Nie tylko gminy górskie potrzebują wsparcia od rządu. Marszałek Struk apeluje do premiera

Marszałek Mieczysław Struk (fot. Sławomir Lewandowski)
Tczew - Nie tylko gminy górskie potrzebują wsparcia od rządu. Marszałek Struk apeluje do premiera
Ogłoszony niedawno rządowy program wsparcia dla gmin górskich ma pomóc wyłącznie samorządom z południowej Polski. W związku z tym marszałek województwa pomorskiego zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o równe traktowanie wszystkich samorządów i przypomniał, że również na Pomorzu branży turystycznej grozi zapaść wywołana trwającymi obostrzeniami związanymi z pandemią.

W województwie pomorskim oraz innych ościennych regionach północnej Polski istnieje kilkanaście ośrodków i stacji narciarskich. Pomimo bardzo dobrych warunków pogodowych dla uprawiania sportów zimowych i aktualnie trwających ferii, ze względu na zakazy rządowe wprowadzone w związku z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19, muszą być one zamknięte, a prowadzące je podmioty zamiast zarabiać, ponoszą straty.

Postulaty pozostawione bez odpowiedzi

Ustanowione przez rząd zakazy prowadzenia działalności w branży turystycznej mają zastosowanie do terytorium całego kraju i bardzo negatywnie odbijają się na sytuacji wielu przedsiębiorców oraz samorządów lokalnych.


Podczas konferencji prasowej 11 stycznia wicepremier Jarosław Gowin ogłosił program wsparcia dla gmin górskich, który ma pomóc wyłącznie samorządom z południowej Polski. Tymczasem już 21 grudnia 2020 r. wójtowie i burmistrzowie gmin nadmorskich wystąpili do rządu z uzasadnionymi postulatami wsparcia podmiotów działalności turystycznej nie tylko z wybranego regionu, ale na obszarze całego państwa.

- Postulaty te wicepremier Jarosław Gowin pozostawił bez odpowiedzi. Przypomnę, że w normalnym sezonie zimowym nad polskim morzem wypoczywa wiele tysięcy turystów, a w tym roku wszystkie obiekty stosujące się do rządowych zakazów i przystosowane (często olbrzymim kosztem) do całorocznego pobytu, stoją puste nie mogąc przyjąć klientów - czytamy w piśmie marszałka Mieczysława Struka.

Marszałek Struk zaapelował więc, by rząd nie pomijał pomorskich samorządów i podmiotów gospodarczych, zgodnie z deklarowanymi wielokrotnie przez premiera Morawieckiego zasadami wspólnoty narodowej i poczucia solidarności.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -1

  Szatan_gość

  15.01.2021, 06:28

  Może sobie apelować. Pomorze nie głosowało na PiS. To nie pomoc dla gmin tylko płatne podtrzymanie elektoratu.

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • +3

  Natenczas Wojski_gość_gość

  15.01.2021, 08:14

  Struk struga w*****a

  Jak trzynastka dla emerytów to mordy drą, że rząd nie ma swoich pieniędzy tylko rozdaje pieniądze podatników. Dla przedsiębiorców rząd ma dać, i już Struka nie interesuje, że rząd nie ma swoich pieniędzy tylko podatników. Rząd ma dać bo rząd wprowadził zakazy prowadzenia działalności ratując ludzi przed zarazą, więc pan Struk w imieniu samorządów oczekuje kasy dla przedsiębiorców. Naszej - podatników kasy. A gdzie były samorządy ze Strukiem na czele jak tysiące strajkujących kobiet łamało zakazy i roznosiło zarazę? Popierały oczywiście łamanie zakazów bo za siedzenie wściekłych macic w domach pieniędzy od rządu żądać by nie mogły. Panie Struk - namawiaj i popieraj pan "podmioty działalności turystycznej" aby łamały zakazy, tak jak popieraliście marsze śmierci a od naszych pieniędzy won!

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx1.xx7 
 • +3

  EkO_gość

  15.01.2021, 10:17

  w punkt

  Idealnie to ująłeś chłopie. Hipokryzją bije jak stąd na Marsa. Zmieniają zdanie w zależności od koniunktury politycznej. Warto też dodać, że najpierw chcieli stanu wyjątkowego i zamykania praktycznie wszystkiego.

  Cytuj
  IP: 82.160.xx7.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.