Park Kopernika będzie własnością Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego?

Park Kopernika (fot. tcz.pl)
Park Kopernika będzie własnością Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego?
Co dalej z Parkiem Kopernika? Na razie terenem zarządza miasto, ale problemem pozostają kwestie własnościowe. Trwają rozmowy na ten temat z parafią ewangelicko-augsburską, do której kilkadziesiąt lat temu należał ten teren - a wszystko wskazuje na to, że formalnie nadal jest jego właścicielem.

Jeszcze w 2016 roku koncepcję rewitalizacji tego miejsca przygotowywała dla miasta firma architektoniczna - tematem zajmował się także działający przy prezydencie zespół ds. zieleni. Teren jest bardzo atrakcyjny - leży przy głównym ciągu łączącym wschodnią i zachodnią część Tczewa i codziennie przemierzają go setki tczewian. Nie wszyscy jednak pamiętają, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu istniał w tym miejscu duży cmentarz. Jak podkreślają pasjonaci historii, wciąż spoczywają tam szczątki dawnych mieszkańców miasta. Ostatnie płyty nagrobne zniknęły stamtąd w latach 60-tych i 70-tych ub. wieku. Kości jednak nie przeniesiono, nie licząc przeprowadzonych niedawno ekshumacji pochowanych tu niemieckich żołnierzy i tych wykonanych na zlecenie GPEC, który przeprowadzał sieć ciepłowniczą.



Na razie miasto wciąż nie może ponosić poważniejszych nakładów, bo wciąż nieuregulowane są kwestie własnościowe. Przez ostatnie lata trwały rozmowy z poprzednim właścicielem części Parku Kopernika, czyli parafią ewangelicko-augsburską, w sprawie ewentualnej rekompensaty. Sprawa toczyła się przed Komisją Regulacyjną przy MSWiA. Ostatnio rozmowy weszły w zaawansowany etap.


- Spotkałem się z biskupem diecezji wielkopolsko-pomorskiej Marcinem Hintzem - poinformował na wrześniowej sesji Rady Miasta prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Ze spotkania wynika, że parafii nie zależy na przejęciu samego parku - komisja może orzec ugodę, czy zwrot za odszkodowaniem. W grę mogłaby wchodzić nieruchomość zamienna.

- Na razie trzeba wycenić całość - wycena musi być zrobiona na stan z roku 1956 - chodzi także o nakłady poniesione przez lata przez miasto na utrzymanie tego terenu. To oznacza żmudną pracę grzebania w archiwach - dodawał prezydent.

Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie będzie rozwiązanie tej sprawy. W Sopocie miasto przekazało parafii w ramach rekompensaty lokale.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

  • +4

    c_gość

    28.09.2020, 11:16

    Kościół = KASA, KASA, KASA

    http://www.youtube.com/watch?v=1pjZVQgsuvw

    Odpowiedz
    IP: 199.249.xx0.xx4 
  • +4

    xx_gość

    28.09.2020, 11:38

    dekret

    Prawie część TCZEWA to ziemie .które są własnością kościołów tak samo w Pelplinie majątki Maciejewo i Półko oraz Nowy DWÓR k/Pelplina ,a Rajkowy należały do Biskupów Oliwskich tak samo Lubiszewo.To wiem z opowiadań moich dziadków co w tych majątkach Pelplińskich pracowali w latach 1900? W latach powojennych zostało zabrane i przekształcone w PGR

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx0.xx6 
  • +11

    Czytam_ze zrozumieniem_gość_gość

    28.09.2020, 14:05

    Artykuł dotyczy Kościóła Ewangelicko-Augsburskiego, który w Polsce ma nieco ponad 60 tyś wiernych. Twój komentarz jest nie na temat.

    Cytuj
    IP: 188.147.xx2.xx9 
  • -2

    Mały miki _gość

    28.09.2020, 12:08

    Brawo

    I bardzo dobrze, komuna kradła i nawet do końca spraw własnościowych nie potrafiła załatwić.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx1.xx2 
  • +11

    Kinjo_gość

    28.09.2020, 12:46

    Ohoho

    To się Miro ucieszy. Jeden problem z głowy dla niego! Niech jeszcze znajdzie się ktoś chętny na park miejski to w ogóle będzie happy. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx3.xx5 
  • +12

    jj_gość

    28.09.2020, 14:14

    Ziemie kościelne

    W XV wieku ziemie były albo królewskie albo kościoła albo magnatów, teraz mamy XXI wiek i sytuacja jest kompletnie różna a kościoły dalej zamiast prowadzić działalność religijną prowadzą interesy biznesowe ( niektórzy wyspecjalizowali sie w tej dziedzinie)

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx3.xx0 
  • BF_gość

    28.09.2020, 14:23

    a co ma Pis do kościoła ewangelickiego? Toć oni są związani z katolikami, a resztę odłamów chrześcijaństwa to traktują pomacoszemu ...

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx0 
  • -3

    Rabi_gość

    28.09.2020, 15:19

    Masoneria jest tu

    Szalom.chcemwsm boję oznajmić ,że park miejski należy do loży masońskiej .I teraz my masoneria to przejmiemy jako nasz teren .

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx2.xx4 
  • +6

    PLUSUJEMNY_gość_gość_gość_gość

    28.09.2020, 15:34

    Po 89r. KK zagarniał wszystko.;

    czy było jego ,czy nie.Potrafili sięgać do średniowiecza,żeby udowodnić,że się "im należy".Ewangelicy to przy nich 'ubodzy krewni",a cmentarz w latach 60 i 70 został mianowany na tzw."PARK CZELESTON",czyli bar ZACISZE pod chmurką.Jako dziecko zbierałem tam butelki po bełtach i okowitej z czerwoną nalepką.Obok był skup złomu u "AUGUSTA".Myślę,że z ewangelikami łatwiej można uzyskać consensu-nie są tacy chciw jak KK.

    Odpowiedz
    IP: 95.51.xx9.xx3 
  • +5

    zet_gość

    28.09.2020, 18:02

    Kler katolicki po drugiej wojnie zagarnął szczególnie na Pomorzu wszystkie kościoły i ziemie należące albo do żydów albo do ewangelików,a dzisiaj twierdz że jest właścicielem tych nieruchomości .

    Odpowiedz
    IP: 77.103.xx8.xx0 
  • +2

    xx_gość

    28.09.2020, 18:20

    artykuł

    "Artykuł dotyczy Kościóła Ewangelicko-Augsburskiego, który w Polsce ma nieco ponad 60 tyś wiernych. Twój komentarz jest nie na temat.[/cytuj Instytucja kościoła ewangelickiego jak i instytucja kościoła katolickiego od wieków dysponowała majątkami z których czerpała korzyści .Więc w wyżej wymienionych artykule wymieniona są obszary związane z własnością obu instytucji.

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.