Zmiany w programie "Czyste powietrze"

Stare Miasto, dym z komina (fot. tcz.pl)
Tczew - Zmiany w programie "Czyste powietrze"
Ministerstwo Środowiska informuje, że weszły w życie zmiany doprecyzowujące zapisy Programu "Czyste Powietrze", a także dotyczące m.in. procesu przyjmowania i weryfikacji wniosków. Ułatwi to dostęp wnioskodawcom do skorzystania z programu oraz usprawni proces jego wdrażania.

Do tej pory wnioski o dofinansowanie przyjmowane i rozpatrywane były wyłącznie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Obecne zmiany umożliwiają gminom udział w procesie wdrażania Programu. Będą one, na podstawie zawartych z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej porozumień, przyjmować wnioski o dofinansowanie i dokonywać ich wstępnej weryfikacji.

Uległ zmianom również wzór formularza wniosku o dofinansowanie. Uprości to proces jego wypełniania. Ponadto, w obecnej formie wniosek będzie zawierał warunki umowy dotacji oraz oświadczenie woli wnioskodawcy o chęci jej zawarcia, bez konieczności dodatkowej wizyty wnioskodawcy w siedzibie wfośigw.


Ponadto beneficjenci ubiegający się o dotację nie będą musieli składać weksla in blanco z klauzulą bez protestu, jako zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy dotacji.
Został także wydłużony okres realizacji przedsięwzięcia z 24 do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie, którego nie można jednak złożyć później niż 30.06.2029 r.

Pozostałe zmiany w Programie Czyste Powietrze

1. Program Czyste Powietrze nie będzie zawierał załącznika nr 1 "Wymagania techniczne". Jego zapisy przeniesiono do głównego dokumentu, łącząc je z treścią dawnego pkt 6 ppkt 7) oraz 9.I i umieszczając w obecnym Pkt 6.6 "Wykaz kosztów kwalifikowanych oraz ich limitów jednostkowych".

2. Jeżeli w istniejącym budynku nie następuje wymiana źródła ciepła, a wyposażony jest on w źródło ciepła typu: węzeł cieplny, pompa ciepła, kocioł gazowy, kocioł olejowy, urządzenie grzewcze elektryczne Program nie narzuca dodatkowych wymagań technicznych poza obowiązującymi zgodnie z prawem. Obowiązek spełnienia wymagań technicznych w postaci co najmniej 5 klasy normy europejskiej EN 303-5:2012 dotyczy źródła ciepła na paliwo stałe, które nie podlega wymianie. Kosztami kwalifikowalnymi w takiej sytuacji mogą być:
- dla budynków, które uzyskały pozwolenie na budowę przed 15.12.2002 r. pozostałe zadania termomodernizacyjne
- dla budynków, które uzyskały pozwolenie na budowę po 15.12.2002 r., w ramach przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie działania dotyczące zastosowania odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, mikroinstalacje fotowoltaiczne).

3. W pkt 6.7.4) Programu doprecyzowano, że kwalifikowane są koszty związane ze źródłem ciepła, w przypadku jego instalacji na potrzeby ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. W Programie nie kwalifikuje się kosztów źródeł ciepła zainstalowanych wyłącznie do wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

4. W przypadku, gdy w jednorodzinnym budynku mieszkalnym lub w lokalu mieszkalnym, w którym realizowane jest przedsięwzięcie, prowadzona jest działalność gospodarcza rozumiana zgodnie z unijnym prawem konkurencji, wysokość kosztów kwalifikowanych jest pomniejszana proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej na prowadzenie działalności gospodarczej. Na użytek niniejszego programu przyjmuje się, że powierzchnia, na której prowadzona jest ta działalność stanowi powierzchnię lokalu użytkowego.

5. Brzmienie zmieniły także zapisy dotyczące beneficjentów będących osobami fizycznymi:
A) będące właścicielami/współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. W przypadku, gdy jednorodzinny budynek mieszkalny/wydzielony w budynku jednorodzinnym lokal mieszkalny jest we współwłasności kilku osób, dofinansowanie przysługuje współwłaścicielowi, pod warunkiem wyrażenia zgody przez pozostałych współwłaścicieli tego budynku/ lokalu.
B) będące właścicielami/współwłaścicielami nieruchomości, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202, z późn. zm.) i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. W przypadku, gdy nieruchomość jest we współwłasności kilku osób, dofinansowanie przysługuje współwłaścicielowi, pod warunkiem wyrażenia zgody przez pozostałych współwłaścicieli tej nieruchomości.

Źródło - www.gov.pl/web/srodowisko

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +4

  PIOTR_gość

  02.08.2019, 04:42

  pkt.6 trzebić, wycinać drzewostan betonować i brukować co się da.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx6 
 • +3

  Zmiany_gość

  02.08.2019, 08:42

  Czyli dalej zostało: - kryterium dochodowe co do % dotacji (dochód poniżej 600 zł/os dotacja 90%, a > 1600 zł 30%), - możliwość wymiany z pieca węglowego na węglowy, tyle że 5 kategorii ( a tego "czepia się" KE i z tego powodu może zabrać euro), - pożyczka, a nie dotacja na panele fotowoltaiczne, - program rządowy bez współpracy z bankami (a tego też "czepia się" KE) i "dobrowolna współpraca samorządów" (czyli znowu dajemy wam nowe zadanie, ale nie dajemy wam pieniędzy na wynagrodzenia).

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx1.xx8 
 • +2

  Cric_gość

  02.08.2019, 10:10

  Powyżej 1600 na osobę 15 procent zmniejszyli kwoty od nowego roku!

  Cytuj
  IP: 83.23.xx7.xx1 
 • +8

  Zainteresowany_gość

  02.08.2019, 10:06

  Ten program w obecnym kształcie to farsa. Masa papierów a dofinansowanie prawie żadne. Kryterium dochodowe jakieś smieszne kwoty. Kto ma dzisiaj dochód 600 zł na osobę? Powyżen 1600 na osobę dofinansowanie 15 procent. To mniej niż podatek vat na materiałach! Masa pieniędzy z unii do wykorzystania przepadnie bo jak rozmawiam z ludźmi to nikt się w to nie bawi. Komisja Europejska już wytykała rządowi nieudolne odwęglanie kraju i nieskuteczne wykorzystanie tych środków.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx7.xx1 
 • -5

  Gosoa_gość

  02.08.2019, 21:48

  Smog

  Myślę że program tnij.tcz.pl/?u=14e856 to duża pomoc dla ludzi , osobiście też z niego skorzystałam , było bardzo ciężko , dużo nerwów oraz dokumentów ale warto ! Bo mam już wymarzony EEI PELLETS od kostrzewy , teraz wprowadzili dużo zmian to może będzie łatwiej ?!

  Odpowiedz
  IP: 89.229.xx2.xx2 
 • -3

  Martula_gość

  02.08.2019, 21:57

  Cieszę się, że te zmiany weszły już w życie. Może dzięki temu walka ze smogiem będzie bardziej skuteczna bo szybsza? Oby! Ja dzięki dotacji mam ekologiczny kocioł EEI PELLETS z certyfikatem ecodesign. Jestem za tą możliwość bardzo wdzięczna! Zeszłam już z węgla i to najważniejsze!

  Odpowiedz
  IP: 89.64.xxx.xx4 
 • +3

  Jilly_gość

  03.08.2019, 09:44

  Martula 500+

  A oprócz pieca Martula ma kilka razy 500+ ,zasiłki dobry start ,i inne okolicznościowe, nigdzie nie pracuje boby zabrali ......i będzie Martula jako fanka "dobrej zmiany"głosowała na PIS .

  Cytuj
  IP: 5.173.xx3.xx2 
 • +1

  Dzikidzik_gość

  05.08.2019, 10:07

  Reklamy

  "A oprócz pieca Martula ma kilka razy 500+ ,zasiłki dobry start ,i inne okolicznościowe, nigdzie nie pracuje boby zabrali ......i będzie Martula jako fanka "dobrej zmiany"głosowała na PIS ."

  Przecież to jest zwykła reklama, jak można się tu doszukiwać analogii do obecnej polityki naszego kraju, trzeba mieć coś z głową

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx6.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.