Gniew świętował 723 urodziny

(fot. gniew.pl)
Tczew - Gniew świętował 723 urodziny
W miniony piątek, 25 września świętowaliśmy 723. rocznicę nadania Gniewowi praw miejskich. Tego też dnia oficjalnie otwarto Centrum Wsparcia Rodzin w Gniewie.

Uroczystości rozpoczęły się już od wczesnych godzin porannych. O godz. 9.00 odprawiona została uroczysta msza święta w kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie w intencji miasta i jego mieszkańców. Następnie w kolorowym korowodzie z udziałem włodarzy gminy Gniew, zaproszonych gości, pocztów sztandarowych i grup szkolnych przemaszerowano na rynek, gdzie oficjalnie rozpoczęto świętowanie. W uroczystości udział wzięli: Senator Ryszard Świlski, byli włodarze gminy, radni, dyrektorzy placówek edukacyjnych i jednostek organizacyjnych gminy. Wraz z zespołem Błękitna Wstęga wspólnie odśpiewano hejnał miasta i gminy Gniew "Miasteczko Gniew".

Zebranych w centrum miasta ze sceny powitał burmistrz Maciej Czarnecki, który przypomniał wszystkim rys historyczny i najważniejsze dzieje naszego miasta. Burmistrz nawiązał również do zmian wizerunkowych Gniewu, które w ostatnim dziesięcioleciu przeszło wielką modernizację. - Nie przypadkowo jest tu dziś z nami senator Ryszard Świlski, który na przestrzeni ostatnich lat bardzo wspierał naszą gminę w działaniach rewitalizacyjnych i pozyskiwaniu środków zewnętrznych na inwestycje gminne - mówił Maciej Czarnecki, dziękując senatorowi za okazaną pomoc.

- Dziękuję, że zaprosiliście mnie na swoje urodziny. Na takie okazje zaprasza się tylko przyjaciół, wierzę więc, że do takiego właśnie grona mnie zaliczacie, za co serdecznie dziękuję. Kiedy mówimy o mieście, mówimy przede wszystkim o ludziach, bo to ludzie je tworzą i budują, bo przecież nie ma miasta bez ludzi. Z okazji Waszego święta życzę Wam abyście dobrze czuli się tu, gdzie mieszkacie, żebyście byli dumni z miasta i czuli wspólnotę, którą budujecie - życzył wszystkim senator Ryszard Świlski.


Następnie na scenie rozdano nagrody VII Gali Czytelnika "Czytelnik Roku 2019", organizowanej przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. ks. F. Wierzchowskiego w Gniewie. Najaktywniejszymi czytelnikami ubiegłego roku zostali: Patrycja Damrath, Anna Cygler i Magdalena Szumal.

Kolejnym punktem programu było otwarcie Centrum Wsparcia Rodzin. Biało-czerwoną wstęgę przed kamienicą 16/17 na placu Grunwaldzkim przecięli: senator Ryszard Świlski, burmistrz Maciej Czarnecki oraz Łukasz Ogonowski, prezes Stowarzyszenia CAG, które jest realizatorem projektu. Następnie goście wysłuchali prelekcji historycznej pt. "Przywilej lokacyjny dla Miasta Gniewa", po czym otwarto i zwiedzono wystawę "Tu wszystko się zaczęło. Dzieje odtwórstwa historycznego w Gniewie". Część ekspozycyjną wernisażu, na której zobaczyć można było elementy rycerstwa i gniewskiego odtwórstwa, przygotowana została dzięki ścisłej współpracy kasztelana gniewskiego Jarosława Struczyńskiego i Gminnego Ośrodka Kultury. Podczas uroczystości pan Struczyński został odznaczony tytułem Honorowego Świadka Koronnego Polskiej Kultury za wspaniałe zasługi dla polskiego dorobku kulturowego. Tytuł gniewianinowi wręczyli członkowie Teatru Tworzenia, którzy oprawili muzyczne gniewskie święto. Autorem fotograficznej wystawy, przedstawiającej portrety gniewskich rycerzy jest StudioA.

Ekspozycje oglądać można w dni powszednie do 2 października w godz. od 10.00 do 18.00. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Na sam koniec gości zaproszono do zwiedzenia wyremontowanej kamienicy, w której tego dnia odbyły się już pierwsze zajęcia dla najmłodszych mieszkańców gminy Gniew. Jak na urodziny przystało, nie obyło się również bez urodzinowego tortu z herbem gminy Gniew, którym uraczono uczestników uroczystości.

Dodatkową atrakcją dla dzieci były sprowadzone specjalnie na otwarcie Centrum Wsparcia Rodzin aplaki. Przyjazne zwierzęta umilały czas przechodniom, którzy chętnie robili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcia.

Więcej zdjęć tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +1

  _gość

  02.10.2020, 07:45

  A gdzie maski?

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx8.xx4 
 • +1

  Co jeszcze masz głupiego? _gość

  02.10.2020, 08:04

  na otwartej przestrzeni nie są wymagane (nie dotyczy sref zagrożonych np. żółtej)

  Cytuj
  IP: 77.111.xx7.xx4 
 • +1

  My wsioki z Czewa_gość

  02.10.2020, 08:02

  Wincy piszta o Gniewie w portalu mjasta Czewa. I co tam słychować w Psiaplinie czy krowa staremu Maciejowi jusz siem ocieliła i czy Zośka od Antkowiaków odrzuciła zaręczyny Staśka?

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx6.xxx 
 • -1

  psielpsinacy to swiry_gość

  02.10.2020, 14:41

  pracowalem z psielpsiniakami i oni uwazaja sie za jakas mniejsza warszawe, 'u nas w pelpsinie' hehe jak to brzmialo zalozyli firmowy gang psielpsiniakow i bylo to bardzo hermetyczne grono. na cale szczescie ;) arku spawaczy, piotrze i michale, jak sie wam pracuje w wielkim swiecie w jakiejs malej wiosce w niemcowni?;) dalej balety w gejowskich knajpach bo wszedzie indziej zakaz wstepu za swoje gburowate zachowanie?;)

  Odpowiedz
  IP: 91.52.xx0.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA