Pomorska policja podsumowała ostatnie miesiące. Jak z wykrywalnością?

(fot. KWP Gdańsk)
Pomorska policja podsumowała ostatnie miesiące. Jak z wykrywalnością?
W Gdańsku odbyła się odprawa roczna kadry kierowniczej garnizonu pomorskiego pod przewodnictwem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzeja Łapińskiego. Jak wyglądają policyjne statystyki dla naszego województwa?

W sali konferencyjno-szkoleniowej Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku odbyła się odprawa służbowa pomorskich policjantów podsumowująca ich pracę w 2022 roku. Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński zaprezentował wyniki osiągnięte przez funkcjonariuszy w ubiegłym roku, wskazał również główne cele i założenia do realizacji w roku 2023.

- Podczas tych 12 miesięcy doszło do 55466 przestępstw, to o 3168 mniej niż w 2021 roku. Statystyki to nie tylko liczby, a konkretne zdarzenia, setki godzin pracy policjantów pełnionej całą dobę. Mimo że dużo pracy przed nami to prognozy na ten rok są pozytywne. - informuje pomorska policja.

W minionym roku każdej doby na ulicach naszego województwa pełniło służbę średnio ponad 900 policjantów prewencji oraz ponad 250 policjantów ruchu drogowego, którzy reagowali codziennie na blisko 1300 wykroczeń zatrzymywali średnio ponad 30 podejrzewanych o przestępstwa. Codziennie też przeprowadzali ponad 1400 interwencji.


- Odnotowaliśmy wzrost wykrywalności przestępstw o 3,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Mniejszą liczbę czynów odnotowano w kategoriach najbardziej uciążliwych społecznie takich jak rozboje, kradzieże z włamaniem, kradzieże pojazdów. Policjanci byli bardziej skuteczni w wykrywaniu przestępstw takich jak bójki i pobicia ich wykrywalność wzrosła o ponad 9% i wynosi ponad 86%. Kilkuprocentowy wzrost nastąpił również w wykrywalności przestępstw skierowanych przeciwko mieniu takich jak kradzieże, kradzieże z włamaniem, kradzieże pojazdów, uszkodzenie mienia, których wykrywalność wzrosła o ponad 6%, wzrosła również o kilka procent wykrywalność przestępstw gospodarczych oraz narkotykowych- ich poziom wykrywalności wynosi ponad 95%, Policyjni śledczy w toku prowadzonych postępowań przygotowawczych zabezpieczyli od podejrzanych mienie o wartości blisko 42 773382. Warto wspomnieć o tym, że policjanci zajmujący się prewencją, profilaktyką społeczną zorganizowali 57 debat społecznych z cyklu "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ". Ponadto w 2022 roku policjanci prewencji zrealizowali blisko 10 tys. przedsięwzięć m.in. spotkań z młodzieżą, seniorami np. w zakresie bezpieczeństwa osobistego, uzależnień, przestępstw z nienawiści, patologii, cyberzagrożeń, bezpieczeństwa w miejscu publicznym i w miejscu zamieszkania. Podczas których uświadamiali o zagrożeniach i edukowali jak zapobiec przestępstwu oraz w jaki sposób należy postępować, gdy padnie się jego ofiarą. - wyjaśniają policjanci.

Aktywni byli również dzielnicowi, którzy w minionym roku pełnili blisko 80 tys. służb obchodowych i przeprowadzili ponad 16 tys. spotkań z lokalną społecznością.

- Codzienna praca policjantów nie byłaby możliwa, gdyby nie ścisła współpraca z mieszkańcami. Z roku na rok coraz więcej osób czuje się również współodpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w miejscu swojego zamieszkania i w momencie, kiedy występuje zagrożenie, reaguje niezwłocznie i stosownie do sytuacji. Odzwierciedla to aktywność mieszkańców związana z nanoszeniem zagrożeń na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku jej funkcjonowania, czyli od lipca 2016 roku mieszkańcy nanieśli na nią 139 689 tys. zagrożeń, a tylko w roku 2022 było ich naniesionych blisko 21 tys. Policjanci od początku istnienia mapy potwierdzili ponad 50% zgłoszeń, czyli 72 tys. z czego wyeliminowali 66 962 zagrożeń, czyli ponad 93%. Najwięcej naniesionych zagrożeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem oraz nieprawidłowego parkowania. - dodają mundurowi.

Jeżeli chodzi o ruch drogowy mieszkańcy Pomorza, mimo wciąż rosnącej na naszych drogach liczby pojazdów, mogą czuć się bezpiecznie.

- W minionym roku spadła zarówno ilość wypadków drogowych oraz liczba osób w nich poszkodowanych, jak i liczba wypadków z udziałem pieszych. W 2022 roku doszło do 1596 wypadków drogowych, w wyniku których 1944 osoby zostały ranne, 101 osób zmarło. Policjanci w ciągu minionego roku przeprowadzili ponad pół miliona badań na zawartość alkoholu w organizmie, zatrzymali 3467 nietrzeźwych kierujących. Do największej liczby zdarzeń w 2022 roku doszło w miesiącach letnich. Głównymi przyczynami wypadków były w kolejności: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (22,4% wypadków), niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze (19,4% wypadków), nieudzielenie pierwszeństwa pieszym (13,2% wypadków). W całym województwie wypadków z udziałem pieszych było 336 (o 48 mniej niż w 2021 r.), rannych pieszych - 321 (o 41 mniej niż w 2021 r.), zabitych pieszych - 24 (o 7 mniej niż w 2021 r.). Wraz z poprawą ogólnego bezpieczeństwa pieszych w naszym regionie, nastąpił również spadek ilości wypadków na przejściach dla pieszych. W 2022 roku takich zdarzeń było 168 (mniej o 22), w ich wyniku rannych zostało 159 pieszych (o 27 mniej), a zginęło 12 pieszych (ten sam poziom co w roku 2021).
W minionym roku policjanci uczestniczyli w zabezpieczeniu ogółem 474 imprez masowych to o ponad 74% więcej niż w roku 2021. Były to imprezy sportowe, ale również artystyczno-rozrywkowe. Zwiększyła się również o ponad 68% liczba zabezpieczanych przez policjantów meczów piłki nożnej. W minionym roku zabezpieczaliśmy ich aż 52. - informuje KWP Gdańsk.


2022 rok to także uzupełnienie nowoczesnej floty pojazdów w garnizonie pomorskim. Policjanci otrzymali nowe radiowozy z nowym oznakowaniem, a także inne pojazdy osobowe z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, kilka quadów i motocykli oraz nowoczesne pojazdy przeznaczone dla przewodników psów służbowych, oraz ich czworonożnych podopiecznych.
Do służby w garnizonie pomorskim dołączyło także 284 nowych funkcjonariuszy, którzy wsparli głównie swoich starszych służbą kolegów w jednostkach terenowych, w wydziałach prewencji i w ruchu drogowym. W minionym roku do służby aplikowało 1055 kandydatów. Obecnie wakat wynosi zaledwie 3 procent.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +3

  sg_gość

  18.01.2023, 15:53

  a ja bym poprosił o kontrole rowerzystów po zmroku - pojazdy widmo..., kierowców się karze a rowerzyści jeżdżą jak chcą....

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx6.xx0 
 • +2

  kurra_gość

  18.01.2023, 16:25

  a po co? Przecież można przez pół dnia suszyć na zjeździe do budowlanki? Wiadomo - frajerów, co jechali na dwujezdniowej drodze 60 km na godzinę, się paru zgoli i mandatami sypnie :-)

  Cytuj
  IP: 83.8.xx9.xx8 
 • +2

  Zachwycona_gość

  19.01.2023, 09:47

  wykrywalność...

  Miejscowe, lokalne czy też na miarę województwa osiągniecia, chociaż godne zauważenia, nijak mają się w do tych na szczeblu bardziej centralnym! Szew szefów poprzez swoje harce z granatnikiem na stałe zapisał się w kronikach przenikliwości, inteligencji i gwiazd środków masowego przekazu światowych mediów "For Dummies"! Dodając jeszcze tych bezrefleksyjnych sługusów zaglądających ludziom do mieszkania z wysokości strażackiego podnośnika, wywożących młode dziewczyny do lasu lub biegających w szturmowym oprzyrządzeniu za osławioną babcią Krysią i warujących pod domem pewnego niesympatycznego osobnika na warszawskim Żoliborzu kształtuje cały obraz formacji! I żadne akademie lub udział w defiladach typ: Trzech Króli, Boże Ciało itp. opinii nie zmieni.....

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA