Pomorscy stulatkowie z honorowymi świadczeniami

Starość, emeryt
Tczew - Pomorscy stulatkowie z honorowymi świadczeniami
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Pomorzu 194 świadczenia dla stulatków. W gdańskim oddziale jest to 167 świadczeń, a w słupskim 27. Jeszcze cztery lata temu było ich 137. Aby otrzymać świadczenie wystarczy ukończyć 100 lat. Przysługuje ono niezależnie od emerytury czy innych dodatków.

Wysokość wyjątkowego, dodatkowego świadczenia jest różna. Od marca tego roku wynosi 4 944,79 brutto. Wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

- Świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu wszystkim stulatkom, niezależnie od tego, czy pobierają już emeryturę lub rentę. To szczególnie ważne dla kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi więc nie mogły pracować i mogą nie mieć prawa do świadczeń. W takim przypadku niezbędne jest jednak złożenie wniosku, do którego trzeba dołączyć dokument, który potwierdzi datę urodzenia. W imieniu uprawnionego może to zrobić członek rodziny. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Sposób wyliczania świadczenia w ZUS i KRUS oraz zakładach emerytalnych MSW i MON jest taki sam. W skali kraju, z roku na rok przybywa stulatków, którym ZUS takie dodatki wypłaca. W 2007 roku świadczenie honorowe otrzymało 1,4 tys. osób, rok później 1,5 tys., a w 2016 r. 2,3 tys. Obecnie jest to blisko 2,7 tys. świadczeń. Prognozowana liczba świadczeń wypłacanych stulatkom w najbliższych latach wykazuje tendencje wzrostową i w 2035 jest już bliska 10 tys.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +3

  qq_gość

  28.11.2022, 07:58

  Zus ich nie lubi

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +2

  dvf_gość

  28.11.2022, 19:53

  co mnie brutto obchodzi

  Wysokość świadczeń powinna być podawana netto

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.