Przypominamy o nowym taryfikatorze!

Mandat, drogówka, kontrola (fot. Pomorska Policja)
Tczew - Przypominamy o nowym taryfikatorze!
Nowy taryfikator obowiązuje od początku roku. Podwyższeniu uległy kwoty grzywien za praktycznie wszystkie wykroczenia drogowe. Mandat może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Rozporządzenie zmieniające dotychczasowe kwoty mandatów karnych weszło w życie wraz z początkiem roku, 01 stycznia 2022r. Znaczne "podwyżki" dotyczą tych wykroczeń drogowych, które stanowią największe zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przyczyniają się do największej liczby wypadków. Są to: przekraczanie dopuszczalnej prędkości, negatywne zachowanie kierujących w okolicach przejść dla pieszych, a także niewłaściwe korzystanie z przejazdów kolejowych i przejść w obrębie przejazdów kolejowych. Za te wykroczenia można spodziewać się mandatu w wysokości nawet 2 500 zł. Jeżeli jednak sprawa zostanie skierowana do postępowania sądowego, sąd może orzec grzywnę w wysokości do 30 000 zł.

- W województwie pomorskim, przez pierwsze trzy tygodnie obowiązywania nowego taryfikatora, nie brakowało niestety osób, które zostały ukarane tak wysokimi grzywnami. W przeważającej liczbie były to przypadki przekroczenia dopuszczalnej prędkości, w tym o 71 km/h i więcej. Rekordzista jechał szybciej o 103 km/h niż było to dozwolone. - informuje policja.

Duża liczba sytuacji dotyczyła także niewłaściwego zachowania w obrębie przejść dla pieszych, tj. wyprzedzanie; omijanie pojazdu, który zatrzymał się by przepuścić pieszego, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. We wszystkich tych przypadkach mandat karny wynosi 1500 zł.


Wysoki mandat grozi także osobie, która spowoduje kolizję drogową. Tutaj na grzywnę składa się kwota za naruszenie przepisów o ruchu drogowym powiększona o 1000 zł. W sytuacji, gdy do kolizji dojdzie w wyniku nieprawidłowego zachowania przy przejściu dla pieszych, grzywna wyniesie 2500 zł (1500 wykroczenie + 1000 zł ).

Jak uniknąć wysokich mandatów? Jest jeden, bardzo prosty sposób - jedź zgodnie z przepisami.Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • -6

  milicjant_gość

  03.02.2022, 10:50

  nowy taryfikator jest ok

  A czy wy policjanci pamiętacie o taryfikatorze biblijnym , który mówi wyraźnie o tym ,że jak złamiecie jedno przykazanie to jesteście winni złamania wszystkich przykazań,. A zapłatą za każdy grzech jest śmierć....to jest problem -zakaz życia w niebie na wieczność. Pamiętajcie zasadę co się odwlecze-to nie uciecze...czyli każdy zda sprawę za swoje czyny...kiedyś i już amnestii nie będzie....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • +1

  Kierowca_gość

  03.02.2022, 10:57

  Karać bandytów drogowych bez listości.

  Odpowiedz
  IP: 83.18.xx5.xx8 
 • +6

  patriota lokalny_gość_gość

  03.02.2022, 11:26

  Jak powodem mandatu jest brawura, bezmyślność i realne zagrażanie innym...to ja rozumiem i nie neguję. Ale, żeby za każdym razem stosować najsurowsze kary...m.in. zabieranie prawa jazdy...to już małomiasteczkowość i zaściankowośc oraz złudne poczucie mocy i siły wśród funkcjonariuszy. Ja rozumiem i przyznaję...ich praca do lekkich nie należy. Ale skoro złapiecie kierowcę - i w systemie widzicie, ze 20 lat jeździ bez mandatu...to proszę o pouczenie (jeśli to możliwe). Chyba,że obowiązują jakieś premie za wykorzystanie całego bloczka mandatowego na jednej służbie - to ok - każdy chce żyć. Szanujmy się, bądzmy ludźmi, zachowajmy odrobinę normalności w tych nie do końca normalnych czasach. Pozdrawiam Policję - bo lekko nie mają i mówię to szczerze, nie pozdrawiam tych co nadużywają danej im "władzy". Dobrego dnia.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
 • -4

  Antoni_gość

  03.02.2022, 14:14

  Policja nie możę na widzimisie zabrać prawa jazdy. O odebraniu uprawnień decyduje sąd.

  Cytuj
  IP: 83.18.xx5.xx8 
 • +4

  Dojenie kasy_gość

  03.02.2022, 17:20

  Dojenie kasy pod przykrywką tzw "Bezpieczeństwo". Kolejne straszne hasła to Pirat. Tutaj wielki Pirat i zabójca bo jedzie szybko, przekroczy granicę tego zaściankowego katolyckiego kraju może jechać z dowolną prędkością mając na to pełne społeczne przyzwolenie. Co ciekawe Nie jest Piratem, Mało tego potrafi jechać bezpiecznie z prędkościami ponad 200 km/h i nic się nie dzieje. Cud! Wniosek prosty, mamy dobrych kierowców i szacunek dla nich. A może tak zdystansować osoby które rzeczywiście stwazają realne zagrożenie na przejściach dla pieszych, szybko kręcących korbką roweromaniakow pędzących na złamanie karku po przejazdach rowerowych co? mylycjanty, wypowie się ktoś?

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx0 
 • qq_gość

  03.02.2022, 20:13

  ładne zdjęcie uj tam że nie nasze

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.