Co to jest okablowanie strukturalne

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Co to jest okablowanie strukturalne
Czy wiesz, że system okablowania strukturalnego to jedna z najważniejszych instalacji w budynkach wielorodzinnych, szkołach, urzędach, biurowcach itp? Żyjemy w czasach bardzo mocno zinformatyzowanych, gdzie wymiana informacji odbywa się w sposób cyfrowy. Aby mogło to działać sprawne i niezawodnie, niezbędne są instalacje niskoprądowe , przewodowe i bezprzewodowe. Do tych pierwszych zaliczamy okablowanie pionowe i okablowanie poziome w budynkach. Zamienna nazwa to sieci strukturalne, pozwalające podłączyć do nich odpowiednią ilość urządzeń teraz, ale i w przyszłości. Aby okablowanie sieciowe miało potencjał do dalszego rozwoju, ważne jest jego odpowiednie zaprojektowanie z wystarczającym zapasem przepustowości.

Jak zbudowany jest system okablowania strukturalnego?
Do budowy tego typu infrastruktury wykorzystuje się miedziane kable teleinformatyczne i inne kable miedziane o różnej średnicy. Ważnym elementem takich instalacji są punkty rozdzielcze, znajdujące się na każdej kondygnacji, a czasami i w każdym lokalu. Okablowanie strukturalne umożliwia tworzenie sieci komputerowych oraz jest wykorzystywane do szerokiej gamy zastosowań, jak przesyłanie sygnału antenowego, zasilanie urządzeń pracujących prądem o niskich napięciach, a także zapewnia transfer sygnałów tv kablowej w budynkach wielorodzinnych. Specyfikacja instalacji może być diametralnie różna i dostosowana do konkretnych wymogów budynku i jego użytkowników. W budynkach użyteczności publicznej, w których priorytetem jest sieć komputerowa, stosuje się okablowanie sieciowe wg spełniających wymagania określonych norm cyberbezpieczeństwa. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku pracy na danych poufnych, zawierających adresy, dane do płatności online itp.

Do jakich specyficznych zastosowań wykorzystuje się okablowanie pionowe
Systemy okablowania strukturalnego można podzielić na poziome i pionowe. Pionowe służą do transferu danych i sygnałów pomiędzy kondygnacjami. Świetnym przykładem są systemy okablowania dostawców internetu w budynkach wielorodzinnych. Chcąc podłączyć do takiej sieci wszystkich mieszkańców, konieczne jest wcześniejsze wykonanie pionów z punktami rozdzielczymi na każdym piętrze. Dopiero od nich w poziomie będą prowadzone instalacje do każdego lokalu z osobna. Osoby delegowane do projektowania systemu strukturalnego mają do wykonania bardzo odpowiedzialną pracę. Łatwo bowiem jest wykonać projekt instalacji spełniającej aktualne wymagania i potrzeby. Znacznie trudniej jednak zbudować sieć komputerową, która będzie przewidywała potrzeby użytkowników za kilka lub kilkanaście lat. A taka powinna właśnie być dobra instalacja okablowania strukturalnego. Aby nie było potrzeby jej późniejszego przerabiania, co wiąże się z dużymi kosztami, tworzy się tzw. wzorcowe realizacje okablowania szkieletowego. Można je uznać za standard na przyszłość. Zapewniają one znacznie większą przepustowość niż potrzebna do obecnych zastosowań. Świetną analogią może być budowa dróg w latach 80 XX wieku. Cześć z nich już wtedy była budowana jako dwu lub trzyjezdniowa, pomimo tego, że liczba samochodów na drogach była niewielka. Dzięki temu dziś, po blisko 50 latach od ich powstania drogi te nadal są wygodne, bezpieczne i nie wymagają przebudowy. Tak samo powinny być projektowany i realizowany system okablowania, integrujący wszystkie rozproszone usługi budynkowe.


Co to są rozproszone usługi budynkowe?
W budynkach mieszkalnych i usługowych każdy lokal może korzystać z innego zestawu usług teleinformatycznych. Może to być szerokopasmowy dostęp do internetu, monitoring , telewizja kablowa, sieć alarmowa, sieć telefoniczna, sieć cctv oraz wiele innych. Aby nie było potrzeby do każdego z tych urządzeń prowadzić osobnej instalacji, różne środowiska instalacyjne integruje się w jedno okablowanie strukturalne.

Jakie korzyści daje instalacja okablowania strukturalnego?

- Oszczędność kosztów;
- Brak potrzeby późniejszych przeróbek;
- Ujednolicony projekt ułatwiający serwisowanie;
- Łatwe dołączanie telefonów w przyszłości.

Firmy oferujące wykonawstwo instalacji powinny pracować wg wytycznych określanych przez polskie normy okablowania strukturalnego. Można powiedzieć, że jest to podstawowy podręcznik, gwarantujący, że wykonane sieci zachowają użyteczność tak za kilka, jak i kilkanaście lat.

Do czego służy okablowanie poziome?
Kiedy piszemy o okablowaniu poziomym, mamy na myśli system elementów dopasowujących instalację do konkretnych potrzeb jej użytkowników. Obejmuje to gniazda abonenckie, szafy teleinformatyczne na korytarzach, a także inne niezbędne akcesoria. W okablowaniu poziomym znajduje się również duża ilość elementów połączeniowych, gwarantujących spójność i integralność okablowania strukturalnego. W tym miejscu należy podkreślić rolę osprzętu, który powinien być najwyższej jakości, czyli bezawaryjny i odporny na trudne warunki użytkowania. Technika informatyczna na szczęście cały czas ewoluuje i się rozwija, dzięki czemu nie jest już trudno o zakup takich akcesoriów, urządzeń i osprzętu, który będzie spełniał najbardziej rygorystyczne normy i warunki.
 

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • observeur_gość

  04.05.2022, 20:38

  Kablowanie to wiem, a okablowanie to nakablowanie?

  Odpowiedz
  IP: 46.205.xx0.xx3 
 • Stan_gość_gość

  05.05.2022, 17:17

  Tak - nakablowanie

  Ale tylko dla tych u których najbardziej zaawansowanym technologicznie okablowaniem w mieszkaniu jest siła do indukcji.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx0.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.