Na sesji Rady Powiatu nie udało się przegłosować uchwały o przekazaniu sprzętu

Na kwietniowej sesji Rady Powiatu nie udało się przegłosować uchwały dotyczącej miejsko-powiatowej współpracy. Chodziło o przekazanie sprzętu drogowego, którym jakiś czas temu administrował Powiatowy Zarząd Dróg. W zamian za to miasto miało się podjąć zimowego utrzymania m. in. ulicy 30 Stycznia. Wątpliwości mieli niektórzy radni powiatowi, ale także część radnych miejskich, którzy domagają się wyjaśnień w tej sprawie.

Kwietniowa sesja - ze względu na pandemię koronawirusa - odbyła się w sposób korespondencyjny. Głosowano 11 uchwał - jedną z nich była ta dotycząca miejsko-powiatowej współpracy. Chodziło a przekazaniu sprzętu drogowego użytkowanego dotychczas przez zlikwidowany Powiatowy Zarząd Dróg w Tczewie oraz Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Starostwa Powiatowego w Tczewie. Jak wyjaśniały władze powiatu, sprzęt od kilku lat niszczeje, a teraz wykorzystywany byłby przez Zakład Usług Komunalnych na potrzeby związane z bieżącym utrzymaniem dróg. Wartość sprzętu (m. in. używanego do łatania dziur), wyceniono na 29 tysięcy złotych. Uchwała była "transakcją wiązaną" - w zamian za to, gmina Miejska Tczew miała zobowiązać się przekazywać Powiatowi Tczewskiemu w latach 2020-2023 pomoc rzeczową polegającą na bieżącym utrzymaniu dróg powiatowych na terenie Miasta Tczewa: ulicy Jana z Kolna i ulicy 30 Stycznia, w tym utrzymaniu zimowym.

Dlaczego nie doszło do współpracy?

- Nie udało się przyjąć tej uchwały - a szkoda - bo ten sprzęt będzie tylko rdzewiał. A my w zamian za to zaoszczędzilibyśmy na utrzymaniu dróg - mówi starosta tczewski, Mirosław Augustyn.

Podczas głosowania jedenastu radnych było za, tyle samo przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Przeciw byli radni z PiS, ale także Inicjatywy Samorządowej, a nawet dwoje radnych z PnP. Uchwałę, która miała być głosowana podczas Rady Miasta, ściągnięto z porządku sesji. Jednak radni klubu Tczew od Nowa mają pytania odnośnie pomysłu.

"Czujemy się oszukani..."

- Pomoc rzeczowa ze strony miasta przewidywała 40 tys. rocznie przez cztery lata - łącznie 160 tys. Na pytania dotyczące opłacalności tej transakcji usłyszeliśmy, że sprzęt został wyceniony księgowo i nikt nie chce na nikim zarabiać oraz, że jego wykorzystanie nam się opłaca. Wiceprezydent Burczyk powiedział, że my na tej transakcji jako miasto nie stracimy. Przyjęliśmy te wyjaśnienia i radni jednogłośnie głosowali za udzieleniem takiego wsparcia. Nasze wątpliwości pojawiły się po odrzuceniu przez Radę Powiatu uchwały regulującej ze strony Starostwa warunki wymiany. Dotarliśmy do umowy, która miała ją regulować i okazało się, że wartość księgowa netto sprzętu wynosi zaledwie 29 348,79 (dwadzieścia dziewięć tysięcy trzysta czterdzieści osiem złotych 79/100). W wyjaśnieniach starosty dla radnych powiatowych została podana informacja, że całkowita pomoc ze strony miasta wyniesie 360 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę powyższe, czujemy się oszukani przez wiceprezydenta Burczyka, który celowo naszym zdaniem wprowadził radnych w błąd przy podejmowaniu decyzji. Wobec tych informacji składamy wniosek o wyjaśnienie od wiceprezydenta Burczyka i przedstawienia prawdziwych kosztów wymiany sprzętu za wsparcie rzeczowe oraz uzasadnienie, czy miasto Tczew rzeczywiście nie traci na transakcji. - mówi radny, Łukasz Brządkowski.

"Nikt na tej transakcji nie zarabia, nikt też nie traci..."

O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy ratusz. Urzędnicy tłumaczą, że propozycja miasta zakładała przekazanie Powiatowi Tczewskiemu, w latach 2020-2023, pomocy rzeczowej polegającej na bieżącym utrzymaniu dróg powiatowych na terenie Miasta Tczewa: ulicy Jana z Kolna i ulicy 30 Stycznia, w tym utrzymaniu zimowym. Łączna wartość pomocy rzeczowej w latach 2020-2023 miała wynosić nie więcej niż 160 tys. zł i nie przekroczyć w każdym roku 40 tys. zł. W zamian, Powiat Tczewski miała przekazać Gminie Miejskiej Tczew sprzęt drogowy użytkowany dotychczas przez zlikwidowany Powiatowy Zarząd Dróg w Tczewie oraz Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Starostwa Powiatowego w Tczewie. Sprzęt ten wykorzystywany byłby przez Zakład Usług Komunalnych na potrzeby związane z bieżącym utrzymaniem dróg.

- Do tej pory - powiat udzielał nam pomocy w ramach zimowego utrzymania dróg. Była to pomoc warta średnio 30 tys. zł rocznie - w zależności od warunków atmosferycznych, kwota ta mogła się nieznacznie zmieniać. Miasto wykorzystywało te środki do zimowego utrzymywania dwóch dróg powiatowych na terenie Tczewa. Całoroczne utrzymanie tych dwóch ulic szacujemy na ok. 40 tys. zł rocznie W zamian za przekazanie sprzętu, który pozostał po PZD, powiat - przez cztery lata, nie wnosiłby opłaty za utrzymanie dróg. Oczywiście sprzęt wykorzystywany byłby do obsługi wszystkich ulic na terenie miasta, nie tylko powiatowych. Nikt na tej transakcji by nie stracił, a przecież w interesie nas wszystkich jest, aby ulice w naszym mieście były dobrze utrzymane. Większość mieszkańców nie rozróżnia , do kogo należy dana ulica - do powiatu, czy do miasta. - wyjaśnia wiceprezydent Tczewa, Adam Burczyk.


Sprawa była omawiana na posiedzeniu Komisji Rady MiejskiejUchwały najprawdopodobniej nie wrócą już na forum rady. Starosta zapowiada, że czeka na pomysły radnych powiatowych odnośnie wykorzystania stojącego sprzętu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +4

  mieszkaniec_gość

  13.05.2020, 08:09

  czy Starosta stracił kontrolę nad Radą ?

  Wychodzi na to, że starosta nie ma już większości w Radzie Powiatu. Dlaczego sprzęt nie został normalnie wyceniony? Wartość zakupu to ponad 522 tysiące a księgowa tylko 29 tysięcy? Wielu chętnych firm drogowych by się znalazło żeby taki sprzęt kupić za 29 tysięcy. Dobrze mówi radny, a Burczyk na czym swoje mądre myśli opiera? Wystarczy że powie że nikt nie straci? Niech mi odpowie jak to jest że powiat mówi o otrzymanej pomocy wartej 360 tysięcy a miasto o danej pomocy wartej 160 tysięcy. ? O co tu chodzi?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • +1

  MAMY _gość

  13.05.2020, 09:17

  TAKICH RADNYCH

  JAKICH SOBIE SPOŁECZEŃSTWO WYBRAŁO ,PRETENSJE MOŻEMY MIEĆ SAMI DO SIEBIE .

  Cytuj
  IP: 5.173.xx2.xx7 
  -1

  Fran_gość_gość_gość_gość_gość

  13.05.2020, 10:36

  Nie udało się dostać to teraz marudzisz komentarzami no trudno musisz się z tym pogodzić nie podałeś dokładnej godziny tylko krzyczałes głosuj z rana na U .... i Nie posłuchali a tak by miasto kwitlo jak kiedyś starostwo pozdrawiam nie serdecznie

  Cytuj
  IP: 178.235.xx7.xx3 
  +3

  Jurek_gość

  13.05.2020, 12:23

  No proszę sam radny Michał się nam tu uaktywnił. A może Zbyszek w komitywie pisze z jego IP? Czas pokaże... A może Zbyszek wynajmuje od Michała mieszkanie?

  Cytuj
  IP: 5.39.xx0.xx8 
 • OBSERWATOR_gość_gość_gość_gość_gość

  13.05.2020, 21:15

  sprzęt dla miasta

  Osoba mówiąca mi o tym głosowaniu uważa za winnego całemu zamieszaniu pana starostę Augustyna. Prawdopodobnie uchwała zawierała także umowę na jakich zasadach zostanie zrobiony przekaz sprzętu. Umowa ta nie posiadała żadnych konkretów i szczegółów co wchodzi w zakres usługi utrzymania tych ulic.Prawdopodobnie większość radnych by uchwałę poparła,należałoby tylko dobrze ją przygotować. Trudno się dziwić radnym że mieli głosować w ciemno nad czymś co nie było doprecyzowane. Natomiast z tymi kwotami które były wymieniane za usługę i sprzęt w mieście i powiecie to istny kogel-mogel. Teraz to dopiero się narobiło: pan Prezydent i pan Starosta obrazili się i postanowili dać nauczkę radnym odrzucając projekty uchwał. Oczywiście uważając siebie za ,,świętych" w całej tej sytuacji. Drodzy panowie z PNP obrażać to się można na podwórku , pełnicie zbyt odpowiedzialne funkcje i waszym zadaniem jest dobrze przygotować uchwały i dla dobrej współpracy samorządów dać ją radnym do ponownego rozpatrzenia .Zostaliście wybrani po to między innymi aby zgodnie pracować na rzecz waszych społeczności i my oczekujemy abyście ponownie rozpatrzyli ten problem.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx5 
 • -1

  Niki_gość

  14.05.2020, 11:37

  Kto został wybrany? Chyba nie obecny Starosta? No, chyba że mówimy o wyborze na Starostę - to jedyne wybory, jakie wygrał... Ale na ten stołek wybrali go koledzy, a nie mieszkańcy...

  Cytuj
  IP: 5.173.xx4.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.