Organizacje pozarządowe przedstawiły swój pomysł na budżet obywatelski

(fot. tcz.pl)
Tczew - Organizacje pozarządowe przedstawiły swój pomysł na budżet obywatelski
Tczewskie organizacje pozarządowe przygotowały swoją wersję regulaminu budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Po przeprowadzeniu konsultacjach projekt ma zostać złożony pod obrady sesji rady miasta w trybie inicjatywy obywatelskiej.

Projekt przygotowany przez Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, Fundację Pokolenia, Przestrzeń Kultury "Zebra" i Tczewską Inicjatywę Rowerową, zaprezentowano podczas konsultacji, które odbyły się w Fabryce Sztuk.

- Budżet obywatelski powinien być przygotowywany przez obywateli, bo to właśnie im ma służyć. Przy przygotowywaniu naszej propozycji, korzystaliśmy z wsparcia Fundacji Batorego. Miło nam niezmiernie, że rozmawiamy o budżecie obywatelskim kolejnej edycji, bo jesteśmy w pierwszej setce miast wprowadzających takie rozwiązanie - mówił Łukasz Brządkowski z RIOT, zaś reprezentujący TIR Grzegorz Pawlikowski dodawał - Fakt, że mamy w Tczewie budżet obywatelski, jest na plus, ale warto mu się przyjrzeć i wprowadzić pewne zmiany.

Jakie są propozycje przedstawicieli organizacji pozarządowych? Przede wszystkim zwiększenie puli środków - podczas pierwszej edycji mieszkańcy otrzymali do dyspozycji 500 tys. zł - w kolejnej miałby to być milion. Inny jest również podział na okręgi - zamiast obecnych czterech, miałoby ich być dziesięć (I okręg - pomysły wspólne dla całego miasta - 360 tys. zł, II - Prątnica, Suchostrzygi - 160 tys. zł, III - Garnuszewskiego, Kolejarz, Nowe Miasto - 120 tys. zł, IV - Czyżykowo i Za Parkiem - 80 tys. zł, V - Stare Miasto - 80 tys. zł, VI - Bajkowe - Piotrowo - 40 tys. zł, VII - Bema - 40 tys. zł, VIII - Górki, 40 tys. zł, IX - os. Staszica - 40 tys. zł i X - Zatorze - 40 tys. zł - podział środków wynika z liczby mieszkańców).


Nowością miałoby być również powołanie zespołu ds. wdrażania budżetu obywatelskiego, w którym zasiadłoby 2 urzędników, 2 reprezentantów Rady Miejskiej, 2 przedstawicieli organizacji pozarządowych, wybranych przez Forum Organizacji Pozarządowych Tczewa i trzech przedstawicieli mieszkańców. Nieco inny byłby też tryb zgłaszania wniosków - pomysł z danego okręgu musiałby pozyskać poparcie 15 osób, a w zasięgu całego miasta - 50 podpisów. Samo głosowanie odbywałoby się drogą tradycyjną, np. w bibliotekach i przez internet (po podaniu numeru PESEL).

- Nie upieramy się, by ten regulamin wyglądał dokładnie tak - to jest dla nas punkt wyjścia do dyskusji - mówił Brządkowski.

Na środowej debacie pojawiło się grupa radnych - m. in. radny Zenon Żynda podkreślał, że przygotowany projekt jest bardzo podobny do tego, jaki w sierpniu ub. roku złożył klub radnych PiS. Z kolei radny Kazimierz Mokwa bronił obecnego budżetu, podkreślając, że dzięki niemu Górki doczekają się takich miejsc rekreacji, a jakie mieszkańcy zabiegali od lat.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych podkreślają, że chcą teraz o kształcie budżetu rozmawiać z urzędnikami - zapowiadają także kolejne konsultacje społeczne w tej sprawie.

Dodajmy, że obecnie trwa realizacja pierwszej edycji budżetu. Za pół miliona złotych zostanie zrealizowanych 15 projektów - m. in. stojaki rowerowe, place zabaw, siłownie pod chmurką, czy rewitalizacja ulicy Królowej Jadwigi.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +4

  N76000GS_gość

  26.06.2014, 11:45

  bezzasadnie roszczenia

  no to niech te organizacje nie udają organizacji, ale się zarejestrują jako partie polityczne i uczciwie startują w wyborach samorządowych

  Odpowiedz
  IP: 78.30.xx5.xx5 
 • +1

  Grzegorz_gość

  26.06.2014, 13:22

  A to już nie można robić czegoś społecznie? Tylko trzeba wstąpić do Rady i "zarabiać" na działalności społecznej?

  Cytuj
  IP: 83.11.xx9.xx8 
  -2

  guma_gość

  26.06.2014, 22:51

  wszyscy społeczni aktywiści zaangażowani w ten <obywatelski projekt> to etatowi funkcjonariusze Fundacji Pokolenia, żyjący z naszych podatków znacznie bardziej niż radni

  Cytuj
  IP: 93.154.xx6.xx2 
  +1

  LukaszB_gość

  27.06.2014, 08:37

  Zastanawiam się czy Twój komentarz wynika z niewiedzy czy to celowa próba kompromitacji naszych działań? Dopóki możemy prowadzić nieskrępowaną działalność społeczną i politycy liczą się z naszym zdaniem, nie musimy sami angażować się w politykę.

  Cytuj
  IP: 31.61.xx0.xx2 
 • -2

  _gość

  27.06.2014, 08:53

  Wszyscy żyjemy z naszych podatków, idąc tym bardzo uproszczonym sposobem myślenia...

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.