MFiPR: Wirtualny urząd. Powstanie ogólnopolski system ułatwiający kontakt urzędników z obywatelami

Email, komputer, wiadomość
Tczew - MFiPR: Wirtualny urząd. Powstanie ogólnopolski system ułatwiający kontakt urzędników z obywatelami
Opracowanie i wdrożenie jednolitego, ogólnopolskiego systemu, który ułatwi pracę urzędników i pomoże w nauce zdalnej to cel projektu finansowanego z budżetu państwa i funduszy unijnych. Projekt ma zacząć działać jeszcze w tym roku. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podpisały porozumienie o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

- Pandemia mocno przyspieszyła procesy cyfryzacji i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. To dzięki cyfryzacji w czasie pandemii mogliśmy bezpiecznie spotykać się z bliskimi, robić zakupy czy właśnie załatwiać sprawy w urzędzie. Robimy kolejny krok w ulepszeniu usług e-administracji. Dzięki funduszom unijnym i pieniądzom krajowym powstanie system, który pozwoli efektywnie zarządzać obsługą spraw obywateli - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W ramach projektu "Opracowanie i wdrożenie Systemu Zdalnej Pracy i Nauki (SZPoN)" powstanie system teleinformatyczny składający się z dwóch zintegrowanych obszarów - zdalnej pracy oraz modułu platformy e-learningowej.

- Braki niezbędnych do prawidłowej pracy urzędników aplikacji informatycznych są doraźnie wypełniane komercyjnymi rozwiązaniami, które generują m.in. dodatkowe koszty. Z naszego rozwiązania każdy urząd będzie mógł korzystać bezpłatnie - powiedział minister Marek Zagórski.


Jednolity system to szereg korzyści m.in. bezpłatny dostęp dla każdego urzędu do narzędzi pracy i nauki zdalnej, wsparcie techniczne dla urzędów poprzez wiele kanałów komunikacji (chat, infolinia, chatbot) czy łatwiejszy dostęp w pozyskiwaniu kompetencji cyfrowych w zakresie pracy na odległość (kursy, szkolenia, tutoriale).

System docelowo będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych urzędów w Polsce.

Projekt będzie realizowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Projekt uzyskał dofinansowanie z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Budżet projektu to 9,5 mln zł.

Obecnie nie ma systemowego rozwiązania ułatwiającego zdalną pracę urzędników i ich kontakt z obywatelami. System pozwoli efektywnie zarządzać obsługą spraw obywateli, może także wpłynąć na zmniejszenie kolejek w urzędach. Braki aplikacji informatycznych niezbędnych do prawidłowej pracy urzędników są doraźnie wypełniane rozwiązaniami komercyjnymi, które generują dodatkowe koszty funkcjonowania administracji publicznej. Jednolity system poprawi także bezpieczeństwo.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +2

  Szatan_gość

  04.02.2021, 07:31

  No i po co? Zostawcie tę naukę zdalną w spokoju, ją trzeba po prostu jak najszybciej skończyć. Tymczasem używane narzędzia komercyjne googla czy microsoftu mają to do siebie, że w jakoś działają. Słowo działają jest tu kluczem. A to głównie dlatego, że stoją za nimi dobrze zarządzane zespoły doświadczonych programistów i niemałe fundusze. W miejsce tego teraz będzie jakiś Szpon, czyli kolejny państwowy bubel, który działał będzie tak jak cała reszta rządowych wynalazków w dziedzinie cyfryzacji. Platforma do kontaktu z urzędnikami to inny temat, natomiast wiemy nie od dziś, jak nasi urzędnicy "radzą" sobie z obsługą czegokolwiek innego niż fejsbuk.

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • +4

  Olek_gość

  04.02.2021, 07:46

  Tydzień temu moja wizyta w urzędzie miasta. Na wejściu szamańskie obrzędy dezynfekcja rąk i kontrola maseczek. Potem umówiony idę do pokoju na 12. Przychodzę minutę wcześniej. Trzy panie pochłonięte sobą. Jedna wrzeszczy: Czego - nie ma jeszcze dwunastej. Umówiony byłem. Nie mam zapisane wrzeszczy baba. Wniosek o spotkanie trzeba wypisać. Ale najpierw umówić ten termin by przyjść po wniosek. Mówię że byłem umówiony elektronicznie i potwierdzałem telefonicznie. Ona a to nie wiem koleżanki muszę spytać. Koleżanka mówi że tak było. Po co przyszedł? Dowód odebrać. Nie mamy pańskiego dowodu LOL. Ale mam informację że jest gotowy do odbioru. To co mam jeszcze raz szukać? Poproszę sprawdzić. Co ja mam z tymi petentami przecie nie stworzę. No dobra. O mam. Bo pan tak niewyraźnie mówił nazwisko... Tak. Poproszę dowód. Ale pani go ma. Stary dowód. I odejść od okienka i zdjąć maseczkę. Nie za dużo. Nie podobny. Na zdjęciu nie ma zarostu. Ale ja nie noszę brody. A... tak to brudne było lakier mi się rozmazał za szybko pan przyszedł i nie zdążył wyschnąć. Podpisze tu. I tu. I tu. Wyraźnie pisze... No. A informacje o nowym dowodzie znajdzie Pan se w internetach. Do widzenia. Ps. Wszelkie podobieństwo do miejsc i osób przypadkowe.

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx6.xx7 
 • +1

  ewff_gość

  04.02.2021, 08:35

  Olek super gość! I niezły orator. Doceniam i pozdrawiam! Absolutnie wierzę, ze tak było!

  Cytuj
  IP: 153.19.xx3.xx9 
  +1

  Karola_gość

  04.02.2021, 15:21

  Ug

  A w gminie stoisz jak pala umówiony na konkretna godzinę, telefon zajęty i w ogóle stoj sobie pomiocie. Oczywiście wejście od tylu jak dla ciecia. ..

  Cytuj
  IP: 37.7.xx5.xx1 
 • +3

  patriota lokalny_gość_gość

  04.02.2021, 08:33

  Chyba ułatwić kontakt petentów z urzędnikami...a nie odwrotnie - jak w tytule.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
 • +1

  Płac gotówką_gość

  04.02.2021, 09:39

  Czyli już całkowicie będą odrealnieni, dusząc się we własnym sosie mając petentów za jeszcze większe zero niż do tej pory. PS. Pandemia nie przyspieszyła mocno procesów cyfryzacji, ona została stworzona po to by te procesy przyspieszyć.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.