Nowe obostrzenia! Mniej klientów w sklepach, godziny tylko dla seniorów, zakaz korzystania z parków

Zakupy, kosze
Tczew - Nowe obostrzenia! Mniej klientów w sklepach, godziny tylko dla seniorów, zakaz korzystania z parków
Nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa ogłosił dzisiaj rząd. Zakładają one m. in. ograniczenie korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad, znaczne ograniczenia dotyczące liczby osób przebywających w sklepach, a także zamknięcie marketów budowlanych w weekendy. Wszyscy na ulicach muszą zachowywać dystans co najmniej dwóch metrów.

Trwa walka z koronawirusem. Rząd podczas specjalnej konferencji prasowej we wtorkowe południe poinformował o nowych obostrzeniach. Co się zmieni? Rząd ogłosił m. in, że osoby do 18 roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą.

- Wprowadzamy ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, do skwerów, miejsc rekreacji, plaż, bo widzieliśmy, że nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej w takim wymiarze, jak powinniśmy. Wprowadzamy zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. - mówił premier Mateusz Morawiecki.


Zamknięte będą także salony urody - zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne, salony piercingu i salony tatuażu. Zmieniają się m. in. zasady związane z wyjściem na zakupy. Od teraz w sklepie będzie mogło przebywać 3 razy więcej osób, niż w danej placówce jest kas - zatem jeśli w sklepie jest 5 kas, to na jego terenie będzie mogło przebywać jednocześnie 15 klientów. W urzędach pocztowych, ze względu na większe ściśnięcie powierzchni, ten limit to 2 osoby na jedno okienko. Dodatkowo zostaną wyznaczone specjalne godziny (między 10 a 12), w których w sklepach i aptekach będą mogli przebywać tylko seniorzy. W weekendy będą zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Pozostaną otwarte, tak jak do tej pory, sklepy spożywcze, drogerie czy apteki. Dodatkowo wprowadzony zostaje obowiązek noszenia rękawiczek w sklepach.


W zakładach pracy wprowadzony został natomiast wymóg odległości co najmniej 1,5 metra między stanowiskami pracy. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Zmieniają się też zasady dotyczące wyjścia z domu - nawet, jeśli wychodzimy z rodziną - będziemy musieli zachować min. dwumetrowy odstęp. Nie dotyczy to jedynie rodzica z niesamodzielnym dzieckiem, czy opiekuna osoby niepełnosprawnej.

- Chcemy wracać jak najszybciej do życia gospodarczego. To czy będziemy mogli wrócić do półnormalności gospodarczej zależy od tego, czy będziemy w najbliższych 2-3 tygodniach ściśle przestrzegać tych zasad. - dodawał premier.

Hotele i inne miejsca noclegowe będą zamknięte. Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku (nie dotyczy to hoteli robotniczych). Zmieniają się też zasady kwarantanny - osoby, które będą od dzisiaj poddane kwarantannie, albo poddają się izolacji całkowitej, również od całej rodziny, albo wszyscy domownicy muszą przejść kwarantannę razem z nimi.

Nowe obostrzenia zaczną obowiązywać od północy.


Co się zmienia?

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

Sklepy i punkty usługowe - 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia
Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD: To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.


PRZYKŁAD: Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

Targowisko - 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD: Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Placówki pocztowe - 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD: Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

powrotu z zagranicy
kontaktu z zarażonym
- Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami - np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży - zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym - do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry - minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada "tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe". Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny - np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy - dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.


Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (42)
dodaj komentarz

 • +26

  kika_gość_gość_gość

  31.03.2020, 12:56

  Nareszcie skończy się lumpostwo i szwendanie po chodnikach .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx8 
 • +4

  Monia_gość_gość

  31.03.2020, 14:12

  Gosc

  Nie skonczy sie i tak beda biegac po piwo

  Cytuj
  IP: 37.47.xx1.xx8 
  +5

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  31.03.2020, 15:24

  Polnische folklore ...

  WKRÓTCE ZOSTANIE WYDANY ZAKAZ MYŚLENIA, BO TO OBRAŻA UCZUCIA IDIOTÓW ?!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx8.xx2 
 • -16

  komuna_gość

  31.03.2020, 13:19

  WPROWADZIĆ GODZINĘ POLICYJNĄ !

  WYPROWADZIĆ ZOMO NA ULICE , WYSTAWIĆ KOKSOWNIKI I SATURATORY ! WPROWADZIĆ KARTKI NA MIĘSO I ALKOHOL ! WPROWADZIĆ TALONY NA PALIWO ! Tylko komuna was uzdrowi !

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +10

  gość_gość_gość

  31.03.2020, 14:19

  Jak trzeba będzie to tak inaczej tępoty się nie wypleni.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx8 
  +2

  znik_gość

  31.03.2020, 14:52

  tępota

  .... tępoty się nie wypleni bo to taki stan upośledzenia umysłowego ...

  Cytuj
  IP: 84.38.xx2.xx3 
  +2

  NS_gość

  31.03.2020, 18:19

  polska mentalność

  was może uzdrowić nie komuna -tylko cyklon w wersji B (podobno zabija wirusa, ale z właścicielem przy okazji)

  Cytuj
  IP: 185.189.xx2.xx2 
 • -7

  piechór_gość

  31.03.2020, 13:27

  menele stop

  mogą mnie pocałować wszyscy , państwo policyjne. A sami posłowie to razem siedzą i co... http://www.youtube.com/watch?v=EdmZYu9Lths

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +1

  _gość

  31.03.2020, 13:57

  bogaty jesteś

  stać cię na opłacenie kary

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx9 
  +2

  Agnus_gość

  31.03.2020, 18:15

  podpisuję się pod tym

  Trafione w sedno. Wszystkie polaki lewie i prawe, prostaki i cwaniaki, patusy i poj**usy, wszarze i dresiarze, katole i pedrole, rządzący i jątrzący -możecie pocałować mnie prosto w d*pę!!!

  Cytuj
  IP: 185.189.xx2.xx2 
 • +3

  walić _gość

  31.03.2020, 13:38

  ich

  a w pracy jeden obija się od drugiego> PIS i ta cała opozycja i ta cała Unia to system diabła. Powszechne zniewolenie nadchodzi i jak teraz interpretować hasło jąkały róbta co chceta....w domu ludzi umierają. Nie dajcie się nabierać na te ściemy z TV . Wyłącz Tv włącz myślenie.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +16

  gosc_gość_gość_gość_gość_gość__gość

  31.03.2020, 13:44

  a te pijaki co stoją pod klatkami może policja się nimi zainteresuje stoi ich po parę osób i to blisko siebie aż strach wyjść z klatki.Tak jest przy Brzozowej 2 a i b.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx7 
 • +1

  gość_gość

  31.03.2020, 17:55

  Robię zakupy dla moich starszych rodziców i potwierdzam przy Brzozowej 2 ciągle menele stoją i piją proszę o interwencję .Już dzwoniłam do władz ale nikt się tym nie interesuje

  Cytuj
  IP: 83.20.xx9.xx1 
 • +2

  qq_gość

  31.03.2020, 13:45

  Już widzę te kolejki w żabce w niedzielę..

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx2.xx2 
 • -3

  orion_gość

  31.03.2020, 13:52

  zycie wraca do normy nie widac Kodu przed sadami starych pudernic z czarnymi parasolkami zboczencow z lgbt z golymi d**ami

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx5 
 • -3

  Just _gość_gość_gość

  31.03.2020, 14:04

  Domowe więzienie, ile to potrwa???? Wszystko jest nie tak

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx6.xx2 
 • +17

  svd_gość

  31.03.2020, 14:12

  jak to się ma do pracy we FLEXIE??

  Proszę zobaczyć ile osób w jakich odstępach przechodzi przez bramki, jak wygląda praca na produkcji ! Wprowadzono pomiar temperatury, zmieniono ścieżkę komunikacyjną i wszyscy przechodzą obok siebie dośłownie na centymetry ! Brawo BHP, brawo Flex !

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx7.xx0 
 • -18

  Łupaszko_gość_gość

  31.03.2020, 14:46

  '' a'la long"

  Rób tam, a nie sie tu żalisz pomiocie flexowski :) przecież flex totwoje złapanie Pana Boga za nogi to produkuj tam teraz telewizory, kamery czy co wy tam teraz produkujecie za towary pierwszej potrzeby buhaha Rób tam i niemarudz im wiecej was padnie (klasy niewolniczej) tym lepiej dla świata!!!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx1.xxx 
 • +3

  kot_gość

  31.03.2020, 15:08

  brak sprecyzowania!

  Czy ktoś może sprecyzować czy rząd ma na myśli jedynie kasy czynne w marketach bądź czynne i nieczynne łącznie? Wiele hal ma np 12 stanowisk kasowych a czynne są 2 kasy. Dziękuje

  Odpowiedz
  IP: 31.135.xx2.xx6 
 • +2

  Marcin_gość_gość_gość

  31.03.2020, 20:47

  Bedzie liczone od wszystkich kas co są w danym sklepie a nie czy są czynne w danym momencie jak jest np 12 kas to może być w całym sklepie 36 osób. 3osoby na jedna kasę.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xxx 
  +1

  Mi_gość

  31.03.2020, 22:31

  Chodzi o ogólna ilość kas, a nie o akurat otwarte

  Cytuj
  IP: 178.235.xx4.xx6 
 • +6

  Rabbit _gość

  31.03.2020, 15:21

  Na chodniku z żoną odstęp dwa metry. W domku już nie Hahaha, dobre dobre.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx7.xx1 
 • -1

  Sławek EU07_gość

  31.03.2020, 16:06

  Termometry

  Dobrze by było wprowadzić powszechny pomiar temperatury u ludzi.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx5 
 • +1

  gość _gość_gość

  31.03.2020, 18:54

  Może lepiej głupoty ale nie ma takiego miernika.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx8 
 • +7

  gość_gość

  31.03.2020, 16:50

  "WKRÓTCE ZOSTANIE WYDANY ZAKAZ MYŚLENIA, BO TO OBRAŻA UCZUCIA IDIOTÓW ?!"

  I właśnie o to chodzi, żeby nie myśleć. Hasło wyborcze PiS.." Nie myśl, glosuj na PiS, a my pomyślimy za Ciebie!"

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx5 
 • +8

  gość_gość

  31.03.2020, 16:56

  "Rób tam, a nie sie tu żalisz pomiocie flexowski :) przecież flex totwoje złapanie Pana Boga za nogi to produkuj tam teraz telewizory, kamery czy co wy tam teraz produkujecie za towary pierwszej potrzeby buhaha Rób tam i niemarudz im wiecej was padnie (klasy niewolniczej) tym lepiej dla świata!!!"

  Sądząc po Twoim wpisie, to Ty raczej żadnego bardziej inteligentnego stanowiska niż "pomiot flexowski" nie obejmujesz!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx5 
 • +6

  _gość

  31.03.2020, 17:04

  dokładanie

  On ze swoim IQ może najwyżej szamba opróżniać. No ale co się dziwić, rodzice do chrztu widłami go podawali.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +3

  Wiola_gość

  31.03.2020, 17:03

  ~

  Gdzie odbyć kwarantannę po powrocie z zagranicy skoro w moim mieszkaniu jest reszta mojej rodziny i chodzi normalnie do pracy? Czy miasto oferuje jakieś mieszkania na czas kwarantanny?

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx8 
 • -3

  To_gość

  31.03.2020, 17:16

  Że

  Jest 5 kas a tylko jedna lub dwie czynne, jak łaskawe hrabiny przyjdą To wychodzi 3 lub 6 osób na Pół godzinne zakupy w biedronce. Haha

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx1 
 • +2

  Marcin_gość_gość_gość

  31.03.2020, 20:51

  Jak jest 5 kas w sklepie to możne być 15 osób w sklepie niezalezienie czy kasy wszystkie są otwarte.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xxx 
 • +1

  Ja_gość

  31.03.2020, 17:44

  Pepco

  A Pepco i Mediaexpert dziś w Tczewie otwarte...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx8 
 • +1

  Ydyd_gość

  31.03.2020, 17:55

  Co to da skoro nikt tego nie egzekwuje? Caly czas pedryle w dresach i bez skarpet chodzą grupkami bo sami się boją i co? I nic policja spi po krzakach albo krązy z megafonem.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx1.xx5 
 • +1

  policeman_gość

  31.03.2020, 18:03

  pedryle

  Dresiarzy i półgłówków w tym kraju nie brakuje....

  Cytuj
  IP: 185.189.xx2.xx2 
 • +1

  Zbychu_gość

  31.03.2020, 18:02

  pandemiczne obostrzenia

  Piesi na chodnikach muszą zachować odstęp 2m(nawet członkowie rodzin), a obcy pracownicy w zakładach pracy już tylko 1,5m..... Tak wygląda żydowskie prawo pisane polskim językiem...

  Odpowiedz
  IP: 185.189.xx2.xx2 
 • -5

  observeur_gość

  31.03.2020, 21:15

  Własnie te 2 metry dla wszystkich to jakiś bezdzietny pacan chyba wymyslił. Juz ja widże jak matka z 3-letnim ledwo przemieszczajacym sie szkrabem bedzie utrzymywała dystans 2 metry, gdy obok chodnika przemieszczaja sie samochody, a 2 metry to wbrew pozorom bardzo mała odległosc dla takiego kołyszacego się ciekawego swiata bąka. Czasem odnosi sie wrazenie, ze w tym kraju rzadzi mniejszosc wiekszoscią, 10procentowej spolecznosci rowerzystów buduje sie sciezki rowerowe kosztem pieszych, wprowadza sie lekcje swiatopoglądu LGBT w szkołach dla mniejszosci kosztem większosci, no i teraz takie durne obostrzenia w postaci 2 metrów. Kiedy w tym kraju ktoś pomysli głowa a nie dupą?

  Cytuj
  IP: 31.0.xx6.xx5 
 • -2

  Zbychu_gość_gość

  31.03.2020, 18:24

  fuck!

  ...i jaki jest sens zakazu korzystania z plaży w marcu, gdzie jest zimowa pogoda.....? Czy wam naprawdę coś ciężkiego usiadło na głowę...? Posłuszni I Sraelowi...?

  Odpowiedz
  IP: 185.189.xx2.xx2 
 • observeur_gość

  31.03.2020, 21:10

  "Robię zakupy dla moich starszych rodziców i potwierdzam przy Brzozowej 2 ciągle menele stoją i piją proszę o interwencję .Już dzwoniłam do władz ale nikt się tym nie interesuje"

  Oni mają tyle chorób naraz, ze nawet swięty bałby się ich czochrac o jakies tam zakazy.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx6.xx5 
 • +8

  Kamila_gość

  31.03.2020, 22:26

  ...

  "Własnie te 2 metry dla wszystkich to jakiś bezdzietny pacan chyba wymyslił. Juz ja widże jak matka z 3-letnim ledwo przemieszczajacym sie szkrabem bedzie utrzymywała dystans 2 metry, gdy obok chodnika przemieszczaja sie samochody, a 2 metry to wbrew pozorom bardzo mała odległosc dla takiego kołyszacego się ciekawego swiata bąka. Czasem odnosi sie wrazenie, ze w tym kraju rzadzi mniejszosc wiekszoscią, 10procentowej spolecznosci rowerzystów buduje sie sciezki rowerowe kosztem pieszych, wprowadza sie lekcje swiatopoglądu LGBT w szkołach dla mniejszosci kosztem większosci, no i teraz takie durne obostrzenia w postaci 2 metrów. Kiedy w tym kraju ktoś pomysli głowa a nie dupą?"

  Odstęp 2m nie dotyczy małych dzieci, osób niepełnosprawnych lub osób które nie mogą się same przemieszczać... ludzie czytajcie ze zrozumieniem, pogłębiajcie informacje jakie przekazują wam media a nie krzyczycie jak usłyszycie jakieś połowiczne informacje

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx8.xx5 
 • Kaufland, Stokrotka_gość

  31.03.2020, 22:32

  KAS CZYNNYCH !!! a nie np w kaufie , stokrotce czy buedronce 9 kas a 2-3 zawsze otwarte

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx9 
 • +1

  Jan_gość

  31.03.2020, 23:32

  Prawo

  To ja się pytam gdzie jest konstytucja? Czas otworzyć oczy lemingi bo zaraz to zaczniemy umierać na katar, zamiast wirusa jak ogranicza wszystko...

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx5.xx1 
 • ??_gość

  01.04.2020, 16:36

  !

  Czyli w Tczewie otwarte budowlane?

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx4.xx8 
 • Ania_gość

  01.04.2020, 21:44

  Jakie uprawnienia mają osoby niepełnosprawne z opiekunem niezdolne do samodzielnej egzystencji???? Rząd nie popisał się w tej kwestii i nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat. Też muszę zrobić zakupy...Może ktoś z państwa coś mi podpowie.

  Odpowiedz
  IP: 185.241.xx8.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.