Zmiany w RPO: 130 mln zł na walkę ze skutkami epidemii na Pomorzu

UE, Unia Europejska, pieniądze (fot. Shutterstock)
Tczew - Zmiany w RPO: 130 mln zł na walkę ze skutkami epidemii na Pomorzu
Pieniądze będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Decyzja o ich przekazaniu była możliwa dzięki szybkiej zgodzie Rady Europejskiej, która umożliwia sprawniejsze przesuwanie środków na cele związane z walką z epidemią koronawirusa.
Decyzja została podjęta podczas pierwszego w historii zdalnego posiedzenia Zarządu Województwa Pomorskiego, które odbyło się 1 kwietnia 2020 r
.

Ważna decyzja

Sytuacja epidemiologiczna na Pomorzu wymaga podejmowania kolejnych pilnych decyzji.

- Dzisiejszą uchwałą Zarząd Województwa Pomorskiego potwierdził swój kierunkowy zamiar wyrażony w dniu 19 marca i zaangażował dostępne środki unijne w niwelowanie społecznych i gospodarczych strat związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - wyjaśnia Adam Mikołajczyk dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UMWP. Co ważne, było to możliwe dzięki rozwiązaniom przyjętym przez Radę Europejską. - Przekierowanie środków w Regionalnym Programie Operacyjnym było możliwe dzięki bardzo szybkiemu wynegocjowaniu z wyprzedzeniem nieformalnej zgody Komisji Europejskiej, która umożliwiła elastyczne przesuwanie środków na cele związane z obecnym kryzysem - dodaje.


Warto dodać, że w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w województwie, zarząd województwa gotowy jest zwrócić się do Komisji Europejskiej o przekierowanie kolejnych 50 mln zł na działania w ochronie zdrowia związane z walką z koronawirusem.

Łącznie 130 mln zł

W ramach przekazanych środków 50 mln zł przeznaczone będzie na służbę zdrowia. - Pieniądze pozwolą na zakup niezbędnego wyposażenia, aparatury diagnostycznej, lekarstw czy środków do odkażania. Posłużą również na prace remontowo-budowlane - wylicza dyrektor Mikołajczyk.

Dokładny zakres wsparcia będzie uzgodniony ze szpitalami oraz Wojewodą Pomorskim. Druga pula, również 50 mln zł będzie skierowana do pomorskich przedsiębiorców, którzy mierzą się dzisiaj z nagłym niedoborem środków finansowych i brakiem płynności wynikającym z zaprzestania prowadzenia działalności. - To między innymi wsparcie w formie preferencyjnych pożyczek, które będzie ukierunkowane na zapewnienie płynności finansowej mikro, małych i średnich przedsiębiorstw - dodaje Mikołajczyk. Pozostałe 30 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego otrzymają osoby które w wyniku epidemii koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji na rynku pracy lub utraciły zatrudnienie. Z kolei pracodawcy zyskają środki na eliminowanie czynników ryzyka (w tym epidemiologicznych) w miejscu pracy.

Więcej tutaj

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +4

  pszczelarz_gość

  07.04.2020, 22:23

  walczymy z pandemia....

  Polska zmaga się z pandemią, sytuacja wyjątkowa, piętrza się problemy gospodarcze, Tczewiacy boja się o przyszłość, o miejsca pracy, o to czy starczy pieniędzy na życie, maturzyści czekają z niepewnościa co dalej, drobni przedsiębiorcy i handlowcy zwijają interesy... a tymczasem poseł Kazimierz z Tczewa, wybrany badz co bdz do reprezentowania naszego miasta i regionu - na twitterze i w mediach społecznościowych odnotowuje kolejne żarliwe komentrze n temat czyli o Kidawie, o Budce, Tusku, o wsciekłej opozycji. Niczym satyr pisze więc nasz poseł prawnik z Tczewa: ""gdyby PO przejęła teraz władzę, to marszałek Senatu Tomasz Grodzki zostałby ministrem zdrowia, a szef PO Borys Budka premierem. Gdyby tę wypowiedź porównać do gatunku filmu to wychodzi nam tylko HORROR. ". Kto chce sprawdzić merytoryczne wpisy psoła Kazimierza tnij.tcz.pl/?u=d9e5d8 Zaprawdę godny reprezentant miasta i regionu, pełen empatii i wyczucia na najważniejsze sprawy (czyli wybory i partyjne wojenki). Proponuje się jednak zająć się ważniejszymi sprawami zdrowia i gospodarki (a nie zapowiadanej parodii wyborczej), względnie dla rozluznienia jeden z twitterowych komentarzy poświęcić tczewskim listonoszom i szarym pracownikom PP. Zapewne już nie moga doczekać się majowych wyborów.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx8 
 • +4

  Wybory_gość

  08.04.2020, 08:45

  Rządząca partia PiS nie przygotowana

  130 milionów to nie dużo na walkę z epidemią ale na walkę z opozycją przeznaczyli aż 2 mld na tubę propagadową partii PiS. Rządząca partia PiS ma Polaków w czterech literach, liczy się dobro partii PiS a nie dobro Polaków do tego Kaczyński w czasie epidemi narzuca przykazy i nakazy zostań w domu ale wyborach bierz udział, gdzie tu logika, doskonale daje sobie sprawę że później będzie jeszcze gorzej, wielki chaos i zle nastroje Polakow bo rządząca partia PiS nie jest przygotowana a kasa pusta dojnej zmiany ale za to karmi Polaków kłamstwami

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx3.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.