Gniew. Przyznano tytuły honorowych i zasłużonych

(fot. gniew.pl)
Tczew - Gniew. Przyznano tytuły honorowych i zasłużonych
Podczas sesji 30 września Rada Miejska w Gniewie podjęła uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa i tytułów zasłużonych dla gminy Gniew. Honorowymi Obywatelami Miasta i Gminy Gniew zostali Mariusz Śledź oraz Björn Gysell, a tytuły Zasłużony dla Ziemi Gniewskiej otrzymali Emilia Rulińska, Maria Kamrowska oraz śp. Rajmund Górecki.

Mariusz Śledź - związany z Niziną Walichnowską od urodzenia. Autor szeregu publikacji o historii tego regionu, m.in. książki "Nizina Walichnowska wydanej w 2020 r,. Historia krainy wyrwanej rzece". Współzałożyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Nizina Walichnowska, zajmującego się m.in. upowszechnianiem kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, ze szczególnym uwzględnieniem promowania i ochrony dziedzictwa Kociewia i Niziny Walichnowskiej. Obecnie pełni w nim funkcję członka komisji rewizyjnej. W ramach projektu "Odkrywcy Niziny Walichnowskiej" przyczynił się do stworzenia geościeżki "Na Wąskiej Ziemi", opracowania 2 gier turystycznych, a także opracowania 3 tras krajoznawczych - "Kraina trzech religii", "Wielka Woda na Nizinie", "O Związku Wałowym". Pan Mariusz Śledź był także pomysłodawcą umieszczenia w kruchcie kościoła w Wielkich Walichnowach granitowej tablicy upamiętniająca 5 historycznych powodzi. Jako radny Powiatu Tczewskiego przyczynił się do poprawy stanu wałów przeciwpowodziowych i innych urządzeń hydrotechnicznych. Pan Mariusz Śledź to też osoba mocno związana z rozwojem sportu na Nizinie Walichnowskiej. Początkowo, jako piłkarz Wisły Wielkie Walichnowy, potem jako działacz sportowy, sekretarz LZS Wisła. W 2008 r. został odznaczony przez Radę Główną LZS Złotą Odznaką Działacza LZS za wybitne zasługi dla rozwoju kultury fizycznej i sportu na wsi.

Björn Gysell - Björn Gysell, obywatel Szwecji, mieszkaniec gminy Sollentuna, emerytowany oficer armii szwedzkiej, przedsiębiorca. Jest założycielem firmy Alarmtech Polska Sp. z o.o., której główny zakład produkcyjny zlokalizowany został przy ulicy Kusocińskiego w Gniewie. Zakład jest dziś wiodącą przedsiębiorstwem zajmującym się rozwojem i produkcją wysokiej jakości wyrobów dla systemów sygnalizacji włamania i napadu (SSW i N), kontroli dostępu (KD) i innych. W planach zarządu spółki jest inwestycja budowy nowego zakładu produkcyjnego w Gniewie, co jest gwarantem obecności Inwestora w gminie Gniew. W roku 2002 Björn Gysell objął patronatem I edycję przedsięwzięcia VIVAT VASA! Bitwa pod Gniewem 1626. To dzięki Jego wsparciu powstał Żółty Regiment Piechoty "Alarmtech", który liczył wówczas 74 członków. Była to pierwsza i największa tego typu w Polsce formacja autoramentu cudzoziemskiego, która zainicjowała w kraju rozwój grup rekonstrukcji historycznych, kultywujących wojskowość XVII-wieczną. Sam Björn Gysell uczestniczył w inscenizacjach jako dowódca swego regimentu. Alarmtech Polska Sp. z o.o. przez kolejne edycje zachowywał tytuł Głównego Sponsora VIVAT VASA!, wspierającego Fundację Zamek w Gniewie, której działalność kontynuowała później Fundacja Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew. Patronat tak trwałego i prestiżowego sponsora uwiarygodniał jakość i trwałość przedsięwzięcia VIVAT VASA!, wobec kolejnych pozyskanych partnerów wspierających wydarzenie. Björn Gysell przez prawie trzydzieści lat współpracy z Gminą Gniew realizował bardzo skuteczną promocję jej walorów kulturowych, turystycznych i przyrodniczych. Zorganizował w Gniewie dziesiątki wizyt swoich partnerów biznesowych oraz przyjaciół z wielu krajów i kontynentów. Stał się tym samym swoistym ambasadorem naszego miasta.

Emilia Rulińska - ziemia kociewska oraz miasteczko Gniew stało jest dla niej Małą Ojczyzną, w której, jak mówi - trwa, żyje i pragnie jej służyć póki starczy sił. Od ponad ćwierć wieku Emilia Rulińska pisze poezję i prozę w gwarze kociewskiej. Poprzez swoje pisanie utrwala i pragnie zachować od zapomnienia kulturę kociewskiego regionu. Pani Emilia wydała dwa zbiorki poezji, będące bogatym dokumentem traktującym o kociewskich obyczajach, obrzędach, podaniach, historii, a nawet kuchni. Pani Emilia Rulińska jest także założycielką dwóch zespołów folklorystycznych: Burczybasa i Błękitnej Wstęgi, działającej przy Klubie Seniora w Gniewie. Błękitna Wstęga ma na swoim koncie wiele osiągnięć, wielokrotne czołowe miejsca w przeglądzie Piaseczno Folklor Festiwal oraz cenne nagrody za swoje występy na Kociewiu oraz poza jego granicami. Zespół wydał trzy płyty w gwarze kociewskiej, na których znajdują się utwory autorstwa pani Emilii. Za swą niestrudzoną działalność została wielokrotnie odznaczona przez władze gminne, powiatowe oraz państwowe m.in. Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.


Maria Kamrowska - to osoba o ogromnej aktywności. Trudno wyliczyć podejmowane przez nią działania. Jednym z najistotniejszych jest pełnienie przez 45 lat od 1975 r. funkcji przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Gogolewie. Nie brakuje jej ani zapału, ani pomysłów, ani chęci do pracy. Koło Gospodyń Wiejskich Pani Kamrowskiej od wielu lat wspiera organizację pomorskiego. Jej wysiłki nie koncentrują się wyłącznie na rodzimym KGW, ale swoim zasięgiem obejmuje teren powiatu tczewskiego, a nawet regionu Kociewia. Co roku organizuje dziesiątki wydarzeń dla lokalnych społeczności: spotkania integracyjne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tczewskiego, wieczory andrzejkowe, bale sylwestrowe i karnawałowe, wycieczki. Jednak najbardziej widowiskowym wydarzeniem są obchody Kociewskiej Niedzieli Palmowej. Inicjatywa ta, ze względu na swój wymiar religijny i społeczny, jest szczególnie ważną uroczystością dla mieszkańców całego Kociewia, pokazującą bogactwo tradycji, folkloru oraz integrujących wiele środowisk. Zasługi w pracy społecznej dla dobra wsi i gminy, uhonorowane zostały Orderem Serca Matkom Wsi.

Rajmund Górecki - Pan Rajmund Górecki urodził się 15 września 1937 r. w Piasecznie. Był zasłużonym dla lokalnego sportu działaczem i wieloletnim członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie. Zmarł 4 sierpnia 2020 roku w wieku 82 lat, zostawiając po sobie wiele wspomnień wśród lokalnych środowisk. Jego działalność doceniona została już przez lokalne władze w 2009 roku, kiedy to podczas Gminnej Gali Wolontariatu odznaczony został tytułem Wolontariusz Roku 2009 za aktywność sportową oraz działalność na rzecz OSP w Gniewie. Pan Górecki był aktywnym sędzią ligowym na meczach PZPN, rozgrywanych przez lokalne drużyny piłkarskie. Na emeryturze wolontariacko wspierał działalność Gminnego Ośrodka Sportu
i Rekreacji, sędziując rozgrywki piłkarskie młodzieży. Pan Górecki miał ogromny wpływ w rozwój gier karcianych w gminie Gniew. Przyczynił się do utworzenia Gniewskiej Ligi Baśki, organizowanej przez Koło Baśki nr 3 w Gniewie, które współtworzył od samego początku. Był także nauczycielem młodszych pokoleń, które dzięki jego wiedzy i doświadczeniu odkryły na nowo tajniki karcianej baśki. Pan Rajmund Górecki był również najstarszym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie. W 2017 roku, podczas gminnych obchodów Dnia Strażacka otrzymał odznakę Honorowego Strażaka, która była wyrazem docenienia Jego 60-letniej służby na rzecz ochotniczej straży pożarnej. Za Jego pełną zaangażowania i sumienną służbę odznaczony został również wieloma medalami za zasługi czy złotym znakiem związku. Wyróżniony został także przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi, nadawanym osobom, wyróżniającym się ofiarną działalnością publiczną, charytatywną oraz niesieniem pomocy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +3

  Gość_gość

  07.10.2020, 08:31

  Gratulacje

  Gratulacje Mariusz Śledź

  Odpowiedz
  IP: 46.171.xx7.xx2 
 • +3

  Czerwony kapturek_gość_gość

  07.10.2020, 11:47

  Gratulacje

  Gratulacje i szacunek dla Pana Mariusza Śledzia!!! Brawo Dożo zdrowia.

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA