Nadwiślańskie Spotkania Regionalne w Opaleniu

Nadwiślańskie spotkania regionalne (fot. T. Jagielski)
Tczew - Nadwiślańskie Spotkania Regionalne w Opaleniu

zobacz galerię zdjęć: 2
Już po raz szósty miłośnicy historii regionalnej spotkali się w Opaleniu w ramach Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych. W roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości również tym sprawom poświęcone było spotkanie. Tytuł konferencji "Pomorze w walce o Niepodległość" dobitnie o tym świadczył.

Wszyscy prelegenci poświęci tym zagadnieniom swoje referaty. Dr Artur Jendrzejewski "Rola polskiego wywiadu wojskowego w walce o utrzymanie niepodległości w okresie międzywojennym na Kociewiu", przedstawił strukturę, a także sukcesy i porażki polskich służ wywiadowczych na tym terenie. Dr Daniel Czerwiński z IPN Gdańsk przedstawił referat pt. "Walka o granice Polski na Pomorzu". Historyk przedstawił genezę, a także starania strony polskiej o powrót Pomorza w jej granice. Tomasz Jagielski skupił się na wątku pt. "Śladami bojowników o polskość na Żuławach i Wyżynach Gdańskich". Pytania, a także dyskusje w kuluarach spotkania ukazały potrzebę rozwijania wiedzy w tych tematach. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali pamiątkowe medale wybite na rocznicę jubileuszu 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie i Koło ZKP w Opaleniu.
Konferencja byłą częścią XII Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych wspieranych finansowo przez Województwo Pomorskie, Powiat Gdański, Miasto Tczew oraz Zarząd Główny ZKP.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • Zrzeszenie_gość

  08.10.2018, 10:24

  Pomyłka

  W tekście jest pomyłka. Projekt finansowo wsparł Powiat Tczewski, a nie Gdański!

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA