Ktoś zakłócał sygnał na parkingu? "To jakieś przygotowania do kradzieży"

Kluczyki do auta (fot. pexels.com)
Ktoś zakłócał sygnał na parkingu? "To jakieś przygotowania do kradzieży"
Niepokojąca sytuacja miała miejsce w ostatni weekend przed jednym z tczewskich dyskontów. Zdaniem naszego czytelnika ktoś zakłócał sygnał radiowy na przysklepowym parkingu. "To były jakieś przygotowania do kradzieży auta" - alarmuje czytelnik. Na miejsce wezwano policję.

O dziwnej sytuacji, do której doszło w ostatnią sobotę na parkingu koło jednego z dyskontów na osiedlu Bajkowym, poinformował nasz czytelnik.

- Wyszedłem ze sklepu i usiłowałem otworzyć drzwi do mojego auta zdalnym kluczykiem. Zachował się jakby zwariował - przestał kompletnie działać. Może i nie byłoby w tym nic dziwnego - bo zdarzają się awarie - sęk w tym, że taką "awarię" - miałem nie tylko ja - ale i kilka innych aut zaparkowanych na tym parkingu. Praktycznie wszyscy, którzy korzystali ze zdalnego kluczyka. Wyglądało na to, że ktoś zakłócił sygnał radiowo. To jakaś celowa akcja - być może złodzieje przygotowywali się do kradzieży - mówi nam pan Piotr.


Zaniepokojeni użytkownicy aut wezwali policję.


- Na miejscu był patrol. Nie stwierdzono jednak kradzieży. Niemniej jednak apelujemy do kierowców o ostrożność i zabezpieczanie swojego mienia. - mówi st. post. Katarzyna Ożóg z tczewskiej policji.


Jak wygląda kradzież samochodu z użyciem zagłuszarki? Jakie metody stosowane są przez złodziei? Sprawę mechanizm opisuje branżowy portal iparts.pl .

- Stosowanie zagłuszarek przez złodziei samochodów to proceder znany policji od dość dawna, przy czym z największym natężeniem (jak dotąd) wykorzystywany w latach 2010-2020. Stosowana wówczas metoda była niezwykle prosta i zapewne przez to tak skuteczna. Wystarczyło, że dwóch lub trzech złodziei zakładało punkt obserwacyjny na jednym z częściej używanych parkingów i włączało zagłuszarkę. Urządzenie blokowało sygnał pilota sterującego zamkiem centralnym, tak jak i alarmem. Jeśli kierowca nie zorientował się w tym, co się dzieje, nie zwracał nawet uwagi na to, że pozostawił auto otwarte i z dezaktywowanym alarmem. Wówczas już wystarczyło, aby jeden ze złodziei ruszył za kierowcą, a drugi w kierunku jego samochodu. Mogli w ten sposób spokojnie okraść auto z pozostawionych tam przedmiotów lub odjechać nim z parkingu. Często sami kierowcy nie orientowali się w tym, co się właśnie stało, całą winę za kradzież zrzucając na swoje roztargnienie. Tak wyglądała kradzież samochodu z zagłuszaniem pilota zamka centralnego kiedyś, a jak wygląda to teraz? Dzisiaj technologia jest wyraźnie lepsza, więc i możliwości złodziei znacznie wzrosły. W analogicznej sytuacji zespół złodziei nie tylko zagłusza sygnał pilota samochodowego, blokując tym samym możliwość zamknięcie auta, ale jednocześnie ten sygnał przechwytuje i sczytuje. Kierowca, po kilku nieudanych próbach, w końcu zamyka samochód i odchodzi spokojny w swoją stronę. Tymczasem złodzieje, dysponując dokładną kopią sygnału z jego pilota, są w stanie w dowolnej chwili przejąć pełną kontrolę nad autem. Bez problemu mogą je otworzyć, dezaktywować alarm, oczyścić samochód z wartościowych przedmiotów lub odjechać nim w siną dal. Mogą też skutecznie zablokować namierzanie skradzionego auta za pomocą znajdującego się w nim GPS-u, więc policji pozostaje jedynie liczyć na szczęście. A wszystko to za pomocą niewielkiej zagłuszarki oraz 1-2 innych, łatwo dostępnych urządzeń.

Eksperci zalecają podejrzliwość i ostrożność. Należy zwracać uwagę na wszelkie anomalie związane z pracą naszego wirtualnego kluczyka.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • -8

  Rowerowy_johny_gość_gość

  18.04.2023, 11:30

  Głównie jeżdżę rowerem ale ....

  .... czasami zdarza się uruchomić mojego 32 letniego Golfa dwójkę, w nim to pilot raz działa, raz nie działa. A tak w ogóle to go nawet czasami nie zamykam bo liczę, że takich starych to nie kradną?

  Odpowiedz
  IP: 212.160.xx2.xxx 
 • +5

  Rozwaga_gość

  18.04.2023, 12:16

  Zaproszenie dla zlodzieja

  Pięknie opisałeś swoje auto. Powinieneś podać jeszcze gdzie je zostawiasz żeby złodzieje nie musieli szukać. Bo jeszcze przez pomyłkę jakiś złodziej będzie próbował wejść do jakiegoś innego golfa i narobi komus niewinnemu szkód.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx1 
 • +12

  Ha_gość

  18.04.2023, 12:08

  Zal.pl

  Tczewska Policjs nie stwierdzila kradziezy - wow, odkrycie Ameryki, wspaniale, a tczewskich "ekspertow" z Policji na cos wiecej stac niz latanie za sebixami?

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx4.xx0 
 • +11

  Zxc_gość_gość

  18.04.2023, 12:22

  Co wnosi ten artykuł bez podania

  o który dyskont chodziło?

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx4.xx4 
 • +1

  tutam_gość

  18.04.2023, 12:47

  Nie zawsze jest to celowe zagłuszanie.

  Często winne są zakłócenia od nadajników radiowych, komórkowych, itp. Coraz więcej tego typu urządzeń w przestrzeni publicznej.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx0.xx0 
 • +3

  xfb_gość

  18.04.2023, 12:48

  Teraz żlodzieje tak kradną auta

  http://www.youtube.com/watch?v=0_SpYIY7rXQ

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx7.xx4 
 • Michał_gość

  18.04.2023, 13:19

  "przy czym z największym natężeniem (jak dotąd) wykorzystywany w latach 2010-2020" - serio ktoś podał całą dekadę do określenia czasu NAJWIĘKSZEGO wykorzystywania urządzenia? Dobrze, że nie zatrzymali się na bieżącym stuleciu : )

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx1.xx0 
 • +1

  Alex_gość_gość

  18.04.2023, 21:41

  niestety

  Ciekawe jak właściciele zdaniem Policji mają zabezpieczyć auta, które są tak marnie zabezpieczone. Chyba blokady na koła pozakładać. xfb - trany filmik

  Odpowiedz
  IP: 77.254.xx5.xx2 
 • -1

  lolek_gość

  18.04.2023, 22:56

  tak.. zagłuszał... kraść chciał...

  pewnie osiedlowe dzieciaki dostały na wielkanoc najtańsze krótkofalówki baofeng z alegra i się bawią ;) a że te krótkofalówki są rozblokowane na całe dostępne im pasmo to mogą cuda robić :D

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx3.xx6 
 • -2

  King_gość

  19.04.2023, 00:05

  Wiem o co chodzi ...

  Too somsiad obd se kasował czeka i wszystko zakłócił ...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx0.xx5 
 • +1

  _gość

  19.04.2023, 09:01

  Mózg ci jeszcze wykasował

  Cytuj
  IP: 31.0.xx9.xx5 
 • +1

  skodziarz_gość

  19.04.2023, 19:29

  zakłócenia

  Ja mam zawsze problem, aby zamknąć i otworzyć z pilota auto w okolicy bricomarche/intermarche. Tylko z kluczyka mogę to zrobić w tym miejscu. Przypuszczam, że w okolicy są jakieś nadajniki i to jest przyczyną.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.