Tłusty czwartek - dzisiaj nie liczymy kalorii

Pączki (fot. tcz.pl)
Tłusty czwartek - dzisiaj nie liczymy kalorii
To już ostatnie chwile tegorocznego karnawału. Aby go godnie pożegnać, koniecznie musimy wybrać się do cukierni. Dzisiaj (24.02) bowiem obchodzimy tłusty czwartek - a jak głosi staropolska wieść - kto dzisiaj nie zje pączka, musi pożegnać się z dobrą passą na cały rok.

Kolejki przed cukierniami? Warto wystać swoje i zaopatrzyć się w słodką porcję pączków. Obżarstwo połączone z tłustym czwartkiem wywodzi się jeszcze ze staropolszczyzny. Tczewianie chętnie wracają do staropolskiej tradycji i ustawiają się w długich kolejkach za pączkami. Tczewskie piekarnie pracują pełną parą nad przygotowaniem odpowiedniej liczby pączków dla mieszkańców naszego miasta. Te tradycyjne - pączki z różą, słodkości wypełnione budyniem, czekoladą, w polewach smakowych, posypane startą skórką pomarańczową, orzeszkami - jest w czym wybierać.

Zapusty, czyli tradycyjna polska końcówka karnawału, charakteryzowała wyjątkowa wystawność przygotowywanych zabaw, a także brak umiaru w jedzeniu i piciu. Ostatnie trzy dni karnawału ze staropolska nazywano także "Mięsopustem", czyli okresem, w którym żegnamy się z zajadanym podczas szalonych zabaw mięsem. Do dzisiejszych czasów przetrwała tradycja zajadania pączków - paniom dbającym o linię przypominamy, że przeciętny pączek ma około 200 kalorii. Jednak warto w tym dniu złamać dietę, bowiem stara tradycja głosi, że kto w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, nie będzie miał szczęścia podczas całego roku. Okres karnawałowych zabaw kończy "śledzik", czyli ostatnia zabawa poprzedzająca "Środę Popielcową" - a potem już tylko czterdzieści długich dni postu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • Albin_gość_gość

  24.02.2022, 08:08

  Co to so za kartofle na tym talerzu

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx9.xx5 
 • Berliner- paczek_gość

  24.02.2022, 20:05

  tlusty czwartek- Fettdonnerstag

  fakt kartofel zyl i zyje, jak paczek w masle za pieniadze podatnika

  Cytuj
  IP: 37.201.xx2.xx4 
 • d _gość

  24.02.2022, 08:15

  Tyle ludzi te pączki łapie to można podłapać koronkę .

  Odpowiedz
  IP: 31.1.xx4.xx5 
 • hym_gość

  24.02.2022, 20:01

  a ty syfa nie boisz sie

  Cytuj
  IP: 37.201.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA