Testy i kwarantanna. Jeśli wybierasz się za granicę, musisz to wiedzieć

Samolot (fot. tcz.pl)
Tczew - Testy i kwarantanna. Jeśli wybierasz się za granicę, musisz to wiedzieć
Podróżowanie w czasie lockdownu nie jest łatwe. Trzeba na bieżąco śledzić komunikaty o obostrzeniach czy niezbędnych testach. Jakie regulacje obowiązują w krajach, do których można polecieć z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Rozkłady lotów zmieniają się dynamicznie. Jednak w styczniu z Gdańska możemy polecieć między innymi do Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Kierunek Wielka Brytania
Loty do Zjednoczonego Królestwa obsługuje obecnie tylko Wizz Air. Można polecieć jedynie na trasie do Londynu. Osoby przybywające do Anglii zobowiązane są do posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Akceptowane są jedynie wyniku testu PCR, który musi być wykonany nie później niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. W przypadku braku testu służby graniczne będą nakładać mandaty. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii jest obowiązkowa kwarantanna, która trwa 10 dni. Można ją jednak skrócić wykonując kolejny, odpłatny test. W kraju obowiązuje ścisły lockdown, a przemieszczanie się, działalność gospodarcza i społeczna podlega znacznym ograniczeniom.

Irlandia
Od soboty 16 stycznia wjazd na Zieloną Wyspę będzie możliwy tylko i wyłącznie z negatywnym wynikiem koronawirusowego testu. Musi on być wykonany również na 72 godziny przez przyjazdem. Wszystkie osoby przekraczające granice Irlandii zobowiązane są do poddania się kwarantannie, która trwa tam 14 dni. Z testu zwolnione są dzieci poniżej 6 roku życia. Izolacja może zostać skrócona, w przypadku wykonania kolejnego testu, nie wcześniej jednak niż w piątym dniu po przyjeździe. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, tak i w Irlandii zamknięte są restauracje, część handlu oraz ograniczone jest przemieszczanie się po kraju.

Holandia
Przy przekraczaniu holenderskiej granicy samolotem lub statkiem czy autobusem należy posiadać negatywny wynik testu PCR. W Królestwie Niderlandów nie ma obowiązku kwarantanny. Miejscowe władze jednak zalecają poddanie się 10-dniowej samoizolacji po powrocie z krajów oznaczonych kodem pomarańczowym i czerwonym.

Norwegia
Również lecąc do Norwegii należy posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego na 72 godziny przed podróżą. Wynik testu musi być opisany w języku angielskim. Przyjeżdżających do Norwegii obowiązuje 10 dniowa kwarantanna.

Szwecja

To jedyny kraj, który nie stosuje restrykcji wjazdowych. Lecąc do Szwecji nie potrzeba wykonywać testu. Nie obowiązuje również obowiązek kwarantanny.

A co jeśli wracamy z zagranicy?
Trzeba pamiętać, że osoby wracające z zagranicy do Polski transportem zbiorowym, a więc samolotem czy pociągiem zobowiązane są do poddania się kwarantannie. Izolacja trwa 10 dni. Zwolnione z izolacji są osoby zaszczepione na COVID-19.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • Prorok 69_gość

  21.01.2021, 08:38

  Za granicą jest diabeł!

  Dlatego nigdzie się nie wybieram.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +5

  Pixi_gość

  21.01.2021, 08:53

  Pff a co to za kierunki lotów? Tczewianie gorsi od cfelebrytow? Też chcemy lecieć do Mexyku albo Zanzibaru. Tam wirusa nie ma, wszyscy zdrowi, tylko ta Polska jakaś taka...

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx6.xx4 
 • -3

  miejscowy...._gość

  21.01.2021, 10:18

  na złość

  Totalniaki na złość będą jeździć i dalej zarażać ludzi przyzwoitych co to nie mają na podstawowe zabezpieczenie ale totalniaki mają to w dooopie i się na Polaków wypinają tak jak to wysysający z ojczyzny każdy grosz komuchy! A rząd robi co to może aby uratować nas wszystkich nawet tych co to na kościół i na uczciwych plują!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx6 
 • Fas_gość

  21.01.2021, 10:38

  Łudzę się ze ten komentarz to tylko prowokacja i że nie można być aż tak __

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • Jolkineskopierokoro_gość

  21.01.2021, 11:20

  Do Norwegii trzeba mieć test na 72 godz zrobiony jak masz D numer a reszta że stałym nie musi robić w pl bo zrobi na lotnisku w Norwegii za darmo i co do kwarantanny to trzeba iść na hotel za który zapłacisz, jeśli masz swoje mieszkanie i sam mieszkasz to możesz śmiało jechać do domui nie ma czegoś takiego że musisz siedzieć w domu,masz prawo robić co chcesz oprócz pójścia do pracy bo za to kara jest jak cię skat wychwyci

  Odpowiedz
  IP: 46.15.xx9.xx5 
 • +1

  observeur_gość

  21.01.2021, 11:45

  Szanowni włodarze Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i Norwegii jako rasowy Europejczyk polskiego pochodzenia chciałbym Wam przypomnieć, że obostrzenia, które wprowadziliscie są niezgodne z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej i dlatego jak przystało na Prawdziwego Polaka nie dostosuję się do nich. A tak wogole to nie ma żadnego wirusa!

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.