego. Proszę przyjąć wyrazy uznania oraz najszczersze gratulacje. - powiedział podczas składania gratulacji Starosta Tczewski, Mirosław Augustyn.


Starosta podziękował również Profesorowi za swoje działania na rzecz rozwoju gospodarki morskiej oraz za nieustanne kultywowanie historii Tczewskiej Szkoły Morskiej, a w szczególności za przekazywanie swojej obszernej wiedzy o jej tradycji i dziedzictwie.

Podczas uroczystości narodziła się również nowa tradycja I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Corocznie, najlepszemu uczniowi szkoły zostanie wręczony medal prof. Daniela Dudy pn. "Bohaterscy kapitanowie żeglugi wielkiej - kpt. ż.w. Edward Gubała i kpt. ż.w. Bronisław Gubała". W tym roku, jako pierwszy otrzymał go Maciej Lica, zwycięzca wielu konkursów matematycznych, pasjonat historii oraz laureat nagrody Starosty Tczewskiego "Absolwent Roku".

Kolejnym punktem było dokonanie uroczystego aktu wodowania "Nautologii" - czasopisma Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, który ukazuje się od 1966 roku, której tematykę przedstawił Przewodniczący Towarzystwa - dr hab. Marek Grzybowski.

Czym jest "wodowanie" wyjaśnił dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie i członek Zarządu Powiatu Tczewskiego, Krzysztof Korda: Wodowanie polega na pokropieniu najnowszego numeru "Nautologii" - pokropieniu różą zamoczoną w szampanie. Jest symbolicznym momentem wprowadzenia jej do obiegu i nadania jej morskiego charakteru.
Uroczystego wodowania tegorocznego wydania "Nautologi" dokonała matka chrzestna - Gabriela Makać, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Spotu i Promocji Rady Powiatu Tczewskiego, odczytując akt chrztu: "Docieraj wszędzie tam gdzie Cię oczekują, poprzez lądy, morza i oceny, rozsławiaj imię polskich uczonych i wydawców, pisarzy, naukowców, publicystów. Przynieś chałę banderze Rzeczypospolitej. Twoje imię to Nautologia numer 157".

Na zakończenie głos zabrał również dr hab. inż. Tomasz Neumann, profesor UMG, dziekan wydziału nawigacji i zarazem absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, który nawiązał do znajdujących się w wciąż w Szkole elementów marynistycznych.

Uroczystość zwieńczyło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie z lat 1930-1930 oraz na grobie komandora Floriana Hłasko.
W uroczystości wzięli również udział: w zastępstwie za dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni k.ż.w. Maciej Jeleniewski z-ca Dyrektora ds. Inspekcji Morskiej oraz dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +1

  pozytywny_gość

  18.06.2021, 20:58

  Brawo Macieju Lico! Cieszy fakt, iż coraz więcej naszej młodzieży chwyta za szczyt i pnie się w górę! Wspaniałe uroczystości!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx6 
 • +4

  Hool_gość

  19.06.2021, 04:41

  .

  Piękna uroczystość! Tylko szkoda ,że w oparach pracującej obok spalarni odpadów medycznych. Czy nikt nie zauważa tego problemu? W środku miasta, obok szkoły funkcjonuje zakład, ktory systemstycznie podtruwa młodzież. Przecież za chwilę nikt nie będzie chciał się tam uczyć. Szkoła z tradycjami, a jednak obok śmierdzi i hałasuje.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx4 
 • -7

  z Tczewa_gość

  19.06.2021, 10:00

  zabawa i tyle w temacie!

  To są wielkie pieniądze wydawana na jakieś głupoty co to nikomu z korzyścią! Nie lepiej pomoc Polakom w potrzebie z rodzinami i bez robotnym matkom w rodzinach wielo dzietnych? To jest przyszłość kraju a nie jeden co się nauczył matematyki i gdzieś tam cos napisał. Na pewno z jakiejś nowobogackiej rodziny co to ma wszystko i tylko mu książki i mrożeniowa tabliczka w głowie. Widzę jak się ludzie meczą bez pieniędzy i roboty bo w mieście bieda i nikogo nie obchodzi. a jak jakieś dziwadła totalnej opozycji chodziły wulgarnie po mieście ze strajku to nikt nie miał jaj żeby im powiedzieć prawdę o okradaniu narodu przez szkopuw co to dużo narobili. A pomoc dla matek jest żadna!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx8 
 • +6

  xx_gość

  19.06.2021, 12:37

  tak było od lat

  Wybitne jednostki w nauce ,kulturze mają zawsze pozytywną ocenę przez osoby ich wspierajace tak trzeba to doceniać.Natomiast zauważona bieda w mieście to przesada. Rodzinny o niskim standardzie są obecnie doceniane przez Państwo socjalne ,które ich wspomaga 500 +i inne świadczenia. Szkoda ,że nie mają umiejętności zarządzania własnym portfelem , przeznaczają środki na ,alkohol i inne używki więc żyją w biedzie i niedostatku na włąsny rachunek ,który sobie wystawiają. WARTO zauważyć ,że treść tego artykułu to treść przeznaczona do zapoznania się z historią szkoły i wartościami z tamtych lat. Natomiast komentarz o biedzie rodzin to temat nie na miarę tego artykułu.

  Cytuj
  IP: 79.163.xx1.xx9 
 • +4

  Grzegorz _gość_gość

  20.06.2021, 17:44

  Jestem w pozytywnym szoku.Bez facetów w koloratkach i mszy jak to w zwyczaju.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx4 
 • -2

  bez_znaczenia_gość_gość

  20.06.2021, 23:28

  Przynieś chałę banderze Rzeczypospolitej

  cudo

  Odpowiedz
  IP: 155.133.xx5.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA