Zwolnieni ze składek nie muszą obawiać się egzekucji

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - Zwolnieni ze składek nie muszą obawiać się egzekucji
Osoby, które są uprawnione do skorzystania ze zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj w ramach tzw. tarczy antykryzysowej nie muszą obawiać się postępowań egzekucyjnych za ten okres. Na złożenie wniosku mają czas do końca czerwca.

Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej, przewidują że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie ich na raty bez opłaty prolongacyjnej, a także o świadczenie postojowe. Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z ulgi mają czas do 30 czerwca, aby złożyć wniosek o zwolnienie ze składek. Nawet jeśli ktoś nie zapłaci składek za marzec, kwiecień i maj, ZUS nie będzie wszczynał postępowania egzekucyjnego, bez względu na to czy ktoś już złożył wniosek, czy też opiero się do tego przymierza.

- Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania przewidują m.in. zwolnienie małych firm zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 r. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i jego pracowników. Mogą z niego skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, czyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.


Ważne jest również to, że zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia zachowają natomiast prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli podlegali dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu na 1 lutego 2020 roku.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +2

  Fox Tczew_gość

  09.04.2020, 07:23

  Mam nadzieje że Państwo nie zastosuje tego do nieuczciwych przedsiębiorców i handlowców co windują okrutnie ceny i żerują na cudzym i naszym nieszczęściu. Takim to bym jeszcze kolegium dołożył: art. spożywcze, mięsne, chemikalia a o pieczywie nie wspomnę.

  Odpowiedz
  IP: 157.25.xx7.xx9 
 • PW_gość_gość

  09.04.2020, 09:25

  zus

  Trudno tu mówić o nieuczciwych przedsiębiorcach [ bo winduja ceny produktów ),przecież to sami kupujący maja wpływ na ceny .Dlaczego karac kogoś kto ciężko pracujep Popyt rośnie to i ceny idą w górę i odwrotnie.

  Cytuj
  IP: 46.76.xx5.xx9 
 • Adrian_gość

  10.04.2020, 00:36

  "Trudno tu mówić o nieuczciwych przedsiębiorcach [ bo winduja ceny produktów ),przecież to sami kupujący maja wpływ na ceny .Dlaczego karac kogoś kto ciężko pracujep Popyt rośnie to i ceny idą w górę i odwrotnie."

  Ciekawe co ci odpowiedzą kontrolerzy uokik gdy przedstawisz im swoją głupio mądrą argumentację spekulancie.

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx2.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA