Nie rób z domu sauny. Zadbaj o rachunki i planetę, dołącz do akcji #nietrujSWETRUJ

(fot. mat. prasowe)
Nie rób z domu sauny. Zadbaj o rachunki i planetę, dołącz do akcji #nietrujSWETRUJ
Kiedy ceny energii idą w górę, inflacja szaleje, a kryzys klimatyczny jest aktualny, pada pytanie, jak żyć oszczędniej, zdrowo i dbając o przyszłość. Właśnie ruszyła nietypowa akcja społeczna #nietrujSWETRUJ, która ma pokazać, że zmiany mogą nastąpić tu i teraz, a proste działania mają wielką moc. Na czym polega i kto postanowił ją wesprzeć?

- Konsekwencje rosnących cen energii odczuwa 86 proc. Polaków_ek (raport Ibris, 2022 r.).
- Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych zagrożeń środowiskowych dla zdrowia w Europie (raport Europejskiej Agencji Środowiskowej, 2022 r.).
- Influencerzy_ki włączyli się w akcję #nietrujSWETRUJ, by pokazać, że proste działania, jak nałożenie ciepłego swetra może wpłynąć na obniżenie rachunków domowych i pozytywnie oddziaływać na planetę.
- Eksperci_tki zwracają uwagę na to, że o energetyce warto myśleć długofalowo i inwestować w czyste źródła energii takie jak pompy ciepła, fotowoltaika i na dużą skalę - wiatraki. '

Życie zachwiane cenami i zagrożeniami klimatycznymi

Wzrost cen prądu stanowi wyzwanie dla przedsiębiorstw, ale również gospodarstw domowych. Zwłaszcza w sezonie zimowym w wielu domach energii dostarczają piece węglowe lub palenie śmieci. To bezpośrednio wpływa negatywnie na klimat. Jak wyliczają eksperci_tki, konsekwencje rosnących cen energii odczuwa 86 proc. mieszkańców_ek kraju. Dodatkowo Europejska Agencja Środowiskowa podaje, że zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych zagrożeń środowiskowych dla zdrowia w Europie. Zjawiska te są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ zużywając prąd, zwiększa się emisja dwutlenku węgla. Jak zauważają organizatorzy akcji społecznej #nietrujSWETRUJ, nie tylko decyzje światowych rządów i dużych korporacji mogą coś zmienić, bowiem według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, 70 proc. ciepła pochodzi z prywatnych instalacji, dlatego każde działanie ma sens, by zadbać o portfel i środowisko (raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego, 2019 r.).
Właśnie dlatego ruszyła kampania społeczna #nietrujSWETRUJ, organizowana przez Fundację Ashoka w ramach inicjatywy Influencers4Good. Celem kampanii jest pokazanie, że szukając oszczędności, warto pomyśleć o nietypowych i prostych sposobach, oraz zachęcanie do kształtowania dobrych dla planety nawyków. Jak zauważają organizatorzy akcji, trudna sytuacja gospodarcza i energetyczna może być momentem na refleksję i zmianę postaw. - Postanowiliśmy ruszyć z akcją, aby z szerokim gronem influencerów, influencerek, ekspertów i ekspertek zachęcić wszystkich, którzy zmagają się z kryzysem energetycznym, do wzięcia sprawy w swoje ręce i prostymi działaniami z głową wpłynąć na cięcie kosztów domowych - mówi Wojciech Mróz, członek zarządu i organizator akcji Fundacji Ashoka.

Wojciech Mróz podkreśla dalej, że członkowie Fundacji Ashoka wierzą, że każdy, bez względu na płeć czy pochodzenie może tworzyć lepszą rzeczywistość wokół siebie. - Czasem jest to kwestia prostej zmiany nawyków, czyli jak w przypadku wyższych cen energii, przykręcenia kaloryfera nawet o stopień i cieplejszego ubioru. Postanowiliśmy ruszyć z akcją, aby pokazać, że lepszą rzeczywistość możemy stworzyć wtedy, kiedy będziemy mieli poczucie sprawczości, w tych mniejszych i tych większych rzeczach oraz wyzwaniach życiowych, a także gdy będziemy współpracować ze sobą, tak jak to ma miejsce teraz. W powstaniu naszej akcji biorą udział influencerzy, eksperci, media i trzeci sektor, a mile widziana jest każda osoba mająca chęć zrobienia czegoś dobrego - zaznacza.

Jak zauważa Natalia Żaba z Influencers4Good, rok 2022 był trudny, a problemy, które przyniósł, nie rozwiążą się same w tym, który się właśnie rozpoczął, ponieważ nie wystarczą już standardowe działania typu "ustawa". - Uważamy, że mądra współpraca bardzo różnych środowisk jest konieczna, by kryzysowi energetycznemu, ale też każdemu innemu móc stawić czoła z głową - tłumaczy i dodaje - Nie róbmy z domu sauny. Zamiast tego warto włączyć kreatywność i wykorzystać świąteczne prezenty lub przeszukać domowe szafy, ubrać się cieplej i po prostu przykręcić kaloryfer. To proste rozwiązanie pozwoli utrzymać ciepło i zmniejszyć koszt grzania, a jeśli uczyni to masa ludzi, będziemy się cieszyć masowymi oszczędnościami.

Z myślą o dziś i jutrze

Eksperci_tki ds. energetyki podkreślają, że proste rozwiązania mogą mieć pozytywne zastosowanie, a długoterminowo warto pomyśleć o odnawialnych źródłach energii. Jak zauważa Michał Smoleń z Fundacji Instrat zajmującej się doradztwem w zakresie polityk publicznych, ogrzewanie powietrza i wody w polskich domach pochłania dużo więcej energii niż praca urządzeń elektrycznych. - Około trzech milionów rodzin dalej ogrzewa się węglem. Jego spalanie w domowych piecach jest szkodliwe dla klimatu, a także powoduje choroby. Z powodu smogu umiera nawet 50 tys. osób rocznie. To też problem dla bezpieczeństwa energetycznego kraju - około połowy takiego węgla sprowadzaliśmy do niedawna z Rosji i przekonaliśmy się, jest trudny jest on do zastąpienia - podkreśla.

Ekspert dodaje, że nowsze domowe piece węglowe oraz piece gazowe, a także elektrociepłownie zasilające miejskie systemy ciepłownicze, są mniej szkodliwe dla ludzkich płuc, jednak one także emitują dwutlenek węgla, odpowiadający za zmiany klimatu.

- Sprowadzany gaz i węgiel są drogie. Zapłacimy za to w rachunkach i podatkach. Samo zamrożenie cen gazu dla polskich rodzin, szkół czy szpitali ma kosztować budżet państwa ok. 30 mld złotych, czyli ok. 800 złotych na mieszkańca kraju. W innych krajach UE już od wiosny zaleca się m.in. oszczędności na klimatyzacji i ogrzewaniu. W dłuższej perspektywie Polska potrzebuje inwestować w nowoczesne, ocieplone budynki, które tracą znacznie mniej ciepła. Najlepiej ogrzewać je przy pomocy pomp ciepła, które mogą być zasilane również dachowymi panelami fotowoltaicznymi. Wsparcie finansowe na takie remonty będzie już wkrótce udzielane w ramach programu Czyste Powietrze. Zielone technologie będą też wypierać węgiel i gaz jako źródła ciepła miejskiego, które trafia do kaloryferów - zaznacza Michał Smoleń.

Joanna Flisowska, ekspertka ds. polityki energetycznej i klimatycznej z Instytutu Reform zapewnia, że inicjatywy takie jak #nietrujSWETRUJ uświadamiają, jak istotne jest niemarnowanie i oszczędzanie energii. - Założenie cieplejszego swetra zimą nie jest wysiłkiem a może pomóc obniżyć koszty ogrzewania i tym samym zmniejszyć nasze zużycie energii - tłumaczy. - Jednak takie coroczne swetrowanie z rodziną i znajomymi nie rozwiąże problemu. Niestety trwający kryzys energetyczny prawdopodobnie nie skończy się na obecnej zimie. Dlatego musimy już teraz myśleć o kolejnych latach i inwestować w długofalowe rozwiązania takie jak odnawialne źródła energii czy wiatraki na lądzie. To właśnie odnawialne źródła energii i inwestycje w efektywność energetyczną mogą stanowić swoisty "sweterek", który skutecznie może chronić nasz kraj przed kolejnymi skokowymi wzrostami cen paliw, a także zapewnić nam bezpieczeństwo i niezależność energetyczną - dodaje.

Czasami wystarczą proste rozwiązania

Trafność "swetrowego" rozwiązania została potwierdzona m.in. w nieco innych warunkach klimatycznych. Z powodu wysokich temperatur w Japonii konieczne jest ochładzanie m.in. pomieszczeń biurowych, co generuje jednak duże zużycia energii. Właśnie dlatego w 2005 r. rozpoczęła się kampania społeczna Cool Biz, która zachęcała do zmienienia dress code'u w miejscu pracy. Celem akcji było uświadamianie przedsiębiorców i pracowników o wpływie służbowych ubrań na zwiększanie kosztów klimatyzacji. Pomysłodawcy zdecydowali, że klimatyzacja w biurach będzie ustawiana na 28 stopni C - temperatura była zbliżona do tej na zewnątrz, a pracownicy nie musieli nakładać krawatów, koszul z długimi rękawami, a nawet krytego obuwia. W ten sposób klimatyzacja nie musiała działać z pełną mocą i zmniejszyła się emisja CO2.


Wyniki eksperymentu okazały się zaskakujące. Tylko w pierwszym roku kampanii zatrzymano przedostanie się do atmosfery 460 tys. ton dwutlenku węgla, czyli równowartość energii zużywanej przez milion gospodarstw domowych przez miesiąc.
O Cool Biz więcej można dowiedzieć się tutaj: https://ondankataisaku.env.go.jp/coolchoice/coolbiz/
Efekty są na tyle zadowalające, że gubernator Tokio po sukcesie Cool Biz wezwała ludzi do noszenia golfów tej zimy, aby zachować ciepło i zmniejszyć zużycie energii. W ten rozpoczęła się tam akcja Warm Biz (theguardian.com, 2022 r.). Czy podobna akcja ma szanse na sukces w Polsce?

Do udziału w #nietrujSWETRUJ są zaproszeni wszyscy. Wystarczy przejrzeć szafę lub strych i założyć przyjemny sweter. W kampanii biorą udział influencerzy_ki jak Remigiusz Wierzgoń (na Instagramie reZigiusz), który na swoim Instagramie ma już 1.5 mln obserwujących czy Wiktoria Wierzgoń (toffiki) i Jakub Glenc (jglenc). - Zdecydowaliśmy całym Thunderem zaangażować w akcję #nietrujSWETRUJ, bo idea jest po prostu super! Nie dość, że wystarczy założyć sweter w domu by być bardziej eko, oszczędzając energię i surowce, to jeszcze nasz portfel nam za to podziękuje - wyjaśnia Remigiusz Wierzgoń.

Organizatorzy zachęcają każdego do wzięcia udziału w akcji i opublikowania zdjęcia w swetrze na swoim profilu Instagram lub innym z hashtagami #nietrujSWETRUJ #Influencers4Good.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (41)
dodaj komentarz

 • +28

  baba _gość

  14.02.2023, 04:42

  durne zachęty

  Kolejny artykuł z d**y eko nawiedzonych . Nie będzie mi nikt rozkazywał co mam robić we własnym domu. To tak samo jak gadki Frańciszka o miłosierdziu i życiu w pokorze. Czy wy nie macie o czym pisać na tym dennym portalu. To wiadomości o Gniewie, to jakieś durne reklamy. Upadliście na dno pełnego mułu . Ja na znak protestu będę nosił włosiennicę

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx3 
 • +23

  qq_gość

  14.02.2023, 06:00

  znowu jakies ekoświry...to mam zima przyjść do domu ale ogrzewanie mam mieć skrecone i siedzieć w swetrze...no po*je*by..i Podpisane przez pseuoredktorków...a oni na pewno takiego długiego artykułu by nie ogarneli...o czewskich potrzebach/wydarzeniach nie napiszą bo naczelnik nie pozwala...

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +18

  Eko sreko_gość

  14.02.2023, 07:14

  Kolejny pomysł ekozj**ów

  tym razem jak mamy żyć mówią nam influanserzy z tiktoka i instagrama. Sami na codzień zajmują się pokazywaniem cycków na kamerze i tatuaży. Dzisiaj nam mówią, że nie mamy ogrzewać mieszkań. Jakiś czas temu mówili że słomki z napoi zabijają żółwie i wieloryby w Bałtyku. Tylko te małe kurvviszony nie mają pojęcia że nie ma wielorybów w Bałtyku. A my nie jedziemy nad morze by vvyj**ać do niego słomkę, którą w tym celu ze soba wozimy. Teraz ekozj**y wymyśliły by zakręcać kaloryfery. Już od dawna mam zakręcone ale wciąż płacę ogromne rachunki bo płacę za powierzchnie wspólne jak piwnice i klatki oraz za straty ciepła po drodze. My zwykli ludzie zachęcani jesteśmy do jedzenia robaków, jedzenia pseudo produktów udających w sklepie mięso. Mamy zrezygnować z ciepła w mieszkaniu po to by bogate zj**y, które wymyślają te głupoty i rozpowszechniają wśród ogłupiałych influanserów latali sobie prywatnymi samolotami na zjazdy klimatyczny śmiejąc się z debili, którym wmawiają jak żyć eko.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx1 
 • +8

  adi_gość_gość

  14.02.2023, 07:49

  Chciałem dodać swój komentarz ale widzę, że wszystko co chciałem napisać już zostało tutaj w innych komentarzach zawarte.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx2.xxx 
 • +13

  Sciema_gość

  14.02.2023, 07:52

  A do prania swetrów polecam proszek #Erdol i weź się pan odpier.... Już po komentarzach widać że ludzie mają dość tych medialnych sciem. Niech napiszą że zagorzałe eko kraje zaczynają otwierać kopalnie węgla po kilkudziesięciu latach. Ceny gazu są wysokie? Bo kupujemy go od pośredników a i tak wiadomo gdzie go wydobywają. Kpiny z ludzi ciąg dalszy.

  Odpowiedz
  IP: 164.127.xx8.xxx 
 • +1

  tentego_gość

  14.02.2023, 08:43

  Przestańcie już

  Nigdy nie miałem jakoś mocno ogrzewanego mieszkania - 21, 22 stopnie. W tym roku postanowiłem nie tyle oszczędzać, co po prostu zobaczyć, czy można mniej, bo jednak zdrowiej... Spokojnie ok 19 stopni wystarcza, by chodzić w domu ubranym na krótko i by było komfortowo. Gdy wejdę do kogoś, kto ma te 23 i do tego jeszcze wilgotne powietrze, to czuję się jak w saunie. Ta mniejsza temperatura jest przyjemniejsza, no i dużo lepiej się śpi. Czy chodzi o oszczędność - może trochę, ale i tak zawsze miałem nadpłatę (więc nie wiem ile grzeją inni, pewnie bardziej skoro taka norma). Czy chodzi mi o ekologię? Akurat to mnie mało interesuje, ma być mi wygodnie, ale bez grzania po 23-24 lub oszczędzania z chłodem 14-16. Piszę to z perspektywy mieszkańca bloku, więc oszczędność węgla czy gazu bardziej ma znaczenie dla kogoś, kto ma piec w domu... Ale tym osobom nie trzeba chyba pisać, że mają oszczędzać, sami to wiedzą. A każde gadanie o plastikowych słomkach sprawia, że mam ochotę wysłać go gdzieś nad ujście rzeki w Indiach czy innym Bangladeszu - słomki, których my nie wyrzucimy przez rok, tam wyrzucają przez weekend i nikt nawet nie zna słowa ekologia. Gdybyśmy zniknęli tak nagle i nic nie produkowali, w skali świata byłby to promil zanieczyszczeń i odpadów. Już za kilka miesięcy będziemy mieli w domach po 28°C, więc cieszę się z tego, że teraz w domu siedzi się z przyjemnością.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx3 
 • +6

  Obiektywnie_gość

  14.02.2023, 09:21

  Niedługo noc będzie dniem, a dzień nocą. Dziwne nastały czasy. Telefony bez przycisków, drzwi bez klamek, ludzie bez umiejętności myslenia(a niby wykształceni), relacje bez uczuć. Wszystkiego się odechciewa.Nagrody dla tego który wie jak to odkręcić, powrócić do normalności

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx0 
 • +4

  Zdesperowany !!!!!!!!!_gość_go_gość

  14.02.2023, 10:37

  A MIAŁBYĆ TAKI PIĘKNY KAPITALIZM A TU NAKAZY , ZAKAZY .PRZEPROWADZANIE ŻAB PRZEZ ULICE. POLSKA TO DZIWNY KRAJ.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx3.xx2 
 • +1

  adi_gość_gość_gość

  15.02.2023, 07:23

  Dokładnie. jeśli chodzi o inwigilację, nakazy, zakazy itp, to komuna i komuchy przy Brukseli to biedni nieudolni amatorzy byli.

  Cytuj
  IP: 88.199.xx2.xxx 
 • +7

  kot_gość

  14.02.2023, 10:52

  wielki wspaniały świat

  Wiekszośc zła i problemów na tej planecie spowodowane jest przez korporacje, rządy i innych psychopatów którzy nas mają za trzodę, która ma nie mieć samochodu, własności prywatnej i jeść robaki. Obudźcie się...

  Odpowiedz
  IP: 31.135.xx6.xx8 
 • +3

  Tikej_gość

  14.02.2023, 11:38

  ECO_bzdury

  Polska emituje w granicach 0,8% światowego CO2. Unia Europejska trochę więcej niż 7%. Nie da się czytać tych odlepionych eco aktywistów. Pokolenie lemingów zaprogramowanych na ratowanie świata. Wiatraki, panele fotowoltaiczne i inne eco pierdoły, to nie jest perpetuum mobile. Żeby je wyprodukować i serwisować potrzebna jest ropa naftowa, i inne paliwa kopalne, a i tak nie są w stanie pokryć globalnego zapotrzebowania na energię. Rada dla autora tego pseudo artykułu, zamiast powoływać się na nikomu nie znanych ekspertów i influencerów, zacznij myśleć samodzielnie i korzystać z dostępnej wiedzy. Tylko, ze to wymaga wysiłku.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx4 
 • +4

  konion_gość

  14.02.2023, 18:01

  swetry

  Nie po to zapierdzielom dzień i noc w robocie żeby zimno siedzieć w chałupie. Zarabiam na to żeby se kaloryfra rozkrencić jak chcem.

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx4.xxx 
 • qq_gość

  15.02.2023, 06:05

  dokładnie...a jak se nagrzeje 25? to otworze sobie balkon i wyjde na taras w krótkim rękawku i jakieś ekoświry nie bedą mi mówić co mam robić ze swoim ogrzewaniem

  Cytuj
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • Illuminati _gość

  15.02.2023, 08:12

  Hellen Paul

  Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę poznać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Illuminati jako wielki członek Illuminati i chcą, żebym był wielkim członkiem. Nazywa się lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać życie po etapie śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po tym, jak został zdradzony przez tak wielu członków Illuminati. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo stąpałem po ziemi. Ale pewnego dnia przeglądając internet natknąłem się na wiadomość wielkiego członka Illuminati Lorda Felixa Morgana i powiedziałem, że jeśli jesteś jednym z wielkich członków Illuminati, możesz być sławny, bogaty i odnosić sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mi użyte nagranie i zapłaciłem dużemu członkowi, aby zaczął, i zostałem wprowadzony do Światowego Zakonu Illuminati. Potem dali mi wszystkie wytyczne i dali mi znać, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli uważasz, że już próbowałeś oszusta lub jesteś, to do mnie należy pomoc w udziale, a następnie wypróbuj Lorda Morgana. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez WhatsApp +2348056051569 lub przez e-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com

  Odpowiedz
  IP: 107.150.xx3.xx8 
 • mar_gość

  15.02.2023, 17:26

  Może w ogóle przenieśmy się do czasów epoki kamienia łupanego i rozpalmy na środku pokoju ognisko żeby było ciepło? Organizacje pro-ekologiczne walczą o zmniejszenie emisji CO2 i oszczędzanie energii, a spółdzielnie mieszkaniowe straszą opłatami za zbyt niskie ich zdaniem zużycie energii cieplnej (bo wtedy to niby kradniemy ciepło sąsiadom). Pytam: gdzie sens? Gdzie logika? Podobnie rzecz ma się z tzw. samochodami elektrycznymi - są bardzo ekologiczne, poza faktem że prąd do ich ładowania czerpiemy ze spalania węgla i mamy problem z utylizacją już nie tak bardzo "ekologicznych" baterii.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx3.xx4 
 • Hellen_gość

  01.04.2023, 18:10

  hellenpaul01565@gmail.com

  Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę poznać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Illuminati jako wielki członek Illuminati, którzy chcą mnie jako wielkiego członka. Nazywa się Lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać życie ze stadium śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po tym, jak został zdradzony przez tak wielu członków Illuminati. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo na ziemi. Ale pewnego dnia przeglądając internet natknąłem się na post Wielkiego Członka Illuminati Lorda Felixa Morgana i powiedział, że jeśli jesteś jednym z wielkich członków Illuminati, możesz być sławny, bogaty i odnosić sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mi rejestrację, zapłaciłem za dużego członka, aby zaczął mnie i zostałem zainicjowany w Światowym Zakonie Iluminatów. Następnie dali mi wszystkie wytyczne i dali mi znać, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli Twoja rada jest taka, że próbowałeś już oszustwa lub jesteś nim, to do mnie należy pomoc w przyłączeniu się, więc spróbuj Lorda Morgana. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez WhatsApp +2348056051569 lub e-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com

  Odpowiedz
  IP: 37.120.xx5.xx8 
 • Hellen_gość

  03.06.2023, 03:30

  Join Illuminati

  Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę poznać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Illuminati jako wielki członek Illuminati, którzy chcą mnie jako wielkiego członka. Nazywa się lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać życie ze stadium śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po tym, jak został zdradzony przez tak wielu członków Illuminati. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo na ziemi. Ale pewnego dnia przeglądając internet natknąłem się na post Wielkiego Członka Illuminati Lorda Felixa Morgana i powiedział, że jeśli jesteś jednym z wielkich członków Illuminati, możesz być sławny, bogaty i odnosić sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mi rejestrację, zapłaciłem za dużego członka, aby zaczął mnie i zostałem zainicjowany w Światowym Zakonie Iluminatów. Następnie dali mi wszystkie wytyczne i dali mi znać, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli twoja rada jest taka, że próbowałeś już oszustwa lub jesteś nim, to do mnie należy pomoc w przyłączeniu się, więc spróbuj Lorda Morgana. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez WhatsApp +2348055459757 lub e-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com

  Odpowiedz
  IP: 198.8.xx5.xx1 
 • Hellen_gość_gość

  03.06.2023, 03:39

  Join Illuminati

  Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę poznać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Illuminati jako wielki członek Illuminati, którzy chcą mnie jako wielkiego członka. Nazywa się lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać życie ze stadium śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po tym, jak został zdradzony przez tak wielu członków Illuminati. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo na ziemi. Ale pewnego dnia przeglądając internet natknąłem się na post Wielkiego Członka Illuminati Lorda Felixa Morgana i powiedział, że jeśli jesteś jednym z wielkich członków Illuminati, możesz być sławny, bogaty i odnosić sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mi rejestrację, zapłaciłem za dużego członka, aby zaczął mnie i zostałem zainicjowany w Światowym Zakonie Iluminatów. Następnie dali mi wszystkie wytyczne i dali mi znać, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli twoja rada jest taka, że próbowałeś już oszustwa lub jesteś nim, to do mnie należy pomoc w przyłączeniu się, więc spróbuj Lorda Morgana. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez WhatsApp +2348055459757 lub e-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com

  Odpowiedz
  IP: 198.8.xx5.xx1 
 • AGENT666_gość

  24.06.2023, 20:36

  Rotaryloanfirm@gmail.com

  ŚWIĄTYNIA BRATA ILLUMINATI 666 NIE ZAWIERA OFIAR Z LUDZI Chcę, aby świat wiedział, że wielka świątynia bogactwa i władzy 666 bractwa Illuminati naprawdę istnieje. Na początku myślałem, że to oszustwo, ponieważ w dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć prawdziwych ludzi w Internecie, dopóki nie zdecydowałem się spróbować, I całe moje życie zmieniło się w zaledwie 6 dni KORZYŚCI Z NOWYCH CZŁONKÓW 1. Dom w dowolnie wybranym kraju. 2. Nowy samochód marzeń o wartości 200 000 USD. 3. Suma 5 milionów dolarów ( 5 000 000 $ ) Musisz mieć co najmniej 18 lat, zanim będziesz mógł skontaktować się z naszymi partnerami E-mail: 666illuminatiagent666@gmail.com Numer WhatsApp agenta Illuminati +39 351 075 2166.

  Odpowiedz
  IP: 41.211.xxx.xx3 
 • _gośćsusanneandreea_gość

  04.08.2023, 02:52

  susanneandreea1@gmail.com

  Hello nice to meet you. life's journey has led to this purpose for the light has seen you. Sometimes life tries to bring us down but the ability to stay strong and keep going makes us eventually winners and the light has recognized you to be part of an elite organization which is the Illuminati. Are you interested? Now to become a billionaire for fame, power, business and a lucrative position. Each new member will receive $1,000,000 as a benefit and $50,000 as a monthly payment, as well as a new home in any ry of your choice. and a gold Mercedes Benz SUV MODEL 2023, Are you interested? Whatsapp: +2349074168350 tnij.tcz.pl/?u=437231 or Email: susanneandreea1@gmail.com

  Odpowiedz
  IP: 102.129.xx2.xx0 
 • Luis _gość

  14.08.2023, 12:55

  Illuminati

  Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę spotkać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Illuminati jako wielki członek Illuminati, którzy chcą mnie jako wielkiego członka. Nazywa się lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać życie ze stanu śmierci. Zwolniony po około 2 latach i sześciu miesiącach. Po tym, jak został zdradzony przez tak wielu członków Illuminati. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo w ziemi. Ale pewnego dnia przeglądając internet natknąłem się na post wielkiego Lorda Illuminati Felixa Morgana i było tam napisane, że jeśli jesteś jednym z wielkich Illuminati możesz być sławny, bogaty i odnosić sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem wszystko, a on polecił używany rejestr i zapłaciłem za dużego członka, aby pomógł mi zacząć i zostałem zainicjowany w Światowym Zakonie Illuminati. Następnie dali mi wszystkie wytyczne i dali mi znać, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli twoja rada jest taka, że próbowałeś już oszustwa lub jesteś nim, to do mnie należy pomoc w dołączeniu, więc spróbuj Lorda Morgana. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim na WhatsApp +2348055459757 lub e-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com

  Odpowiedz
  IP: 104.223.xx5.xx8 
 • Anabda_gość

  15.08.2023, 11:28

  greatilluminati977@gmail.com

  HELLO the viewer is here to share my testimony on how i finally joined the Illuminati neighborhood and became RICH, FAMOUS AND POWERFUL. I tried my best to become a member of the ward, but was scammed multiple times, before finally coming across a testimonial. on the net, so I contacted the agent. I was very afraid that he would ask me for a lot of money before I could reach the neighborhood, but to my greatest surprise, he only asked me to buy the items that I made and today I am very happy. tell the world that they are rich and that they have been able to do a lot of business with all that, I have the sum of 20 million dollars in my personal ac and I am also known throughout the world with the business that the Illuminati have entrusted to me and I I also have the power to do this whatever you want... I know many people may be on my way too looking for help here is your Official Email: greatilluminati977@gmail.com Official Instagram: agent_xanda_illuminati

  Odpowiedz
  IP: 102.89.xx3.xx8 
 • illuminati woldwide headquarte_gość

  18.08.2023, 17:50

  illumnati

  Czy chcesz dołączyć do ILLUMINATI For Riches, Sława, Power, Connections, Influence E.T.C? Skontaktuj się z nami teraz, aby zostać inicjowanym i stać się pełnoprawnym członkiem IllUMINATI. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wyślij nam wiadomość teraz, aby otrzymać nagrodę illuminati jako nowy członek. 1. Nagroda pieniężna 2. Nowy elegancki SAMOCHÓD marzeń 3. Nowy dom w dowolnie wybranym kraju. 4. Miesięczny urlop (w pełni opłacony) do wymarzonego miejsca turystycznego. 5. Wpłyń na swoją markę/firmę na całym świecie 6. Ochrona przed wszystkimi ciemiężcami 7. Całkowita zmiana stylu życia 8. Dojazd do Bohemian Grove 9. Zarezerwuj spotkanie z czołowymi liderami i czołowymi osobistościami w Twoim kraju. 10. 550 tysięcy dolarów na rozpoczęcie nowego życia. Skontaktuj się z nami teraz przez e-mail: illuminatiworldwideorder@gmail.com lub numer WhatsApp: +15155065785

  Odpowiedz
  IP: 197.211.xx1.xx9 
 • AGENT666_gość_gość

  25.08.2023, 18:28

  Rotaryloanfirm@gmail.com

  OGŁOSZENIE DLA ŚWIATA UWAGA: ILLUMINATI NIE KOMUNIKUJĄ SIĘ PRZEZ WHATSAPP, FACEBOOK, INSTAGRAM ITP NIE MA UDZIAŁU W OFIARACH LUDZKICH 666illuminatiagent666@gmail.com Czy jesteś biznesmenem, politykiem czy muzykiem, chcesz być bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz do Bractwa Iluminatów 666 Na początku myślałem, że to oszustwo, ponieważ obecnie trudno jest znaleźć w Internecie prawdziwych ludzi, dopóki nie zdecydowałem się spróbować, I całe moje życie zmieniło się w ciągu zaledwie 6 dni KORZYŚCI DLA NOWYCH CZŁONKÓW 1. Dom w dowolnym wybranym przez Ciebie kraju. 2. Nowy samochód marzeń. 3. Suma 1 miliona dolarów na rozpoczęcie nowego życia (1 000 000 $) Aby móc kontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć ukończone 18 lat E-mail: 666illuminatiagent666@gmail.com 666illuminatiagent666@gmail.com

  Odpowiedz
  IP: 41.211.xxx.xx3 
 • illuminati woldwide headquarte_gość

  29.09.2023, 06:09

  illumnati headquarter.

  Czy chcesz dołączyć do ILLUMINATI po bogactwa, sławę, władzę, kontakty, wpływy E.T.C? Skontaktuj się z nami teraz, aby zostać inicjowanym i zostać pełnoprawnym członkiem IllUMINATI. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wyślij nam wiadomość teraz, aby otrzymać nagrodę iluminatów jako nowy członek. 1. Nagroda pieniężna 2. Nowy elegancki samochód marzeń 3. Nowy dom w dowolnym wybranym przez Ciebie kraju. 4. Miesięczny urlop (w pełni płatny) w wymarzonym kierunku turystycznym. 5. Wywieraj wpływ na swoją markę/biznes na całym świecie 6. Ochrona przed wszystkimi prześladowcami 7. Całkowita zmiana stylu życia 8. Dojazd do Bohemian Grove 9. Zarezerwowane spotkanie z czołowymi liderami i gwiazdami w Twoim kraju. 10. 550 tysięcy dolarów na rozpoczęcie nowego życia. Skontaktuj się z nami teraz poprzez e-mail: illuminatiworldwideorder@gmail.com tnij.tcz.pl/?u=c59322

  Odpowiedz
  IP: 197.210.xx6.xx9 
 • James derrick _gość

  02.12.2023, 13:38

  illuminatiwordorder1995@gmail.com

  TO JEST OFICJALNE OGŁOSZENIE ŚWIATŁA NA ŚWIECIE UWAGA: OBJAŚNIENIA LUDZKIE NIE SĄ uwzględnione Z przedstawicielem świątyni możesz skontaktować się za pomocą WhatsApp: + 905344501179 Jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, studentem? Będziesz bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz już dziś do kultury bractwa Iluminatów i natychmiast się wzbogacisz. 1 milion dolarów tygodniowo i darmowy dom. Gdziekolwiek zdecydujesz się mieszkać na tym świecie i zarabiać nawet 50 000 000 dolarów miesięcznie... Korzyści dla nowych członków, którzy są członkami Iluminatów. Dom w dowolnym wybranym przez Ciebie kraju. 2. Nowy wymarzony samochód o wartości 1 500 000 dolarów. Szansa na spotkanie najlepszych bogatych mężczyzn na świecie. Aby skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 25 lat Gmail: illuminatiwordorder1995@gmail.com skontaktuj się z tym numerem true WhatsApp: +905344501179

  Odpowiedz
  IP: 197.211.xx2.xx4 
 • James derrick _gość_gość

  02.12.2023, 14:04

  illuminatiwordorder1995@gmail.com

  TO JEST OFICJALNE OGŁOSZENIE ŚWIATŁA NA ŚWIECIE UWAGA: OBJAŚNIENIA LUDZKIE NIE SĄ uwzględnione Z przedstawicielem świątyni możesz skontaktować się za pomocą WhatsApp: + 905344501179 Jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, studentem? Będziesz bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz już dziś do kultury bractwa Iluminatów i natychmiast się wzbogacisz. 1 milion dolarów tygodniowo i darmowy dom. Gdziekolwiek zdecydujesz się mieszkać na tym świecie i zarabiać nawet 50 000 000 dolarów miesięcznie... Korzyści dla nowych członków, którzy są członkami Iluminatów. Dom w dowolnym wybranym przez Ciebie kraju. 2. Nowy wymarzony samochód o wartości 1 500 000 dolarów. Szansa na spotkanie najlepszych bogatych mężczyzn na świecie. Aby skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 25 lat Gmail: illuminatiwordorder1995@gmail.com skontaktuj się z tym numerem true WhatsApp: +905344501179

  Odpowiedz
  IP: 197.211.xx2.xx4 
 • Kathy Callis_gość_gość

  14.12.2023, 12:11

  ARE YOU A VICTIM OF CRYPTO SCAMS

  Now a major force in the bitcoin recovery industry, Rustik Cyber Hack Service offers businesses and people a lifeline to recover digital assets that have been lost, stolen, or rendered unavailable. In the constantly changing world of virtual currencies, recovery services that are dependable and efficient are essential. Cryptocurrencies have revolutionized the way we perceive and engage in financial transactions, providing a decentralized and secure system. However, with the increasing popularity of cryptocurrencies, cybercriminals have also stepped up their game, targeting unsuspecting individuals and organizations to steal their digital assets. As a result, the need for effective cryptocurrency recovery solutions has become paramount. Cryptocurrency transactions can be complex, involving multiple addresses, exchanges, and blockchain networks. This complexity poses a significant challenge when it comes to recovery. However, Rustik Cyber Hack Service has a deep understanding of how these transactions work, allowing them to navigate through the intricacies and efficiently trace the flow of funds. Rustik Cyber Hack Service doesn't shy away from the obstacles that come with cryptocurrency recovery. Whether it's tracking funds across different blockchains, dealing with anonymized addresses, or tackling sophisticated hacking techniques, they employ a range of strategies to overcome these challenges. Their team of experts leaves no stone unturned, utilizing their extensive knowledge and experience to recover lost or stolen assets. I can guarantee a safer recovery of your bitcoin by Rustik Cyber Hack Service only if you contact them via: email: rustikcyberhacksservice@gmail.com or Call/WhatsApp:+1(386)3487838 Telegram: tnij.tcz.pl/?u=35b67d

  Odpowiedz
  IP: 105.163.xx6.xx2 
 • Marcelo chance _gość

  20.12.2023, 23:58

  Brotherhoodllluminati187@gmail.com

  ŚWIADECTWO JAK ZOSTAŁEM W ŚWIĄTYNI ILLUMINATI 666 UWAGA: CZŁONKOWIE ILUMINATÓW NIE ODKRYWAJĄ SWOJEJ TOŻSAMOŚCI W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH NIE MA W ZAKRESIE OFIARY LUDZKIEJ Skontaktuj się z prawdziwym WhatsApp: +234 9068-876-473 Na początku myślałem, że to oszustwo, ponieważ w dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć prawdziwych ludzi w Internecie, dopóki nie zdecydowałem się spróbować, a ty masz dostęp do SŁAWNYCH, DUCHOWYCH MOCY i wizyt CZŁONKÓW w dowolnym wybranym kraju I całe moje życie zmieniło się w ciągu zaledwie 6 dni KORZYŚCI DLA NOWYCH CZŁONKÓW *. Dom w dowolnym kraju. *. Nowy samochód marzeń. *. Suma 6 milionów dolarów na rozpoczęcie nowego życia 6 000 000 $ Aby móc kontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć ukończone 18 lat E-mail: Brotherhoodllluminati187@gmail.com Skontaktuj się z prawdziwym WhatsApp: +234 9068-876-473..

  Odpowiedz
  IP: 197.210.xx1.xx3 
 • Stellar_gość

  29.12.2023, 22:45

  Illuminati

  Oto moje świadectwo o tym, jak w końcu dołączyłem do nowego porządku świata, Iluminatów, po tym, jak próbowałem się przyłączyć od ponad 2 lat, ale oszuści kilka razy odebrali mi pieniądze. Od tak dawna chciałem dołączyć do Iluminatów, ale oszuści kradli moje pieniądze aż do początków tego roku, kiedy spotkałem się z Lordem Felixem Morganem online. Skontaktowałem się z nim i wszystko mu wyjaśniłem, a on polecił zastosowaną rejestrację i zapłaciłem za wielkiego członka, który pomógł mi zacząć i zostałem inicjowany w Porządku Świata, a po zakończeniu mojej inicjacji otrzymałem sumę 1 000 000 dolarów amerykańskich. Jestem bardzo szczęśliwy! I obiecaj szerzyć dobre dzieło lorda Felixa Morgana. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do nowego porządku świata Iluminatów już dziś, skontaktuj się z Lordem Felixem Morganem już dziś, to Twoja najlepsza szansa na uzyskanie członkostwa w iluminatach, którego zawsze pragniesz. Skontaktuj się z Lordem Felixem Morganem E-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com lub WhatsApp +2348055459757

  Odpowiedz
  IP: 104.223.xx4.xx2 
 • illuminati woldwide headquarte_gość

  11.03.2024, 22:32

  illumnati headquarter.

  Nie przegap światła. Pieniądze, władza, sława i bogactwo stają się Twoim tytułem w mgnieniu oka. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do bractwa iluminatów, w celu inicjacji online, bez względu na to, gdzie jesteś. Żadna odległość nie jest w stanie wpłynąć na pracę naszego Bafometa. powiedz "tak" swoim marzeniom. Witaj Bafomet.. 1. Nagroda pieniężna 2. Nowy elegancki samochód marzeń 3. Nowy dom w dowolnym wybranym przez Ciebie kraju. 4. Miesięczny urlop (w pełni płatny) w wymarzonym kierunku turystycznym. 5. Wywieraj wpływ na swoją markę/biznes na całym świecie 6. Ochrona przed wszystkimi prześladowcami 7. Całkowita zmiana stylu życia 8. Dojazd do Bohemian Grove 9. Zarezerwowane spotkanie z czołowymi liderami i gwiazdami w Twoim kraju. 10. 550 tysięcy dolarów na rozpoczęcie nowego życia. Skontaktuj się z nami teraz poprzez e-mail: illuminatiworldwideorder@gmail.com tnij.tcz.pl/?u=55f028

  Odpowiedz
  IP: 197.210.xx2.xx1 
 • illuminati woldwide headquarte_gość

  11.03.2024, 22:32

  illumnati headquarter.

  Nie przegap światła. Pieniądze, władza, sława i bogactwo stają się Twoim tytułem w mgnieniu oka. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do bractwa iluminatów, w celu inicjacji online, bez względu na to, gdzie jesteś. Żadna odległość nie jest w stanie wpłynąć na pracę naszego Bafometa. powiedz "tak" swoim marzeniom. Witaj Bafomet.. 1. Nagroda pieniężna 2. Nowy elegancki samochód marzeń 3. Nowy dom w dowolnym wybranym przez Ciebie kraju. 4. Miesięczny urlop (w pełni płatny) w wymarzonym kierunku turystycznym. 5. Wywieraj wpływ na swoją markę/biznes na całym świecie 6. Ochrona przed wszystkimi prześladowcami 7. Całkowita zmiana stylu życia 8. Dojazd do Bohemian Grove 9. Zarezerwowane spotkanie z czołowymi liderami i gwiazdami w Twoim kraju. 10. 550 tysięcy dolarów na rozpoczęcie nowego życia. Skontaktuj się z nami teraz poprzez e-mail: illuminatiworldwideorder@gmail.com tnij.tcz.pl/?u=f0b0b0

  Odpowiedz
  IP: 197.210.xx2.xx1 
 • Maria_gość

  15.03.2024, 17:14

  Illuminati

  Oto moje świadectwo o tym, jak w końcu dołączyłem do nowego porządku świata, Iluminatów, po tym, jak próbowałem się przyłączyć od ponad 2 lat, ale oszuści kilka razy odebrali mi pieniądze. Od tak dawna chciałem dołączyć do Iluminatów, ale oszuści kradli moje pieniądze aż do początków tego roku, kiedy spotkałem się z Lordem Felixem Morganem online. Skontaktowałem się z nim i wszystko mu wyjaśniłem, a on polecił zastosowaną rejestrację i zapłaciłem za wielkiego członka, który pomógł mi zacząć i zostałem inicjowany w Porządku Świata, a po zakończeniu mojej inicjacji otrzymałem sumę 1 000 000 dolarów amerykańskich. Jestem bardzo szczęśliwy! I obiecaj szerzyć dobre dzieło lorda Felixa Morgana. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do nowego porządku świata Iluminatów już dziś, skontaktuj się z Lordem Felixem Morganem już dziś, to Twoja najlepsza szansa na uzyskanie członkostwa w iluminatach, którego zawsze pragniesz. Skontaktuj się z Lordem Felixem Morganem E-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com lub WhatsApp +2348055459757

  Odpowiedz
  IP: 198.96.xx5.xx7 
 • Charlie_gość

  17.04.2024, 15:25

  Illuminati

  Oto moje świadectwo o tym, jak w końcu dołączyłem do nowego porządku świata, Iluminatów, po tym, jak próbowałem się przyłączyć od ponad 2 lat, ale oszuści kilka razy odebrali mi pieniądze. Od tak dawna chciałem dołączyć do Iluminatów, ale oszuści kradli moje pieniądze aż do początków tego roku, kiedy spotkałem się z Lordem Felixem Morganem online. Skontaktowałem się z nim i wszystko mu wyjaśniłem, a on polecił zastosowaną rejestrację i zapłaciłem za wielkiego członka, który dał mi początek i zostałem inicjowany do Porządku Świata, a po zakończeniu mojej inicjacji otrzymałem kwotę 4 000 000 dolarów amerykańskich. Jestem bardzo szczęśliwy! I obiecaj szerzyć dobre dzieło lorda Felixa Morgana. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do nowego porządku świata Iluminatów już dziś, skontaktuj się z Lordem Felixem Morganem już dziś, to Twoja najlepsza szansa na uzyskanie członkostwa w iluminatach, którego zawsze pragniesz. Skontaktuj się z Lordem Felixem Morganem E-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com lub WhatsApp +2348055459757

  Odpowiedz
  IP: 68.235.xx2.xx4 
 • GOOD LIFE_gość

  18.05.2024, 14:25

  Rotaryloanfirm@gmail.com

  OGŁOSZENIE DLA ŚWIATA UWAGA: ILLUMINATI NIE KOMUNIKUJĄ SIĘ PRZEZ WHATSAPP, FACEBOOK, INSTAGRAM ITP NIE MA UDZIAŁU W OFIARACH LUDZKICH 666illuminatiagent666@gmail.com Jesteś biznesmenem lub kobietą, politykiem, muzykiem, chcesz być bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz do Bractwa Iluminatów 666 Na początku myślałem, że to oszustwo, ponieważ obecnie trudno jest znaleźć w Internecie prawdziwych ludzi, dopóki nie zdecydowałem się spróbować, I całe moje życie zmieniło się w ciągu zaledwie 6 dni KORZYŚCI DLA NOWYCH CZŁONKÓW 1. Dom w dowolnym wybranym przez Ciebie kraju. 2. Nowy samochód marzeń. 3. Suma 1 miliona dolarów na rozpoczęcie nowego życia (1 000 000 $) Aby móc kontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć ukończone 18 lat E-mail: 666illuminatiagent666@gmail.com

  Odpowiedz
  IP: 41.211.xxx.xx3 
 • GOOD LIFE_gość_gość

  18.05.2024, 14:26

  Rotaryloanfirm@gmail.com

  OGŁOSZENIE DLA ŚWIATA UWAGA: ILLUMINATI NIE KOMUNIKUJĄ SIĘ PRZEZ WHATSAPP, FACEBOOK, INSTAGRAM ITP NIE MA UDZIAŁU W OFIARACH LUDZKICH 666illuminatiagent666@gmail.com Jesteś biznesmenem lub kobietą, politykiem, muzykiem, chcesz być bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz do Bractwa Iluminatów 666 Na początku myślałem, że to oszustwo, ponieważ obecnie trudno jest znaleźć w Internecie prawdziwych ludzi, dopóki nie zdecydowałem się spróbować, I całe moje życie zmieniło się w ciągu zaledwie 6 dni KORZYŚCI DLA NOWYCH CZŁONKÓW 1. Dom w dowolnym wybranym przez Ciebie kraju. 2. Nowy samochód marzeń. 3. Suma 1 miliona dolarów na rozpoczęcie nowego życia (1 000 000 $) Aby móc kontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć ukończone 18 lat E-mail: 666illuminatiagent666@gmail.com

  Odpowiedz
  IP: 41.211.xxx.xx3 
 • Emily_gość_gość

  04.06.2024, 14:56

  Illuminati

  Oto moje świadectwo o tym, jak w końcu dołączyłem do nowego porządku świata, Iluminatów, po tym, jak próbowałem się przyłączyć od ponad 2 lat, ale oszuści kilka razy odebrali mi pieniądze. Od tak dawna chciałem dołączyć do Iluminatów, ale oszuści kradli moje pieniądze aż do początków tego roku, kiedy spotkałem się z Panem Andriejem Bogdanowem online. Skontaktowałem się z nim i wszystko mu wyjaśniłem, a on polecił zastosowaną rejestrację i zapłaciłem za wielkiego członka, który pomógł mi zacząć i zostałem inicjowany do Porządku Świata, a po zakończeniu mojej inicjacji otrzymałem kwotę 4 000 000 dolarów amerykańskich. Jestem bardzo szczęśliwy! I obiecaj szerzyć dobre dzieło Pana Andrieja Bogdanowa. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do nowego porządku świata Illuminati już dziś, skontaktuj się z Panem Andriejem Bogdanowem już dziś, to Twoja najlepsza szansa na uzyskanie członkostwa w iluminatach, którego zawsze pragniesz. Skontaktuj się z Lordem Andriejem Bogdanowem E-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com lub WhatsApp +2348055459757

  Odpowiedz
  IP: 197.211.xx8.xx6 
 • Emily_gość

  14.06.2024, 01:37

  Illuminati

  To jest moje świadectwo o tym, jak w końcu dołączyłem do nowego porządku świata, Iluminatów, po tym, jak próbowałem się przyłączyć od ponad 2 lat, ale oszuści kilka razy odebrali mi pieniądze. Od tak dawna chciałem dołączyć do Iluminatów, ale oszuści kradli moje pieniądze aż do początków tego roku, kiedy spotkałem się z Panem Andriejem Bogdanowem online. Skontaktowałem się z nim i wszystko mu wyjaśniłem, a on polecił zastosowaną rejestrację i zapłaciłem za wielkiego członka, który pomógł mi zacząć i zostałem inicjowany do Porządku Świata, a po zakończeniu mojej inicjacji otrzymałem kwotę 4 000 000 dolarów amerykańskich. Jestem bardzo szczęśliwy! I obiecaj szerzyć dobre dzieło Pana Andrieja Bogdanowa. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do nowego porządku świata Illuminati już dziś, skontaktuj się z Panem Andriejem Bogdanowem już dziś, to Twoja najlepsza szansa na uzyskanie członkostwa w iluminatach, którego zawsze pragniesz. Skontaktuj się z Lordem Andriejem Bogdanowem E-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com lub WhatsApp +2348055459757

  Odpowiedz
  IP: 155.94.xx8.xx2 
 • illuminati woldwide headquarte_gość

  22.06.2024, 21:34

  illumnati headquarter.

  Nie przegap światła. Pieniądze, władza, sława i bogactwo stają się Twoim tytułem w mgnieniu oka. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do bractwa iluminatów, w celu inicjacji online, bez względu na to, gdzie jesteś. Żadna odległość nie jest w stanie wpłynąć na pracę naszego Bafometa. powiedz "tak" swoim marzeniom. Zdrowaś Baphomecie. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami e-mail=illuminatiworldwideorder@gmail.com tnij.tcz.pl/?u=6013d0

  Odpowiedz
  IP: 102.91.xx6.xx3 
 • illuminati woldwide headquarte_gość

  22.06.2024, 21:38

  illumnati headquarter.

  Nie przegap światła. Pieniądze, władza, sława i bogactwo stają się Twoim tytułem w mgnieniu oka. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do bractwa iluminatów, w celu inicjacji online, bez względu na to, gdzie jesteś. Żadna odległość nie jest w stanie wpłynąć na pracę naszego Bafometa. powiedz "tak" swoim marzeniom. Zdrowaś Baphomecie. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami e-mail=illuminatiworldwideorder@gmail.com tnij.tcz.pl/?u=9a3db8

  Odpowiedz
  IP: 102.91.xx6.xx3 
 • Carlos_gość

  03.07.2024, 02:39

  Illuminati

  To jest moje świadectwo o tym, jak w końcu dołączyłem do nowego porządku świata, Iluminatów, po tym, jak próbowałem się przyłączyć od ponad 2 lat, ale oszuści kilka razy odebrali mi pieniądze. Od tak dawna chciałem dołączyć do Iluminatów, ale oszuści kradli moje pieniądze aż do początków tego roku, kiedy spotkałem się z Lordem Felixem Morganem online. Skontaktowałem się z nim i wszystko mu wyjaśniłem, a on polecił zastosowaną rejestrację i zapłaciłem za wielkiego członka, który dał mi początek i zostałem inicjowany do Porządku Świata, a po zakończeniu mojej inicjacji otrzymałem kwotę 4 000 000 dolarów amerykańskich. Jestem bardzo szczęśliwy! I obiecaj szerzyć dobre dzieło Lorda Felixa Morgana. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do nowego porządku świata Iluminatów już dziś, skontaktuj się z Lordem Feliksem już dziś, to Twoja najlepsza szansa na uzyskanie członkostwa w iluminatach, którego zawsze pragniesz. Skontaktuj się z Lordem Felixem Morganem E-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com lub Whatsapp +447918641801

  Odpowiedz
  IP: 155.94.xx8.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.