Boże Ciało. Wierni wyjdą na ulice

Procesja, Boże Ciało (fot. tcz.pl)
Boże Ciało. Wierni wyjdą na ulice
Już jutro (30. maja) wierni w całym kraju wezmą udział w uroczystościach Bożego Ciała. Procesja ściśle wiąże się z Eucharystią, dlatego powinna być celebrowana zaraz po Mszy św. Najświętszy Sakrament niesiony jest w sposób bardzo uroczysty przez ulice naszych miast.

Przy poszczególnych stacjach odczytuje się także fragmenty Ewangelii odnoszące się do Eucharystii. Wszystkie podkreślają obecność Chrystusa w Eucharystii, która jest znakiem Nowego Przymierza. Eucharystia przedstawiona jest jako pokarm, który może nasycić głód każdego człowieka.

W tym roku uroczystość Bożego Ciała przypada na dzień 30. maja. W tczewskich parafiach procesje Bożego Ciała odbędą się w następującym porządku:

Parafia p.w. św. Józefa w Tczewie


Procesja Bożego Ciała wyruszy po Mszy św. o godz. 9.30. Ołtarze staną: na ulicy Sobieskiego, Niepodległości, Saperskiej i Gdańskiej.

Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża św. w Tczewie

Po Mszy św. o godz. 11:00 wyruszy procesja eucharystyczna ulicami: Kościelna, Plac Hallera, Krótką, Dąbrowskiego, Kościuszki, Stefana Kardynała Wyszyńskiego, do Fary.

Parafia p.w. Chrystusa Króla Wszechświata

Suma będzie o godz. 10.00 po której wyruszy wspólna procesja Eucharystyczna. Trasa procesji będzie wiodła tak samo jak w ubiegłych latach - wychodząc z kościoła w lewo wzdłuż ul. Jarzębinowej nr 2, następnie ul. Armii Kr. - I ołtarz przy nr 13, dojdziemy wzdłuż parkingu do ul. Kasztanowej i obok nr 4 i 6 - II ołtarz, następnie obok nr 7, 8, 9 i 13 dojdziemy do ul. Topolowej, gdzie przy nr 17 i 19 - będzie III ołtarz i udamy się w stronę świątyni, gdzie przy krzyżu misyjnym będzie IV ołtarz.

Parafia p. w. Matki Kościoła

Procesja z parafii wyruszy po Mszy św. o godz. 10.00. Pójdzie ulicami: Rokicką, Jagiellońską (w kierunku ZUS), Jagiełły, Żwirki, Andersa i Rokicką. Ołtarze na trasie procesji będą w następujących miejscach:

1 ołtarz:

- ul. Jagiellońska 28 - odpowiedzialna Wspólnota Miłosierdzia Bożego i Domownicy Boga

2 ołtarz:


- ul. Jagiełły 4 - odpowiedzialna Wspólnota Neokatechumanatu

3 ołtarz:

- ul. Wigury 87 - odpowiedzialna Wspólnota Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej

4 ołtarz:

- ul. Andersa 25 - odpowiedzialna Wspólnota Matki Bożej Fatimskiej i św. Rity

Parafia p. w. Maksymiliana Kolbego

Procesja Eucharystyczna, po Mszy św. odprawionej o godz. 11.30, przejdzie ulicami: Spółdzielczą, Robotniczą, Stoczniowców, Pionierów i Spółdzielczą.

Parafia p.w. św. Franciszka z Asyżu w Tczewie

Po Mszy św. o godz. 10.30 odbędzie się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami naszego osiedla: ul. Nałkowskiej, Norwida, Broniewskiego, Miłosza i Nałkowskiej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (17)
dodaj komentarz

 • +2

  Ja_gość

  29.05.2024, 08:29

  Błędne informacje

  Tcz podajecie błędne informacje. W Parafii św. Józefa procesja jest po Mszy na godz. 11.

  Odpowiedz
  IP: 83.18.xx8.xx1 
 • Gość_gość_gość_gość

  29.05.2024, 21:53

  Po wyborach!!!!!!!!!!!!!

  Kościelny z katechetą z organistą w pierwszym szeregu pewnie kwiatki będą pruszyć :(:(:(

  Cytuj
  IP: 15.220.xx5.xx6 
 • +3

  dokąd zmierzasz?_gość

  29.05.2024, 08:31

  ...

  Niezależnie od tego czy ktoś wierzy czy nie, Polska jako kraj cywilizacji łacińskiej powinien przy tej cywilizacji trwać, gdyż cała jego historia związana jest z tą cywilizacją. Jeśli porzucimy swoje zwyczaje, obyczaje czy jak to niektórzy mówią "zabobony", to zostaniemy przejęci, zalani przez inną cywilizację czego przykład mamy na zachodzie. Cywilizacja słaba, opluwana przez swoich "obywateli" zostaje pożarta przez inną np cywilizację pełną przemocy i prymitywizmu. Co więcej niemożliwym jest istnienie więcej niż 1 cywilizacji na danym terenie i utopijne integrowanie się co znów - widać na zachodzie. Nawet będąc ateistą wiem, że wolę rodzime tradycje i "zabobony" od tego, co może nas zalać. Utopijne myśli lewicowe mówiące o szczęśliwych, uśmiechniętych społeczeństwach wyrugowanych ze swoich korzeni i samostanowienia należy czym prędzej wyrzucić na śmieci obok innych utopijnych myśli lewicowych, które dotknęły Polskę w ostatnich wojnach. Nigdy więcej "rewolucji".

  Odpowiedz
  IP: 31.135.xx6.xx8 
 • +1

  Poszukiwacz_gość

  29.05.2024, 10:44

  Jakie dziedzictwo?

  Dobrze, masz sporo racji, ale idąc proponowanym przez Ciebie tropem - czy do tego dziedzictwa zaliczyłbyś także np. Arian-Braci Polskich albo heretyków chrześcijaństwa, czy masz na myśli tylko ortodoksję chrześcijańską, jej obrzędy i zwyczaje oraz interpretację antycznej filozofii. I jeszcze jedna rzecz - skąd się bierzemy. Naszymi przodkami są Słowianie, czy ich religie i zwyczaje też uznamy za dziedzictwo, które powinniśmy kultywować? Wszak było obecne na tych terenach przez wiele stuleci. A jeżeli tak, to czy obok katolickich powinny być także rodzimowiercze? To nie jest wszystko takie proste...

  Cytuj
  IP: 83.21.xx0.xx8 
  +1

  Wredna baba._gość

  29.05.2024, 14:52

  Stek bzdur...

  Z zainteresowaniem przeczytałam powyższe i jest mi po ludzku smutno! Kilkanaście zabarwionych "szczytnymi" ideami wersów ma usprawiedliwiać finansowanie pasożytniczego trybu życia tzw. duchownych i innych przyklejonych do nich kanalii! Nie jestem tak ambitna, aby wojować z związkami wyznaniowymi, ale usprawiedliwianie niegodziwości dążącej do zaanektowania przestrzeni publicznej przez głosicieli mitów jest nie tylko niesmaczne, ale wręcz ohydne! Z pewnością nie uczyniłabym tego posta w sytuacji, kiedy to osoby poczuwające się do wspólnoty wzięliby na własne barki utrzymywanie tych swoich guru! Nie brałam i nie biorę udziału w tych defiladach, a jedynie obserwujemy wraz z małżonkiem, kogo należy w przyszłości unikać! A przyznam, że kilka niespodzianek nad spotkało!

  Cytuj
  IP: 94.254.xx7.xx3 
  -1

  dokad zmierzasz_gość

  29.05.2024, 21:58

  ,,,

  do wredna baba Katolicy powinni czynnie wspierać swój kościół w procesie oczyszczania. Niestety przez wieki narosło wiele patologii a ryba psuje się od głowy. Owieczki mają być posłuszne. Tak. Mają być posłuszne Słowu Bożemu a nie ludziom, którzy nigdy nie powinni zostać kapłanami. Z jak wielkim gniewem Boga będą musieli zmierzyć ludzie, którzy zostali kapłanami a następnie zamiast być naśladowcą Chrystusa nade wszystko dbali o dobra doczesne. Tym większa będzie dla nich kara za oddalanie ludzi od kościoła przez właśnie tych pseudo księży. Już nie mówiąc że po prostu ktoś taki przegrał swoje życie choć może o tym nie wie... : ( Co do celebrowania akurat tego święta w taki a nie inny sposób - nikt Pani nie nakazuje brać w nim udziału a kultura nakazuje przynajmniej neutralny stosunek do religii tym bardziej do religii dominującej w Polsce - tak jest zapisane w konstytucji. Religia to jeden z filarów cywilizacji i ludzkości czy ktoś tego chce czy nie. Widząc co się dzieje w innych częściach świata wolę tą religię.

  Cytuj
  IP: 31.135.xx6.xx8 
  -2

  dokad zmierzasz_gość

  29.05.2024, 22:01

  ...

  Katolik ma "obowiązek" głosic Chrystusa stad m.in. wzielo sie publiczne obchodzenie swiat takich jak Boze Cialo, inna sprawa jest tez taka, ze przeciez pszenica i kąkol rosną do żniw. gdy nadejdą bedzie wiadomo który ksiądz jest "prawdziwy" a który bierze 900zł za 35 minutową mszę pogrzebową od 80 paru letniej kobiety która pochowała swojego syna. Tak, to była parafia w Tczewie proszę się domyślić która. Hańba

  Cytuj
  IP: 31.135.xx6.xx8 
 • +4

  Wnikliwy badacz pisma Świętego_gość

  29.05.2024, 09:35

  Księga wyjścia 20:4 "Nie będziesz czynił sobie żadnego rzeźbionego posągu ani żadnej podobizny czegokolwiek, co jest w górze na niebie, co jest nisko na ziemi ani co jest w wodach pod ziemią." Wy którzy zwiecie się wierzącymi , zacznijcie studiować Biblię . Bo dużo nie wiecie i nie rozumiecie . A komuś zależy byście nie wiedzieli i nie rozumieli .

  Odpowiedz
  IP: 46.205.xx1.xx1 
 • +7

  Bogdan_gość

  29.05.2024, 09:42

  Ciekawe, kiedyś poruszyłem ten temat z księdzem bo czytałem Biblię i ten werset akurat dał mi do myślenia , ksiądz mi odpowiedział że jak by się stosowali do całej Biblii i tego co w niej zawarte to by musieli usunąć wszystkie krzyże ,pomniki i ikony z kościołów, i żebym sobie tym wersem nie zawracał głowy ... Dlaczego długo po śmierci apostołowie nie chodzili z krzyżami nie stawiali pomników i nie modlili się do obrazów ? Tylko bezpośrednio modlili się do Boga , po co te szopki dzisiaj

  Cytuj
  IP: 5.173.xx9.xx7 
  +2

  Poszukiwacz_gość

  29.05.2024, 10:53

  Pierwsi chrześcijanie

  Oczywiście, wiele z tych zwyczajów i poglądów religijnych, które dziś uznajemy za niepodważalne i obecne od początków, są w rzeczywistości wytworem późniejszych stuleci kościoła, a nie pierwszych wieków chrześcijaństwa. Tak samo jak spory typu ryt trydencki czy posoborowy - jakie to ma znaczenie, jeśli prześledzimy zwyczaje rytualne i eucharystyczne pierwszych chrześcijan. Bardzo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć, studiując dzieje i doktryny pierwotnego chrześcijaństwa.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx0.xx8 
 • +3

  Baba_gość_gość

  29.05.2024, 16:33

  Chrzescijanstwo w 21 wieku

  - oto wielka tajemnica wiary - dawjcie zloto i dulllary - same pasozyty w tym kosciele. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 84.158.xx2.xx8 
 • +1

  Ggggoosc_gość_gość

  30.05.2024, 10:41

  Osioł

  Następny mądry powiedział piękna mądrość. Powtórzę co niżej pisałem. Gościu gówno wiesz bo niczego się nie uczyłeś tylko to co tv usłyszałeś jełopie. I odp....się od katolików. Nasze święto a tobie śmieciu nic do tego idź hanuki palić I tam swoje mądrości dawać.

  Cytuj
  IP: 37.30.xx6.xx2 

  Ggggoosc_gość_gość

  30.05.2024, 10:46

  Osioł

  Nie twoje złoto i dolary więc się od....... Od katolików. I swoje mądrości idź przed hanuka dawać.

  Cytuj
  IP: 37.30.xx6.xx2 
 • -1

  gosc_gość_gość_gość

  30.05.2024, 08:10

  procesja

  a polsce dalej ciemnogrod izacofanie jak przed wojna kiedy ksiadz byl panem

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx8.xx3 
 • +2

  Ggggoosc_gość

  30.05.2024, 10:39

  Osioł

  Gościu sam jesteś ciemnogród gówno wiesz bo niczego się nie uczyłeś tylko to co tv usłyszałeś jełopie. I od....się od katolików. Nasze święto a tobie śmieciu nic do tego idź hanuki palić I tam swoje mądrości dawać.

  Cytuj
  IP: 37.30.xx6.xx2 
  +2

  Ggggoosc_gość_gość

  30.05.2024, 10:45

  Osioł

  Powtórzę co niżej pisałem. Gościu gówno wiesz bo niczego się nie uczyłeś tylko to co tv usłyszałeś jełopie. I odp....się od katolików. Nasze święto a tobie śmieciu nic do tego idź hanuki palić I tam swoje mądrości dawać

  Cytuj
  IP: 37.30.xx6.xx2 
 • Ggggoosc_gość_gość

  30.05.2024, 10:44

  Osioł

  A ty co dziury w całym szukasz.... To idź złóż baranka w ofierze... Na stosie polej benzyna I pallllll. Ogarnij się...

  Odpowiedz
  IP: 37.30.xx6.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.