Prawo.pl: banki zaczynają przegrywać w walce o wynagrodzenie za bezprawne kredyty

Kredyt, umowa
Tczew - Prawo.pl: banki zaczynają przegrywać w walce o wynagrodzenie za bezprawne kredyty
Sądy otrzymały tysiące pozwów banków dotyczących wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu frankowego. Sąd Okręgowy w Szczecinie, gdzie zapadł jeden z pierwszych wyroków, uznał, że bankowi nie należy się wynagrodzenie pobierane po unieważnieniu umowy kredytowej, ponieważ zawieranie umów niezgodnych z prawem nie może być opłacalne - podaje Prawo.pl.

Prawo.pl wyjaśnia, że SO w Szczecinie uzasadnił wyrok stwierdzeniem, że gdyby uznać, iż bankowi należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przez kredytobiorcę, doszłoby do sytuacji, w której bankom opłacałoby się zawierać umowy niezgodne z prawem, bo zawsze by zarabiały. Według serwisu podobnie oceniają to: Rzecznik Praw Obywatelskich, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy. Odmienną opinię ma Związek Banków Polskich.

Jak podaje serwis, szczeciński sąd stwierdził też, że domaganie się przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kredytu w przypadku unieważnienia umowy kredytowej stoi w sprzeczności z dyrektywą UE - 93/13, z której zapisów wynika, że to przedsiębiorca stosujący w umowach niedozwolone klauzule ponosi ryzyko związane z ich wyeliminowaniem i musi się takich zapisów wystrzegać.

Prawo.pl przytacza stanowisko RPO, wedle którego dochodzenie przez bank od konsumenta roszczeń za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu frankowego naruszałoby w szczególności obowiązek wywołania efektu odstraszającego w stosunku do przedsiębiorców, które wprowadzają do swoich umów nieuczciwe zapisy.


Prawnicy, wypowiadający się dla Prawo.pl, nie mają wątpliwości, że pozwy banków przeciwko kredytobiorcom o zwrot wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu skończą się porażką banków, a także koniecznością pokrycia przez banki wysokich kosztów postępowań sądowych.

Cytowani przez Prawo.pl bankowcy uważają natomiast, że brak możliwości pobierania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału stanowiłby nieproporcjonalnie wysoką sankcję, co również byłoby naruszeniem unijnej dyrektywy 93/13, mówiącej o proporcjonalności sankcji.

Prawo.pl zwraca uwagę, że w sporze frankowiczów z bankami nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa.

"Dopiero zapadają pierwsze wyroki, nie są one jeszcze prawomocne i wszystko może się zmienić. Linia orzecznicza jeszcze się nie ukształtowała. Czekamy na wyrok TSUE w tej sprawie. Dużo będzie od tego zależało" - podkreśla Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/kredyty-frankowe-banki-przegrywaja-spory-o-wynagrodzenie,513369.html

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • observeur_gość

    14.02.2022, 11:05

    Fajne sa tez zapisy dotyczace ubezpieczenia dotyczace mozliwosci utraty przez kredytobiorce dochodu w przypadku , gdy prawo dochodu jest gwarantowane przez panstwo i niezbywalne w swietle prawa czyli na przykład jak maja wszelkiej masci emeryci. Sa juz na Pomorzu pierwsze wygrane sprawy z kilkoma duzymi bankami, które rosciły sobie prawo by tak krasc kasę od swojego wierzyciela. I bedzie ich wiecej.

    Odpowiedz
    IP: 46.205.xx1.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.