VIVAT VASA 2022! Wielkie historyczne widowisko przed nami

Już niedługo odbędzie się XXI edycja Festiwalu Historycznego VIVAT VASA w Gniewie! W weekend 5 - 7 sierpnia spodziewać się należy brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii a także jarmarcznego zgiełku, kramów ze staropolskim jadłem i rzemieślniczą mądrością. To wszystko podczas Festiwalu Historycznego VIVAT VASA!, którego punktem kulminacyjnym będzie wyjątkowe widowisko historyczno-batalistyczne "BITWA POD GNIEWEM 1626".

Przez niemal trzy dni sierpnia ulice Gniewu będą tętnić życiem, obyczajami i wojskowością XVII - wieczną. Odtwórcy, wystawcy, historyczni animatorzy, kowale, muzycy folkowi, mieszkańcy miasta i gminy Gniew, turyści - wszyscy w tych dniach przeniosą się w czasie do XVII - wiecznej rzeczywistości. W całym mieście, na każdym kroku będzie można poczuć ducha historii... Toczyć się będą musztry i egzercerunki piechoty, ubogacone koncertami, tańcami i rzemieślniczymi warsztatami.

Głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! będzie widowisko historyczno - batalistyczne "Bitwa pod Gniewem 1626", które rozegra się 6 sierpnia 2022 r. na łąkach nadwiślańskich. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski oraz spoza jej granic. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewnią niezapomniany klimat bitewny i wielkie widowisko dla całych rodzin. Wzgórze Zamkowe stanie się strategicznym punktem obserwacyjnym, będzie rozciągał się z niego widok na wszystkich biorących udział w bitwie husarzy i rajtarów, tworząc przy tym podniosłą atmosferę.

Uroczystym podsumowaniem sobotniej inscenizacji będzie wyjątkowa parada z pochodniami po gniewskich uliczkach w towarzystwie husarzy na koniach.


Ponadto odbędzie się popis Chorągwi, Rot i Regimentów, Turniej Szabli Polskiej, spektakl - Husaria Chluba Oręża Polskiego oraz Gniewski Turniej Husarski - Husarska Wyprawa. Grupy rekonstruktorskie zaprezentują swoje autorski pokazy Łucznictwa Konnego.

Na Rynku w Gniewie dodatkowo odbywać się będą imprezy towarzyszące, takie jak Jarmark Rzemiosł Dawnych, biesiadowanie podczas koncertów muzycznych, plenery malarskie czy tradycyjny Pokaz Sztuki Kowalskiej im. Marcina "Gasa" Manikowskiego.
Dzięki szerokiej ofercie atrakcji trwających przez cały weekend każdy znajdzie coś specjalnego dla siebie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem strategicznym jest Grupa Polmlek. Mecenasem wydarzenia jest Grupa Azoty.

JARMARK RZEMIOSŁ DAWNYCH

Przeniesiemy się w czasie na dwudniowy XVII-wieczny targ, na którym znajdziecie prawdziwe perełki. Odwiedzicie kramy cenionych rzemieślników i rękodzielników. Zjecie pyszne, regionalne produkty, domowe jadło, przysmaki oraz posmakujecie staropolskich trunków. Poznacie lokalne tradycje i zwyczaje. Wystawcy będą czekali na Was na rynku w Gniewie w sobotę i niedzielę 6 i 7 sierpnia od godz. 12.00.

KONCERTY MUZYKI FOLKOWEJ

Specjalnie dla Was zagrają takie zespoły jak Roderyk, Hoverla, Żniwa i Vocantus. Zapraszamy w sobotę o godzinie 18:00 i o 21:00 oraz w niedzielę od 14:30. Gwarantujemy cudowną zabawę, przy niesamowitych dźwiękach muzyki folkowej. Dodatkowo podczas koncertów odbywać się będzie historyczne biesiadowanie.

WARSZTATY I ANIMACJE

Festiwal Historyczny Vivat Vasa! jest zorganizowany z myślą o wszystkich uczestnikach. Zapraszamy całe pokolenia i gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym różnorodne warsztaty i animacje:
Żywe lekcje historii na Rynku

Stanowisko dawnych rzemieślników

IV EDYCJA POKAZU KOWALSTWA IM. MARCINA GASA MANIKOWSKIEGO

Podczas Jarmarku odbędzie się IV Pokaz Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina "Gasa" Manikowskiego. Kociewie zawsze słynęło ze świetnych kowali. Jednym z nich był związany z Gniewem Marcin "Gas" Manikowski. Marcin odszedł tragicznie 28 grudnia 2018 r. Był jednym z najlepszych specjalistów od broni białej. Podczas pokazu będziecie mogli spotkać kowali, oglądać ich w akcji oraz wziąć udział w wykuwaniu niezwykłych przedmiotów.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • -15

  genderfluid rich bitch.de_gość

  01.08.2022, 12:05

  Polityka rewizjonizmu.

  Odgrzewanie starych kotletów, żądanie odszkodowań itp. Na to idą moje piniendze? Okradają mnie i urządzają cyrki. Gdy chciałem kupić ten zamek i urządzić w nim największy w świecie dom publiczny dla społeczności LGBTQ to zablokowali mnie i sprzedali jakiemuś mleczarzowi co męczy zwierzęta i produkuje gaz cieplarniany.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +6

  Super_gość

  01.08.2022, 19:07

  Bardzo polecam - kto nie był, niech się przełamie i skorzysta.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.